Golden Retriever Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Golden Retriever (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

17-Jul-22 (Sunday)

Southern Golden Retriever Club (South Is, NZ) (S)

General Specials : Mr Gerard Price (New Zealand)

Best in Show & Intermediate in Show: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)
Runner Up in Show & New Zealand Bred in Show: NZ Ch Sandlewood Lucy Lockett (P Gordon / G Nelson / K Jackson)
Minor in Show: Seacove Harbour Master with Goldriver (Janette Bedford)
Veteran in Show: NZ Ch Seacove Hidden Treasure (Janette Bedford)
Dog CC & Intermediate of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Lucy Lockett (P Gordon / G Nelson / K Jackson)


16-Jul-22 (Saturday)

Southern Golden Retriever Club (South Is, NZ) (S)

General Specials : Ms Desiree Hanson (New Zealand)

Runner Up in Show & Minor in Show: Seacove Harbour Master with Goldriver (Janette Bedford)
Reserve Dog & Minor of Breed: Seacove Harbour Master with Goldriver (Janette Bedford)



10-Jul-22 (Sunday)

Tokoroa Canine Association (North Is, NZ)

General Specials : Mr Don Mahoney (NSW)   Group Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Junior (Bitch) of Breed: Rowangold Vegas Showgirl (Sherryn Paterson & Bevan Paterson)


9-Jul-22 (Saturday)

Kumeu Kennel Association (North Is, NZ)

General Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)   Group Specials : Mrs Teresa Borrell (New Zealand)

R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Goldridge Gilmore Girl (K Dain / T Sheehy & G Sheehy)
Res Bitch CC: Rowangold Vegas Showgirl (Sherryn Paterson & Bevan Paterson)


3-Jul-22 (Sunday)

Dogs NZ FCI All Breeds CACIB Show (North Is, NZ)

R/UP BOB, Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Sandlewood Lucy Lockett (P Gordon / G Nelson / K Jackson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Goldridge Gilmore Girl (K Dain / T Sheehy & G Sheehy)
Puppy of Breed: Seacove Harbour Master with Goldriver (Janette Bedford)


2-Jul-22 (Saturday)

Dogs NZ FCI All Breeds CACIB Show (North Is, NZ)

Best in Show 3rd: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
Junior in Show: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
Group 1st & Champion in Group: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
Junior in Group: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
BOB & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Sandlewood Lucy Lockett (P Gordon / G Nelson / K Jackson)
Puppy of Breed: Seacove Harbour Master with Goldriver (Janette Bedford)
Junior of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


19-Jun-22 (Sunday)

Hauraki Canine Association (North Is, NZ)

General Specials : Mrs Robyn Williams (New Zealand)   Group Specials : Ms Giselle Jeannes (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Goldridge Gilmore Girl (K Dain / T Sheehy & G Sheehy)
Open of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)



12-Jun-22 (Sunday)

Hibiscus Coast Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)

General Specials : Mr Gary Withers (New Zealand)   Group Specials : Mrs Kat Jackson (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Rowangold Vegas Showgirl (Sherryn Paterson & Bevan Paterson)
Reserve Dog & New Zealand Bred of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
Open (Bitch) of Breed: Goldridge Gemini Dreamer at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


Hibiscus Coast Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)

General Specials : S Donaldson-Rogers (New Zealand)   Group Specials : Mrs Sandie Meads (New Zealand)

BOB, Best Dog & Junior of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
Reserve Dog & Open of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
Reserve Bitch: Goldridge Gemini Dreamer at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
Open (Bitch) of Breed: Goldridge Gilmore Girl (K Dain / T Sheehy & G Sheehy)


11-Jun-22 (Saturday)

Purina Pro Plan Auckland Exhibition Centre (Show 1) (North Is, NZ)

General Specials : Mr Paul Robinson BEM (New Zealand)   Group Specials : Mr Richard King (New Zealand)

BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Rowangold Vegas Showgirl (Sherryn Paterson & Bevan Paterson)
Reserve Bitch & Open (Bitch) of Breed: Goldridge Gemini Dreamer at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
New Zealand Bred of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


Purina Pro Plan Auckland Exhibition Centre (Show 2) (North Is, NZ)

General Specials : Mrs Nicole Harrison (New Zealand)   Group Specials : Mr Gary Withers (New Zealand)

Open in Show: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
Open in Group: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
BOB, Best Dog & Open of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Rowangold Vegas Showgirl (Sherryn Paterson & Bevan Paterson)
Junior (Dog) of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


4-Jun-22 (Saturday)

Canterbury Kennel Association (Show 1) (South Is, NZ)

Intermediate in Group: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)


Canterbury Kennel Association (Show 2) (South Is, NZ)

Intermediate in Group: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Sandlewood The Locksmith (G Nelson & P Gordon)


22-May-22 (Sunday)

Kumeu Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)

General Specials : Ms Kimberley Frazer (New Zealand)   Group Specials : Ms Kimberley Frazer (New Zealand)

BOB & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Reserve Dog & Junior (Dog) of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


Kumeu Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)

General Specials : Ms Sonia Nicholson (New Zealand)   Group Specials : Ms Erika Watson (New Zealand)

Baby in Show: Sandlewood This Is Me (Nelson/Fleming/Gordon)
Baby in Group: Sandlewood This Is Me (Nelson/Fleming/Gordon)
BOB & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
R/UP BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Sandlewood This Is Me (Nelson/Fleming/Gordon)
Reserve Dog: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


21-May-22 (Saturday)

Tokoroa Canine Association (North Is, NZ)

General Specials : Miss Karla Magnus (New Zealand)   Group Specials : Mr Matthew Frazer (New Zealand)

R/UP BOB, Best Dog & Junior of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)


15-May-22 (Sunday)



14-May-22 (Saturday)

Wairoa Kennel Association (North Is, NZ)

Junior (Dog) of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
Open (Dog) of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)