Airedale Terrier Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Airedale Terrier (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

10-Mar-19 (Sunday)

Terrier Club (NZN) (S)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


Hamilton Kennel Association (Centenary Show) (NZN)

General Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)   Group Specials : Ms S Desserne (France)

Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


9-Mar-19 (Saturday)

Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Mr B Jenkins (South Africa)

Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)   Group Specials : Mr C Stefanescu (Romania)

Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)



24-Feb-19 (Sunday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mr S Sim (Phillipines)

Best in Group & Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


23-Feb-19 (Saturday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Brett Thompson (NSW)   Group Specials : Mr Brett Thompson (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


17-Feb-19 (Sunday)

Tokoroa Canine Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)   Group Specials : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


16-Feb-19 (Saturday)

Tokoroa Canine Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)   Group Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


3-Feb-19 (Sunday)

Black Hawk Auckland Exhibition Centre (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Ling Quan Meng (China)

Junior in Show: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


Black Hawk Auckland Exhibition Centre (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)



2-Feb-19 (Saturday)

Hibiscus Coast Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr J Walsh Snr (Ireland)   Group Specials : Yogesh Tuteja (India)

Junior in Show: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Runner Up in Group & Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


Hibiscus Coast Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Yogesh Tuteja (India)   Group Specials : Mr Shane Thomas (QLD)

Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


27-Jan-19 (Sunday)

Auckland Kennel Council (NZN)

General Specials : Mr Gary Doyle (New Zealand)   Group Specials : Mr Dale Wilkinson (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)


26-Jan-19 (Saturday)

Auckland Kennel Council (NZN)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Group & Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

Best in Group & Junior in Group: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)