Irish Setter Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Irish Setter (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

12-May-19 (Sunday)

Eastern Bay of Plenty Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)   Group Specials : Mr Graham Saltiel (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)


11-May-19 (Saturday)

Eastern Bay of Plenty Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Miss Rosemary Green (QLD)   Group Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)



5-May-19 (Sunday)

Ellesmere A & P Society (Show 2) (NZS)

General Specials : Ms Rosemary Duffy (NSW)   Group Specials : Ms Robynne Spencer (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Gwyndara Set Fire To The Rain (Imp Aust) (M R Lawrence/ C A McManus// T & L Jones)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gwyndara Set Fire To The Rain (Imp Aust) (M R Lawrence/ C A McManus// T & L Jones)


Hawkes Bay Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Frank Waring (WA)   Group Specials : Mrs Susan Brown (NSW)

New Zealand Bred in Group: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)


4-May-19 (Saturday)

Ellesmere A & P Society (Show 1) (NZS)

General Specials : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)   Group Specials : Miss Anna Ancell (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gwyndara Set Fire To The Rain (Imp Aust) (M R Lawrence/ C A McManus// T & L Jones)


Hawkes Bay Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs Susan Brown (NSW)   Group Specials : Mr Frank Waring (WA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lanascol Upon A Star (Rosemarie Cavaney)


28-Apr-19 (Sunday)

Horowhenua Kennel Association (NZN)

General Specials : Miss H Peach (New Zealand)   Group Specials : Mr Lyall Payne (New Zealand)

Junior of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


Kapi Mana Kennel Society (NZN)

General Specials : Mr Keith Simmons (New Zealand)   Group Specials : Mrs Michele Reichmuth (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)


27-Apr-19 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)   Group Specials : Miss Anna Ancell (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)   Group Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

BOB, Best Dog & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Best Bitch & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
Reserve Bitch & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)


22-Apr-19 (Monday)

Mackenzie County A & P Society (NZS)

General Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)   Group Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)



21-Apr-19 (Sunday)

Southern Gundog Society (NZS) (S)

General Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)

Runner Up in Show & Veteran in Show: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Veteran of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)


20-Apr-19 (Saturday)

North Canterbury Kennel Association (AM BENEFIT SHOW) (NZS)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Joanne Rasche (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


North Canterbury Kennel Association (PM SHOW) (NZS)

General Specials : Mr David Tidswell (SA)   Group Specials : Mr David Kill (QLD)

Best in Group & Open in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)


19-Apr-19 (Friday)

North Canterbury Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)   Group Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)

R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)


14-Apr-19 (Sunday)

Ruahine Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


Nelson Ladies Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Denise Smith (QLD)   Group Specials : Mrs Denise Smith (QLD)

Open in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


Tasman Districts Gundog Society (NZS) (S)

General Specials : Mrs Joanne Day (New Zealand)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)


13-Apr-19 (Saturday)

Ruahine Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Barbara Doyle (VIC)   Group Specials : Mrs Barbara Doyle (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


Nelson Ladies Kennel Association (AM SHOW) (NZS)

General Specials : Mr William Smith (QLD)   Group Specials : Mr William Smith (QLD)

Open in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


Nelson Ladies Kennel Association (PM SHOW) (NZS)

General Specials : Mrs D Tyssen (New Zealand)   Group Specials : Mrs D Tyssen (New Zealand)

Open in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


7-Apr-19 (Sunday)

Cambridge Kennel Association (SHOW 3) (NZN)

General Specials : Mrs Audrey Vandersteen (SA)   Group Specials : Mr David Smith (NSW)

Junior in Group: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)


6-Apr-19 (Saturday)

Cambridge Kennel Association (NZN)

General Specials : Mr James Camac (VIC)   Group Specials : Mr James Camac (VIC)

Junior in Show: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Junior in Group: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)


Cambridge Kennel Association (BENEFIT SHOW) (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Linda Strongman (New Zealand)   Group Specials : Ms E Watt (New Zealand)

Junior in Show: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Runner Up in Group & Junior in Group: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)


31-Mar-19 (Sunday)

Geraldine County Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)   Group Specials : Ms Kerry King (SA)

Runner Up in Show & Veteran in Show: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Best in Group & Veteran in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Intermediate in Group: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)
BOB, Dog CC & Veteran of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


Napier Kennel Centre (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Peter Frost (VIC)   Group Specials : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


Napier Kennel Centre (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)

Junior in Group: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


30-Mar-19 (Saturday)

Geraldine County Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)

Runner Up in Show & Veteran in Show: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Best in Group & Veteran in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Intermediate in Group: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)
BOB, Dog CC & Veteran of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


Wairoa Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mr Peter Frost (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


Wairoa Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Steven Warry (WA)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

Junior in Group: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


24-Mar-19 (Sunday)

New Plymouth Kennel Centre (NZN)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Ms Beth Sweigart (USA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)


17-Mar-19 (Sunday)

Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)   Group Specials : Mr Ashley Reid (VIC)

R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)


Wanganui & District Gundog Society (NZN) (S)

General Specials : Mrs Claire Trevelyan (New Zealand)

R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lanascol Upon A Star (Rosemarie Cavaney)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


16-Mar-19 (Saturday)

Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)

R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)


Wanganui & District Gundog Society (NZN) (S)

General Specials : Ms Tanya Scales (NSW)

R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)


10-Mar-19 (Sunday)

Hamilton Kennel Association (Centenary Show) (NZN)

General Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)   Group Specials : Mr B Jenkins (South Africa)

Junior in Show: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Junior in Group: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
New Zealand Bred in Group: Karamu Enough Said (Kim Murray)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Karamu Enough Said (Kim Murray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


9-Mar-19 (Saturday)

Otago/Southland Gundog Society (NZS) (S)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)

Runner Up in Show & Veteran in Show: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Veteran of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Ms S Desserne (France)

Runner Up in Group: Karamu Enough Said (Kim Murray)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Karamu Enough Said (Kim Murray)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)   Group Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)

Junior in Group: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)   Group Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)


3-Mar-19 (Sunday)

Central Hawkes Bay Kennel Society (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Richard Watson (TAS)   Group Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)

R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


2-Mar-19 (Saturday)

Central Hawkes Bay Kennel Society (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)   Group Specials : Mr Richard Watson (TAS)

New Zealand Bred in Group: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)


24-Feb-19 (Sunday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mrs Debbie Hull (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB & Res Dog CC: Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)


Ashburton Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mr John Green (New Zealand)

Runner Up in Show: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Best in Group & Open in Group: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Gwyndara Set Fire To The Rain (Imp Aust) (M R Lawrence/ C A McManus// T & L Jones)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Garvagh Ode To Killanin (Mark Lawrence & Catherine McManus)