German Shepherd Dog (Long Stock Coat) Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the German Shepherd Dog (Long Stock Coat) (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

12-Jan-20 (Sunday)

Banks Peninsula A & P Society (Show 2) (NZS)

General Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)   Group Specials : Mr Nigel Trainor (New Zealand)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Gossip Girl (Jon & Amy Field)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Westfield Maia (Jon Field)


11-Jan-20 (Saturday)

Banks Peninsula A & P Society (Show 1) (NZS)

General Specials : Mr Nigel Trainor (New Zealand)   Group Specials : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westfield Gossip Girl (Jon & Amy Field)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Westfield Maia (Jon Field)

8-Dec-19 (Sunday)

East Coast Ladies Kennel Association (NZN)

General Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)   Group Specials : Ms Robyn Price-Killeen (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oakway Black Magic (Kelly Bray)



7-Dec-19 (Saturday)

East Coast Ladies Kennel Association (NZN)

General Specials : Mr Kenneth Chuah (Mal)   Group Specials : Mr Kenneth Chuah (Mal)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oakway Black Magic (Kelly Bray)


Canterbury Junior Kennel Society (Show 1) (NZS)

General Specials : Ms Christy Wang (China)   Group Specials : Ms Christy Wang (China)

New Zealand Bred in Group: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)


Canterbury Junior Kennel Society (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr Jong Min Lee (Korea)   Group Specials : Mr Anthony Price (VIC)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)


1-Dec-19 (Sunday)

South Otago Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)   Group Specials : Mr Robert Harbin (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Westfield Maia (Jon Field)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)


South Otago Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)


30-Nov-19 (Saturday)

Southern Ladies Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)   Group Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)

Runner Up in Group: Westfield Maia (Jon Field)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)


Southern Ladies Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr Robert Harbin (NSW)   Group Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)


17-Nov-19 (Sunday)

Canterbury Working Dog Association (NZS)

General Specials : Ms Annella Cooper (USA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)


15-Nov-19 (Friday)

Canterbury Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mr John Sheppard (NSW)   Group Specials : Miss Jessica Buckley (ACT)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)


Canterbury Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Ashley Reid (VIC)   Group Specials : Ms Amanda Huggins (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)



10-Nov-19 (Sunday)

South Canterbury Kennel Society (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr G Salud (Philippines)   Group Specials : Mr G Salud (Philippines)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)


9-Nov-19 (Saturday)

South Canterbury Kennel Society (Show 1) (NZS)

General Specials : Mr R Natividad (Phillipines)   Group Specials : Mr R Natividad (Phillipines)

Runner Up in Group: Westfield Maia (Jon Field)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westfield Maia (Jon Field)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Heathcote Rocky Mountain (A J Gibson & K Morton)


3-Nov-19 (Sunday)

South Island German Shepherd League (NZS) (S)

General Specials : Torsten Kallenbach SV (Germany)

Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Oakway Ying Yang (P/ R & L Halliwell (Renee))


2-Nov-19 (Saturday)

Taupo Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Daniel Ceres Rubio (Brazil)   Group Specials : Mr S Peel (New Zealand)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toatahi Paint It Black (Rachael Rogge)


Waikato Working Dog Association (NZN)

General Specials : Ms Donna Morris (NSW)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Toatahi Paint It Black (Rachael Rogge)