Siberian Husky Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Siberian Husky (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

8-Dec-19 (Sunday)

East Coast Ladies Kennel Association (NZN)

General Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)   Group Specials : Mr Kenneth Chuah (Mal)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kiwidinok Fire Meet Gasoline (Nardine Theodore)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Adreenz Sweet Honey Rae (Gayleen Speeden)
Open of Breed: Adreenz Red Sky At Night (Mrs Gayleen Speeden)


7-Dec-19 (Saturday)

East Coast Ladies Kennel Association (NZN)

General Specials : Mr Kenneth Chuah (Mal)   Group Specials : Mr Chris Graham (New Zealand)

R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Bitch CC & Open of Breed: Adreenz Red Sky At Night (Mrs Gayleen Speeden)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Adreenz Sweet Honey Rae (Gayleen Speeden)


Canterbury Junior Kennel Society (Show 1) (NZS)

General Specials : Ms Christy Wang (China)   Group Specials : Ms Christy Wang (China)

Junior in Group: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)


Canterbury Junior Kennel Society (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr Jong Min Lee (Korea)   Group Specials : Mr Anthony Price (VIC)

R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)



1-Dec-19 (Sunday)

South Otago Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)   Group Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)


South Otago Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)   Group Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)


South Taranaki Kennel Centre (NZN)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)


Taranaki Non-Sporting & Utility Dog Society (NZN)

General Specials : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)   Group Specials : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)


30-Nov-19 (Saturday)

Southern Ladies Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)   Group Specials : Mr Robert Harbin (NSW)

R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
Bitch CC & Junior of Breed: Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)


Southern Ladies Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr Robert Harbin (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
Bitch CC & Junior of Breed: Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)


South Taranaki Kennel Centre (NZN)

General Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)   Group Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)


Taranaki Non-Sporting & Utility Dog Society (NZN)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)


23-Nov-19 (Saturday)

Waimate Kennel Society (NZS)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)   Group Specials : Mrs Helen Weil (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)


17-Nov-19 (Sunday)

Wairarapa Kennel Association (NZN)

General Specials : Mr Iain Hinde (VIC)   Group Specials : Mr Iain Hinde (VIC)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Wild Fire (Deane & Heather Wald)
R/UP BOB & Bitch CC: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)


South Island Non-Sporting & Utility Dog Association (NZS)

General Specials : Ms Sandra Craig (NSW)   Group Specials : Ms Sandra Craig (NSW)

R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)


16-Nov-19 (Saturday)

Wairarapa Kennel Association (NZN)

General Specials : Ms Judith Oliver (VIC)   Group Specials : Mr Iain Hinde (VIC)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Wild Fire (Deane & Heather Wald)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)



15-Nov-19 (Friday)

Canterbury Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Ms Annella Cooper (USA)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
Junior in Group: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Melandar Indy (Zarnia Cross)
Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)


Canterbury Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Ashley Reid (VIC)   Group Specials : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Open in Group: NZ Ch Melandar Indy (Zarnia Cross)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Melandar Indy (Zarnia Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)


10-Nov-19 (Sunday)

South Canterbury Kennel Society (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr G Salud (Philippines)   Group Specials : Mr R Natividad (Phillipines)

R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)


9-Nov-19 (Saturday)

South Canterbury Kennel Society (Show 1) (NZS)

General Specials : Mr R Natividad (Phillipines)   Group Specials : Mr G Salud (Philippines)

New Zealand Bred in Group: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)


3-Nov-19 (Sunday)

Southland Kennel Association (PM SHOW) (NZS)

General Specials : Ms Vickie Umpleby (Canada)   Group Specials : Ms Sandy Alexander (Canada)

New Zealand Bred in Group: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)


2-Nov-19 (Saturday)

Southland Kennel Association (AM SHOW) (NZS)

General Specials : Ms Sandy Alexander (Canada)   Group Specials : Mr Thomas Alexander (Canada)

New Zealand Bred in Group: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)


Southland Kennel Association (PM SHOW) (NZS)

General Specials : Mr Thomas Alexander (Canada)   Group Specials : Ms Vickie Umpleby (Canada)

New Zealand Bred in Group: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)


28-Oct-19 (Monday)

Tauranga Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs S Barkey (Canada)   Group Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Puppy of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)


Tauranga Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Thomas Alexander (Canada)   Group Specials : Mr Thomas Alexander (Canada)

Res Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Open of Breed: NZ Ch Subahka Aurora Hues of Jade (S O'Hara / D & H Wald)


27-Oct-19 (Sunday)

Waimakariri Kennel Association (Show 3) (NZS)

General Specials : Mrs Ida Homer (WA)   Group Specials : Mrs Marion Watson (WA)

Runner Up in Group: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)


26-Oct-19 (Saturday)

Waimakariri Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Mrs Lee Parker (VIC)   Group Specials : Mrs Lee Parker (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)


Waimakariri Kennel Association (Benefit Show) (NZS)

General Specials : Mrs Marion Watson (WA)   Group Specials : Mr Robert Ness (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lansila All Lit Up (Rebecca Stewart)


Great Northern Siberian Husky Club (NZN) (S)

General Specials : Mrs Melissa Burton (NSW)

Runner Up in Show & Stud Dog / Brood Bitch in Show: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
Puppy in Show: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)
Stud Dog / Brood Bitch in Show: NZ Ch Melandar Wild Fire (Deane & Heather Wald)
Open in Show: NZ Ch Subahka Aurora Hues of Jade (S O'Hara / D & H Wald)
Dog CC & Stud Dog / Brood Bitch of Breed: NZ Ch Melandar Wild Fire (Deane & Heather Wald)
Res Bitch CC & Stud Dog / Brood Bitch of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
Junior (Dog) of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)


13-Oct-19 (Sunday)

West Coast Kennel Association (NZS)

   Group Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Intermediate in Group: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Alpine As You Wish (Melanie Quinn)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)
Res Bitch CC: NZ Ch Alpine Wishful Thinking (D Wilson & M Quinn)


12-Oct-19 (Saturday)

West Coast Kennel Association (Am Show) (NZS)

General Specials : Mr Glen Vernon (NSW)   Group Specials : Mr Glen Vernon (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Alpine Wishful Thinking (D Wilson & M Quinn)


West Coast Kennel Association (PM Show) (NZS)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Junior in Group: NZ Ch Alpine Wishful Thinking (D Wilson & M Quinn)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Alpine Wishful Thinking (D Wilson & M Quinn)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)


6-Oct-19 (Sunday)

Marlborough Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr M Woods (Canada)   Group Specials : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Melandar Indy (Zarnia Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Alpine American Wizard (R & B Northway/ M Quinn)


5-Oct-19 (Saturday)

National Dog Show 2019 (NZS)

General Specials : Mr Martin Croeser (South Africa)   Group Specials : Mr Martin Croeser (South Africa)

Group 3rd: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
Puppy of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)


Marlborough Sunshine Show (NZS)

General Specials : Mr Jorge Santoianni (Argentina)   Group Specials : Mr Jorge Santoianni (Argentina)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Lover Boy (Imp AUST) (C Yate & R Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Alpine As You Wish (Melanie Quinn)


4-Oct-19 (Friday)

The Spitz Breeds Club (NZS) (S)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)

Junior in Show: Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Subahka Aurora Hues of Jade (S O'Hara / D & H Wald)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Melandar Indy (Zarnia Cross)
Puppy of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)
Junior of Breed: Melandar Red Ruby at Rundles (Zarnia Cross)
New Zealand Bred (Dog) of Breed: Alpine Devils Wish (Rose & Bruce Northway / Mel Quinn)


14-Sep-19 (Saturday)

Black Hawk Wellington Exhibition Centre (AM SHOW) (NZN)

General Specials : Mr R G Rumpler (New Zealand)   Group Specials : Mr R G Rumpler (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)


Black Hawk Wellington Exhibition Centre (PM SHOW) (NZN)

General Specials : Mr Bruce Anderson (New Zealand)   Group Specials : Mr J Boyd (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)