Bulldog Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Bulldog (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

17-Mar-19 (Sunday)

Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)   Group Specials : Mr Ashley Reid (VIC)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
New Zealand Bred of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)


16-Mar-19 (Saturday)

Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Miss Nicole Lane (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
New Zealand Bred of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)



10-Mar-19 (Sunday)

Hamilton Kennel Association (Centenary Show) (NZN)

General Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)   Group Specials : Ms Monika Blaha (Austria)

Puppy in Group: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Codera thunder (Angela janssen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
New Zealand Bred of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)


9-Mar-19 (Saturday)

Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Mr C Stefanescu (Romania)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Codera thunder (Angela janssen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)   Group Specials : Mrs C McCallum-Immelman (Sth Africa)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Codera thunder (Angela janssen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)   Group Specials : Ms Caron Ellis (TAS)

Baby in Group: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)


3-Mar-19 (Sunday)

Central Hawkes Bay Kennel Society (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Richard Watson (TAS)   Group Specials : Mr Richard Watson (TAS)

Runner Up in Group & Junior in Group: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
Minor of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)


Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Ms Catherine Loft (NSW)

Dog CC & Baby (Dog) of Breed: Nevada Of Addictabull (Suzanne Campbell)
Baby of Breed: Nana Wrinkles Of Addictabull (Suzanne Campbell)


2-Mar-19 (Saturday)

Central Hawkes Bay Kennel Society (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)   Group Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
Minor of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)


Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)   Group Specials : Mr Peter Miller (ACT)

Baby in Group: Nana Wrinkles Of Addictabull (Suzanne Campbell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Nana Wrinkles Of Addictabull (Suzanne Campbell)
Dog CC & Baby (Dog) of Breed: Nevada Of Addictabull (Suzanne Campbell)


24-Feb-19 (Sunday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mr Guy Spagnolo (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)


Ashburton Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mr Ben Luxton (SA)

R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)



23-Feb-19 (Saturday)

United Bull Breeds Association (NZS) (S)

General Specials : Mrs Gail O'Keefe (New Zealand)

Junior in Show: Aust Ch Beeman Jackson (AI) (Imp AUST) (Miss L Bearne)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Beeman Jackson (AI) (Imp AUST) (Miss L Bearne)


North Harbour Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Brett Thompson (NSW)   Group Specials : Mr S Sim (Phillipines)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)


Ashburton Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mr Ben Luxton (SA)   Group Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)

R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Beeman Jackson (AI) (Imp AUST) (Miss L Bearne)
Baby of Breed: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)


17-Feb-19 (Sunday)

Waikouaiti Kennel Association (BENEFIT SHOW) (NZS)

General Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)   Group Specials : Mr Jim Black (ACT)

Baby in Show: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)
Baby in Group: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)


Central North Island Utility & Non Sporting Dog Assn (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mrs Bronwen Dickson (QLD)   Group Specials : Mrs Bronwen Dickson (QLD)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Dog CC: Corcols Welcom To My Nitemare (Noel Hirovanaa & Michelle Corley)


Tokoroa Canine Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)   Group Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Corcols Welcom To My Nitemare (Noel Hirovanaa & Michelle Corley)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)


16-Feb-19 (Saturday)

Waikouaiti Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Jim Black (ACT)   Group Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

Baby in Group: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Bullestate clarence (Sharyn Leigh Robertson)


Central North Island Utility & Non Sporting Dog Assn (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Philip Hickey (QLD)   Group Specials : Mr Philip Hickey (QLD)

New Zealand Bred in Group: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Dog CC: Corcols Welcom To My Nitemare (Noel Hirovanaa & Michelle Corley)


Tokoroa Canine Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)   Group Specials : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)


10-Feb-19 (Sunday)

Horowhenua Kennel Association (Cup Show) (NZN)

General Specials : Mrs Lyndall Black (ACT)   Group Specials : Mrs Maxine Bellingham (TAS)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)


9-Feb-19 (Saturday)

Horowhenua Kennel Association (Plate Show) (NZN)

General Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)   Group Specials : Mr Jim Black (ACT)

Runner Up in Group & Junior in Group: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)


3-Feb-19 (Sunday)

Black Hawk Auckland Exhibition Centre (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)


Black Hawk Auckland Exhibition Centre (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)   Group Specials : Mr J Walsh Snr (Ireland)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)


2-Feb-19 (Saturday)

Hibiscus Coast Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr J Walsh Snr (Ireland)   Group Specials : Ling Quan Meng (China)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)


Hibiscus Coast Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Yogesh Tuteja (India)   Group Specials : Yogesh Tuteja (India)

Puppy in Group: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)


27-Jan-19 (Sunday)

Nelson District Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)   Group Specials : Mr Roger Ellis (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Toarus Yer So Bad (Mrs Tania Toa)


Auckland Kennel Council (NZN)

General Specials : Mr Gary Doyle (New Zealand)   Group Specials : Mr Anthony Ikin (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)


26-Jan-19 (Saturday)

Auckland Non-Sporting & Utility Dog Assn (NZN)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Puppy in Show: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)


Nelson District Kennel Association (AM SHOW) (NZS)

General Specials : Ling Quan Meng (China)   Group Specials : Yogesh Tuteja (India)

Junior in Group: NZ Ch Toarus Yer So Bad (Mrs Tania Toa)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Toarus Yer So Bad (Mrs Tania Toa)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)


Nelson District Kennel Association (PM BENEFIT SHOW) (NZS)

General Specials : Yogesh Tuteja (India)   Group Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toarus Runnin Down A Dream (Mrs Tania Toa)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Toarus Yer So Bad (Mrs Tania Toa)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)


Auckland Kennel Council (NZN)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Mr Gary Doyle (New Zealand)

Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)


20-Jan-19 (Sunday)

Kapi-Mana Kennel Society (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Ikuko Nagazako (Brazil)   Group Specials : Mrs Darle Heck (Canada)

Intermediate in Group: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Minor of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)
Junior of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)


Kapi-Mana Kennel Society (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr J Singh (India)   Group Specials : Mr Antonio Mracevic (Montenegro)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Minor of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)


19-Jan-19 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Darle Heck (Canada)   Group Specials : Mr J Singh (India)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Minor of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)


Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Luiz Cabral Costa (Brazil)   Group Specials : Ikuko Nagazako (Brazil)

Puppy in Group: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Intermediate in Group: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Minor of Breed: Trimbull I'm For The Present (TRIMBULL Kennels)
Junior of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)


13-Jan-19 (Sunday)


12-Jan-19 (Saturday)

Banks Peninsula A & P Society (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   Group Specials : Miss Caroline Stuart (NSW)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beeman Jackson (AI) (Imp AUST) (Miss L Bearne)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beeman Jackson (AI) (Imp AUST) (Miss L Bearne)