Tokoroa Canine Association (Show 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 17-Feb-18 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Gwen Johnston (New Zealand)

Best in Show & Intermediate in Show: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Baby in Show: Smooth Fox Terrier
Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
Puppy in Show: Dobermann
Bravadobe We've Got Your Back At Martyn (Cassidy, Lisa & Martyn Slade)
Junior in Show: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
NZ Ch Chopsticks Get Out Of My Way (L Clarke)
Puppy in Group: Japanese Chin
Chiisana Ni-Bai No Sutekina (E G & C M Potts)
Junior in Group: Japanese Chin
NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Pickapug At The Pinacle (Imp AUST) (J Williams/ B Sorenson/ L Clarke)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Armit Miley's Black Chip (Melissa Armit)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Armit Strands of Gold (Melissa Armit)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Puppy: Paycos foxy lady (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko My OhMy Misty (T Tribble)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Entourage Eternal Echo (Imp AUST) (P O'Grady)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Shinno (E G & C M Potts)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chiisana Ni-Bai No Sutekina (E G & C M Potts)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chopsticks Get Out Of My Way (L Clarke)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pickapug At The Pinacle (Imp AUST) (J Williams/ B Sorenson/ L Clarke)
Baby of Breed: Cosmique My Little Addiction (Tanya Dowd)
Junior of Breed: Cosmique Ringside Rumour (Judith Henderson)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Gwen Johnston (New Zealand)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Baby in Group: Smooth Fox Terrier
Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
Puppy in Group: Smooth Fox Terrier
NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: TopShelf Whiskey n Rye (Thomas Turbitt)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lester The Devil Wears T-Bluez for Te Kopua (Mrs Prue Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tasdale Fling With a Fin (AI) (Mrs PL Rogers)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust & NZ Ch Bohunt Dot Net (Imp AUST) (Gloria Geraghty & Gaela Whyte)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Bordour Shape of you (Nicola Swan)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bordour Kick The Dust Up (Nicola Swan)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wee Morag of Granick (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)

Smooth Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB and Dog CC: NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Res Dog CC: NZ Ch Takoda Halo's Amulet (Alison Marett)
Junior of Breed: NZ Ch Rojeme Justa Sweet Dream (Darren & Tania Slade)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Gwen Johnston (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Runner Up in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust/NZ CH Arosa Ur All Class (AI) (M L Reichmuth)
Baby in Group: Weimaraner
Weissenberg Jumpn Jack Flash (Kathy White)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
Junior in Group: American Cocker Spaniel
NZ Ch Ebonn Tis Walk'n On Ice (AI) (Debbie Hull)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Kokleone Caravaggio (Imp AUST) (A Calman)
Res Bitch CC: NZ Ch Janan Can't Hurry Love (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Janan In A Heartbeat (Zoe Hogg)
Puppy of Breed: Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
Junior of Breed: NZ Ch Suedanka Can U See My Halo (Mrs Amanda Calman)
Intermediate of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Ebonn Tis Walk'n On Ice (AI) (Debbie Hull)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Ebonn Tis An Addiction (Debbie Hull)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bushman Trouble Is (Imp AUST) (V & A Pratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/NZ CH Arosa Ur All Class (AI) (M L Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Sandlewood Runaway Dream (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Res Dog CC: Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hanafor Chavanel Denara (Pippa Lintott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Silverton I See Fire (Pippa Lintott)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silverton Zsofia Popstar (Pippa Lintott)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch AlpyneAir Coast to Coast (Imp AUST) (Sharon Grant & Brooklyn McDonald)
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Res Bitch CC: AlpyneAir Double Exposure (Imp AUST) (Mrs S Grant & Mrs C Mc Donald)
Baby of Breed: Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg Pocket Rocket (Kathy White)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Baby of Breed: Weissenberg Jumpn Jack Flash (Kathy White)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
Res Bitch CC: NZ Ch Afonderi Lil' Scallywag (N McBurney & J McBurney)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Baby in Group: Beagle
Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
Puppy in Group: Whippet
Ronndal Solo Sally (Eva Ekstam)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Fudeta Christmas Carol (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
Puppy of Breed: Sarangrave Shut Th Front Door (Amorine Ward)

Borzoi
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ulyanov The Truth is out there (C Holloway/W Goodin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ulyanov Fire and Mist (C Holloway & W Goodin)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dacville Captivate (Mrs Shirley Brown)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Whippet
BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
Puppy of Breed: Ronndal Solo Sally (Eva Ekstam)
Junior of Breed: NZ Ch Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Colin Walker (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling/Tanya Omlo-van Geffen)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Der Ingolsta Emelda Markos (Cathy Mackenzie)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Oakway Xquizite (Trish / Renee & Lenore Halliwell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC: NZ Ch Cuebiyar Powder Monkey (Imp AUST) (Diana Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Llanddona Frankly Blue (Bronwyn Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Waveney Kozmic Eclipse (Imp AUST) (A Tidswell & J Stockman)

Bouvier des Flandres
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Flandresfarm American- Storm (Karen Hatfull &T Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Collievale Magic Boots O Gold (Mrs Kathryn Debenham)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Strathaven Maker of Dreams (Imp AUST) (Kathryn Debenham)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Oakway Xquizite (Trish / Renee & Lenore Halliwell)
Baby of Breed: Der Ingolsta Emelda Markos (Cathy Mackenzie)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Oakway Time Traveller (Trish / Renee & Lenore Halliwell)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Beaucourt Dskyz W'Diamonds (Cheryl Aalen)

Swedish Vallhund
R/UP BOB & Bitch CC: Torvall Pink Petticoat (Kathy & Greg Sloane)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Torvall Laird of the Glen (Kathy & Greg Sloane)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Osuno Nova Zee (Andy Lawrie)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kawera Hunter's River Dance (David Taylor & Wendy O'Callaghan)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling/Tanya Omlo-van Geffen)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Aramis Lim (SA)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
Baby in Group: Boxer
Eseldown Glitter in Motion (Carol Kerr)
Puppy in Group: Dobermann
Bravadobe We've Got Your Back At Martyn (Cassidy, Lisa & Martyn Slade)
Junior in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)
New Zealand Bred in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Imagin Wild Side (M Gadsdon)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Imagin Wild Side (M Gadsdon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Imagin Somewhat Influenced (M/ N & R Gadsdon)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Valeska Booty Call (Lloyd Harrison)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)
Baby of Breed: Eseldown Glitter in Motion (Carol Kerr)
Puppy of Breed: Gremlix Saint He Ain't (P & K Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Waterlea Gucci Rush (Vicki & Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bravadobe We've Got Your Back At Martyn (Cassidy, Lisa & Martyn Slade)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Redsomore Brise Fraiche (Imp AUST) (Angela mckenzie)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Portuguese Water Dog
BOB & Baby of Breed: Newport Licorice Twist at Abbotthall (Fiona Birkbeck)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Junior of Breed: NZ Ch Kalten's Gossip Girl (T Gempton)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalisa Dream Weaver (J Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Sunshine Dream Come True at Kalisa (Clausen/Kernohan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sunshine Rem'ber Jalee (Anita & Ken Shugg)

Miniature Schnauzer
BOB & Baby of Breed: Natleez Voilets In The Meadow (L Collier & N Fitzsimmons)

Giant Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Bannerbrite Breathing Fire at Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher & Laura Simpson)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: British Bulldog
NZ Ch Bentkins Warlock (J Benfell)
Baby in Group: Japanese Spitz
Arashi Sophie's Choice (Susan George)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Caerlaverock Iva - Mission (Mal & Victoria Jacques)
Junior in Group: Dalmatian
NZ Ch Audax Miss Moneypenny (Gillian Butcher & Patricia Lockett)
Open in Group: Standard Poodle
NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cosmique Joan Pawford (Judith Henderson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bentkins Warlock (J Benfell)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Ngawhetu The Game (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Franghetti Babe Magnet (Lucia Franghetti-Tupaea)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Canute Candy Crush (L Franghetti-Tupaea)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Audax Miss Moneypenny (Gillian Butcher & Patricia Lockett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Warfare Vu Floki (R Dalglish & V Joyce)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
Bitch CC: Warfare Vu Lagertha (Vannessa Joyce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Arashi She Spun Me A Yarn (Susan George)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Arashi Sophie's Choice (Susan George)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Miniature Poodle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)

Standard Poodle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Caraglens when JoJo Runs (Carolyn Pemberton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Ashalars The Good Times Roll (Steve Dick & Deanna Telford)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Caraglens All My Love (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Res Bitch CC: Ampoter Indian Garnet (Christina Martin and Christine Hamblyn)
Dog CC & Puppy of Breed: Ampoter Kouros (Christina Martin & Mike Hamblyn)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Caerlaverock Iva - Mission (Mal & Victoria Jacques)