German Shepherd Dog Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the German Shepherd Dog (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

15-Mar-20 (Sunday)

Buller Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Mrs Narelle Hammond (NSW)   Group Specials : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: NZ Ch Westfield Force Majeure (Josh Field)
Best in Group & New Zealand Bred in Group: NZ Ch Westfield Force Majeure (Josh Field)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Force Majeure (Josh Field)


Dogs NZ Purina Pro Plan Wellington Exhibition Centre (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Maree McKenzie (New Zealand)   Group Specials : Mr Dale Wilkinson (New Zealand)

Junior in Show: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Runner Up in Group & Junior in Group: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)


14-Mar-20 (Saturday)

Buller Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   Group Specials : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: NZ Ch Westfield Force Majeure (Josh Field)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Force Majeure (Josh Field)


Dogs NZ Purina Pro Plan Wellington Exhibition Centre (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)   Group Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

Junior in Show: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Runner Up in Group & Junior in Group: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)



8-Mar-20 (Sunday)

North Otago Kennel Association (Show 2) (NZS)

   Group Specials : Ms Esther Joseph (VIC)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Make My Day (Jon Field)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Reichund Bilbo Baggins (Lynette Baker)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr L H Wilberg (Norway)   Group Specials : Dr Jose Molina (Mexico)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)


7-Mar-20 (Saturday)

North Otago Kennel Association (Show 1) (NZS)

   Group Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Reichund Bilbo Baggins (Lynette Baker)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Make My Day (Jon Field)


Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs C Rossier (Switzerland)   Group Specials : Ms Michelle Roberts (WA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aubernee High Society (B & F Anderson)


Auckland Working Dog Association (NZN) (S)

General Specials : Mr L H Wilberg (Norway)

Junior in Show: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)


1-Mar-20 (Sunday)

Canterbury Ladies Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Mrs Coral Gray (SA)   Group Specials : Mrs Valerie Carter (SA)

Baby in Show: Westfield UPTONOGOOD (Jon Field)
Baby in Group: Westfield UPTONOGOOD (Jon Field)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Make My Day (Jon Field)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Westfield UPTONOGOOD (Jon Field)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Reichund Bilbo Baggins (Lynette Baker)


Central Hawkes Bay Kennel Society (NZN)

General Specials : Mrs Jane Armatys (QLD)   Group Specials : Mrs Jane Armatys (QLD)

R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Aubernee High Society (B & F Anderson)
Puppy of Breed: Reidhaus Roxcie (L Hastings)
Intermediate of Breed: NZ Ch Reidhaus Matchmaker At Kulak (L Hastings)


29-Feb-20 (Saturday)

Canterbury Ladies Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Mrs Valerie Carter (SA)   Group Specials : Mrs Coral Gray (SA)

Baby in Show: Westfield UPTONOGOOD (Jon Field)
Baby in Group: Westfield UPTONOGOOD (Jon Field)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Make My Day (Jon Field)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Reichund Bilbo Baggins (Lynette Baker)
Bitch CC & Baby of Breed: Westfield UPTONOGOOD (Jon Field)


Central Hawkes Bay Kennel Society (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Nigel Trainor (New Zealand)   Group Specials : Mrs Wendy Hutchison (VIC)

Runner Up in Show & Junior in Show: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Best in Group & Junior in Group: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aubernee High Society (B & F Anderson)


Central Hawkes Bay Kennel Society (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Les Bradney (NSW)   Group Specials : Mr Les Bradney (NSW)

Junior in Group: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)