Cavalier King Charles Spaniel Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Cavalier King Charles Spaniel (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

12-May-19 (Sunday)

Eastern Bay of Plenty Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)   Group Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)

New Zealand Bred in Group: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Res Dog CC & Baby of Breed: Old Rowley Fairground (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
Junior of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)


11-May-19 (Saturday)

Eastern Bay of Plenty Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Miss Rosemary Green (QLD)   Group Specials : Miss Rosemary Green (QLD)

Baby in Group: Old Rowley Fairground (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
Baby of Breed: Old Rowley Fairground (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)



5-May-19 (Sunday)

Hawkes Bay Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Frank Waring (WA)   Group Specials : Ms Frances Darling (QLD)

Open in Group: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)


4-May-19 (Saturday)

Heretaunga Plains Toy Dog Society (NZN) (S)

General Specials : Mr William Hansen (New Zealand)

Baby in Show: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)


Hawkes Bay Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs Susan Brown (NSW)   Group Specials : Mr George Ness (QLD)

Open in Group: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Res Dog CC: Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
New Zealand Bred (Dog) of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


28-Apr-19 (Sunday)

Horowhenua Kennel Association (NZN)

General Specials : Miss H Peach (New Zealand)   Group Specials : Mr Lyall Payne (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
New Zealand Bred in Group: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
R/UP BOB, Res Dog & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Best Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)


Kapi Mana Kennel Society (NZN)

General Specials : Mr Keith Simmons (New Zealand)   Group Specials : Mr Keith Simmons (New Zealand)

Junior in Show: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Junior in Group: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


27-Apr-19 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)   Group Specials : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Baby in Show: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
Baby in Group: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)
R/UP BOB & Res Dog CC: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Res Bitch CC & Open of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)   Group Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Best Bitch & Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)
Reserve Bitch: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


14-Apr-19 (Sunday)

Ruahine Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)

Runner Up in Group: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Open in Group: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)
Res Bitch CC: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)



13-Apr-19 (Saturday)

Ruahine Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Barbara Doyle (VIC)   Group Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)


7-Apr-19 (Sunday)

Cambridge Kennel Association (SHOW 3) (NZN)

General Specials : Mrs Audrey Vandersteen (SA)   Group Specials : Miss Karen Harrison (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)


6-Apr-19 (Saturday)

Central Toy Dog Association (NZN) (S)

General Specials : Mr David Smith (NSW)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)


Cambridge Kennel Association (NZN)

General Specials : Mr James Camac (VIC)   Group Specials : Ms E Watt (New Zealand)

Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)


Cambridge Kennel Association (BENEFIT SHOW) (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Linda Strongman (New Zealand)   Group Specials : Mrs Linda Strongman (New Zealand)

R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)


Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr D Swartwood (Canada)   Group Specials : Mr D Swartwood (Canada)

Dog CC & Open of Breed: Harwarden Be Persuaded (Tkeyah Foley)


31-Mar-19 (Sunday)

Napier Kennel Centre (Show 1) (NZN)

General Specials : Mr Peter Frost (VIC)   Group Specials : Mr Peter Frost (VIC)

Intermediate in Group: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)
Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


Napier Kennel Centre (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mr Steven Warry (WA)

Intermediate in Group: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Open in Group: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)
Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


30-Mar-19 (Saturday)

Geraldine County Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Ms Kerry King (SA)

Junior (Dog) of Breed: Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)


Wairoa Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)


Wairoa Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Steven Warry (WA)   Group Specials : Mrs Coral Gray (SA)

Res Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)


24-Mar-19 (Sunday)

Taranaki Toy Dog Club (NZN) (S)

General Specials : Ms Beth Sweigart (USA)

Intermediate in Show: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)


New Plymouth Kennel Centre (NZN)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Mr Peter Green (USA)

Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)


23-Mar-19 (Saturday)

Taranaki Toy Dog Club (NZN) (S)

General Specials : Mrs Cathy Garvey-Webb (New Zealand)

Intermediate in Show: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)


New Plymouth Kennel Centre (NZN)

General Specials : Mr Myron Arthur (NSW)   Group Specials : Mr Myron Arthur (NSW)

Intermediate in Show: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Junior in Group: Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)


17-Mar-19 (Sunday)

Buller Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr Tim Thomas (QLD)   Group Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)

Res Bitch CC & Baby of Breed: Rainforest Coal N (L Houtos & R Moody)


Wanganui Toy Dog Centre (NZN) (S)

General Specials : Ms Tanya Scales (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)


16-Mar-19 (Saturday)

Buller Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Mr Tim Thomas (QLD)

Baby in Group: Rainforest Coal N (L Houtos & R Moody)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Rainforest Coal N (L Houtos & R Moody)


Wanganui Toy Dog Centre (NZN) (S)

General Specials : Mrs Sue Chaytor (New Zealand)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)


10-Mar-19 (Sunday)

Auckland Toy Dog Club (NZN) (S)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)

BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)


Hamilton Kennel Association (Centenary Show) (NZN)

General Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)   Group Specials : Mrs C McCallum-Immelman (Sth Africa)

Puppy of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)


9-Mar-19 (Saturday)

Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)

Res Bitch CC & Junior of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)   Group Specials : Mr Gunnar Nymann (Denmark)

R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)


3-Mar-19 (Sunday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Mr Wayne Burton (NSW)

Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Rainforest Coal N (L Houtos & R Moody)


2-Mar-19 (Saturday)

Central Hawkes Bay Kennel Society (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Ray Greer (New Zealand)   Group Specials : Mr Richard Watson (TAS)

Open in Group: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Puppy of Breed: Matmor Shenanigans (Imp AUST) (K Leslie)


Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)   Group Specials : Mr Peter Miller (ACT)

R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)


24-Feb-19 (Sunday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mr Brett Thompson (NSW)

Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)


Ashburton Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mr Ben Luxton (SA)

Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cavtrivar Triple Eko Ex (Helen-Mary Sorensen)


23-Feb-19 (Saturday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Brett Thompson (NSW)   Group Specials : Mr S Sim (Phillipines)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)