Cambridge Kennel Association (SHOW 3) (North Is, NZ)

Date of Show : 7-Apr-19 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Audrey Vandersteen (SA)

Best in Show & Open in Show: Rottweiler
NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)
Runner Up in Show: Pointer
NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Junior in Show: Beagle
NZ Ch Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
New Zealand Bred in Show: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Karen Harrison (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Pekingese
NZ Ch Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Chinois Foreign Affair (Imp Aust) (Jane Burke)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Salinacruz Mr Bond (Y Tester)
Puppy in Group: Pug
ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: El-toro Rags to Riches (Bev Ward)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eltoro Page (Fleur Collings)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Paycos foxy lady (Y Tester)
Baby of Breed: Salinacruz Mr Bond (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chinois Foreign Affair (Imp Aust) (Jane Burke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)
Res Bitch CC: Juleko Ananmi Pixie (Anne Porter & Chris Holloway)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paris Tailor Made (Sandie Meads)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Shinno (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chiisana Toyo Asahi (E G & C M Potts)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Naishinno (E G & C M Potts)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)
Junior of Breed: Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp ITA) (Tanya Dowd)
Open of Breed: NZ Ch Renoir Donna Conla Rosa (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Amstarfx party at opourere (Imp AUST) (S Dennis)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lidaby The-Taskmaster (Lisa Martel)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amstarfx party at opourere (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Opourere Calm Befor Da Storm (K Lamberton & S Dennis)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: TopShelf Whiskey n Rye (Thomas Turbitt)
Res Bitch CC & Baby of Breed: HeavyFuel Saturn Whisper (Catherine Turbitt)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Puppy of Breed: NZ Ch Otterpond Midnight Magic (Gloria Geraghty)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Evahill Heavenly Hazel (Judy Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Hollybrook Off The Radar (Kathy McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hollybrook Sweet Candy (Kathy McCarthy)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Charizelle Chasin That (Giselle Jeannes)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nordicozsky Bunyip (Imp AUST) (Julie Patterson)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Baby of Breed: Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Anevay Fire Dancer (Janette Butcher)
Open of Breed: Lidaby The-Taskmaster (Lisa Martel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Baby in Group: Weimaraner
Carnmellis Look At Me (Pip Simmons)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Bryndoain Uptown Girl (Sue Lawless)
Junior in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
New Zealand Bred in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lynmaken Moonbeams (Helen Stride)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Janan The Marksman (Carolyn Hogg)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Junior of Breed: Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)
Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Baby of Breed: Carnmellis Look At Me (Pip Simmons)
Puppy of Breed: Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Baby of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Melissa Richards)
Puppy of Breed: Bryndoain Uptown Girl (Sue Lawless)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Basset Hound
NZ Ch Bayparque Dragons Blood (Jill Brooker)
Baby in Group: Whippet
Arcon Poker Face (Anita Henderson)
Junior in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bayparque Omega Centauri (Erika Watson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Bayparque One Of These Nights (Jill Brooker)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Bayparque Dragons Blood (Jill Brooker)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Californian Rose (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)
Baby of Breed: Mayvale's Outrageous Fortune (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dacville Captivate (Mrs Shirley Brown)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Bitch CC: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)

Whippet
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Rushndol James Th'Artisan (K & A Jackson)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Arjuna She's The One (Libby Clarke)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Arcon Poker Face (Anita Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
Junior in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ukulunga Rodeo Drive (T Gould)
Puppy of Breed: Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sutter's Seadonas Sunrise (AI) (T Gould & N Pelletier)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Strathaven Maker of Dreams (Imp AUST) (Kathryn Debenham)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Rhosyn Whistle Blower (Imp AUST) (B & F Anderson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Oakway Xquizite (P/ R & L Halliwell)
Baby of Breed: Toatahi Just Push Play (J King & N Clayton)
New Zealand Bred of Breed: Aubernee High Society (B & F Anderson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Baby of Breed: Oakway Eyes Are For Looking (P/ R & L Halliwell)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kelbryn Sweet Reason (Ngaire Kiernan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Puppy in Group: Samoyed
Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Imagin Wild Side (M Gadsdon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Imagin Im Not Drunk Just Awsum (M Gadsdon & R Capon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Imagin Somewhat Influenced (M/ N & R Gadsdon)

Boxer
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Bitch CC: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Puppy of Breed: Kadence Ace Of Hearts (AI) (Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Martyn Two For The Show At Armit (Melissa Armit)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) CGC B (S Mischefski)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Nakoa Echo (Destiny Dent)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ubersein You Beauty (Imp AUST) (Sharlene Storey)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snowolf Wedding Blossom (Giselle Jeannes)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Michele Reichmuth (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Chow Chow
NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: French Bulldog
Labohrem The Kingsman (P Rollo)
Puppy in Group: Chow Chow
NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
Open in Group: Boston Terrier
NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)

Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Codera thunder (Angela janssen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Karazma Aoteroa (Imp AUST) (Angela Janssen)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Ngawhetu Corruption (T Hubbard & T Uerata)
Baby of Breed: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)
Junior of Breed: Corcols Welcom To My Nitemare (Noel Hirovanaa & Michelle Corley)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Charizelle Spells 'N Tells (Giselle Fletcher & Marilyn Storey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Labohrem The Kingsman (P Rollo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Baby of Breed: Gesundheit Rock Deeva (G Hagger & S Garrity)

Great Dane
BOB & Baby of Breed: Chelshar Dancin In The Moonlite at Lapsewood (Imp AUST) (Gary Withers)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Talbothights Tiz Juliet (Mrs Susan George)

Poodle (Miniature)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Am Ch Horizon's Chamarre Kiwi Charm (Imp USA) (Mrs Pam Saville)
Res Dog CC & Baby of Breed: Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Lombaadi Xxcalibur's Magic (Julie Earnshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: The Dutchess Of Lombaadi (Jullia Earnshaw)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: The Duke Of Lombaadi (Julia Earnshaw)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Whisper (Jullia Earnshaw)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Caraglen's Painted Gold (Carolyn Pemberton)