Poodle (Standard) Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Poodle (Standard) (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

19-Jan-20 (Sunday)

Kapi-Mana Kennel Society (Show 1) (NZN)

General Specials : Ms Joy McFarlane (South Africa)   Group Specials : Mr R Tolson (Ireland)

R/UP BOB & Baby of Breed: Whitout Summer Secrets (Wendy Jellyman)


Kapi-Mana Kennel Society (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr O Toyokawa (Japan)   Group Specials : Mr O Toyokawa (Japan)

R/UP BOB & Baby of Breed: Whitout Summer Secrets (Wendy Jellyman)


18-Jan-20 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr N De Bedout (Columbia)   Group Specials : Ms I Ko (Taiwan)

R/UP BOB & Baby of Breed: Whitout Summer Secrets (Wendy Jellyman)
Res Dog CC & Junior of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)


Manawatu Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr R Tolson (Ireland)   Group Specials : Ms J Wang (China)

R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)
Baby of Breed: Whitout Summer Secrets (Wendy Jellyman)

8-Dec-19 (Sunday)

East Coast Ladies Kennel Association (NZN)

General Specials : Mrs Stephanie Rickard (VIC)   Group Specials : Mr Kenneth Chuah (Mal)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Rebox Spring Apple Blossom (Miss R K Morrison)
Junior of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)



7-Dec-19 (Saturday)

East Coast Ladies Kennel Association (NZN)

General Specials : Mr Kenneth Chuah (Mal)   Group Specials : Mr Chris Graham (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Rebox Spring Apple Blossom (Miss R K Morrison)


1-Dec-19 (Sunday)

South Otago Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)   Group Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Runner Up in Group: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Intermediate in Group: NZ Ch Kateisha Watermark (Sarah Pigou / Yvonne Smith /John Stanton)
New Zealand Bred in Group: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kateisha Watermark (Sarah Pigou / Yvonne Smith /John Stanton)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


South Otago Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)   Group Specials : Dr Francis Mcevoy (SA)

New Zealand Bred in Group: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kateisha Watermark (Sarah Pigou / Yvonne Smith /John Stanton)


South Taranaki Kennel Centre (NZN)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


Taranaki Non-Sporting & Utility Dog Society (NZN)

General Specials : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)   Group Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


30-Nov-19 (Saturday)

Southern Ladies Kennel Association (Show 1) (NZS)

General Specials : Mrs Deborah Harbin (NSW)   Group Specials : Ms Sharon Phegan (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
New Zealand Bred in Group: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


Southern Ladies Kennel Association (Show 2) (NZS)

General Specials : Mr Robert Harbin (NSW)   Group Specials : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
New Zealand Bred in Group: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


South Taranaki Kennel Centre (NZN)

General Specials : Mrs Annette Bowe (NSW)   Group Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


Taranaki Non-Sporting & Utility Dog Society (NZN)

General Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)   Group Specials : Mrs Valerie Hutton (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


24-Nov-19 (Sunday)

Franklin Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Nick Gouzos (SA)   Group Specials : Mr Jason Attridge (QLD)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


Franklin Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Ms Carrie Paine (NSW)   Group Specials : Mr Geoffrey Love (SA)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


23-Nov-19 (Saturday)

Kumeu Kennel Association (NZN)

General Specials : Mrs Caroline Yate (NSW)   Group Specials : Mr John Sheppard (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)



9-Nov-19 (Saturday)

Poverty Bay Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)   Group Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
New Zealand Bred in Group: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Rogue Trader (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


Poverty Bay Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs D Tyssen (New Zealand)   Group Specials : Mrs D Tyssen (New Zealand)

BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Rogue Trader (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


3-Nov-19 (Sunday)

Taupo Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


2-Nov-19 (Saturday)

Taupo Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Daniel Ceres Rubio (Brazil)   Group Specials : Ms Donna Morris (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)


28-Oct-19 (Monday)

Tauranga Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs S Barkey (Canada)   Group Specials : Ms Sandy Alexander (Canada)

Runner Up in Group: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)


Tauranga Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Thomas Alexander (Canada)   Group Specials : Ms Vickie Umpleby (Canada)

R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)