Black Hawk Auckland Exhibition Centre (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 3-Feb-19 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Shane Thomas (QLD)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Runner Up in Show: Lowchen
NZ Sup Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Baby in Show: Australian Shepherd
Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Puppy in Show: Samoyed
NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)
Open in Show: Whippet
NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Lowchen
NZ Sup Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Chopsticks KissmeQT (D Tolladay & L Clarke)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
El-toro Impish Ike (F Collings & Bev Ward)
Intermediate in Group: Japanese Chin
NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Eltoro Page (Fleur Collings)
Baby of Breed: El-toro Impish Ike (F Collings & Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Payco's Timothy Lad (Julie Mattsson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Karakush Orange isth New Black (Imp AUST) (P J Hedges)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko Ananmi Pixie (Anne Porter & Chris Holloway)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Chiisana Ni-Bai No Sutekina (E G & C M Potts)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Chiisana Samurai No Musuko (E G & C M Potts)
Res Dog CC & Baby of Breed: Chiisana Toyo Asahi (E G & C M Potts)

Lowchen
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
R/UP BOB & Baby of Breed: Kiss N Tell At Cheraton (Virginia Barlow)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chopsticks KissmeQT (D Tolladay & L Clarke)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Happy Days of ForrestBlack (Tanya Dowd & Debbie Hutton)
Open of Breed: NZ Ch Renoir Donna Conla Rosa (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Runner Up in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Boromir Triple Vision From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Otterpond Midnight Magic (Gloria Geraghty)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boromir Blame the Fates of Vortex (Zoe Shanly)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Boromir Triple Vision From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)

Fox Terrier (Wire)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lynmar A Rivers Whisper (Linda C Strongman)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lynmar Snow's Final Fall (Linda C Strongman)
Res Bitch CC: NZ Ch Evahill Heavenly Hazel (Judy Campbell)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nordicozsky Bunyip (Imp AUST) (Julie Patterson)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ling Quan Meng (China)

Best in Group & Intermediate in Group: American Cocker Spaniel
NZ Ch Ebonn Tis Walk'n On Ice (AI) (Debbie Hull)
Runner Up in Group & Open in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Baby in Group: Bracco Italiano
NZ Ch Tesoro Autumn Leaves (Michelle Williamson)
Puppy in Group: Golden Retriever
Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ebonn Tis Walk'n On Ice (AI) (Debbie Hull)

Bracco Italiano
BOB & Baby of Breed: NZ Ch Tesoro Autumn Leaves (Michelle Williamson)
R/UP BOB: NZ Ch Tesoro Winter Holly (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Avila Limited Edition (Anne Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Avila Tsaritsa (A Taylor)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lynmaken Moonbeams (Helen Stride)

Flat Coated Retriever
Junior of Breed: NZ Ch Kiwiline Life of Riley (K & K Dickins / V Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arosa Causin' Chaos (AI) (M L Reichmuth & P Hay)
R/UP BOB & Res Dog CC: Treufreund Luck of the Draw (Louise Mark)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fantango What Happens In Vegas (J Bedford/ J Salvestrin)
Puppy of Breed: Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)
Junior of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Bitch CC & Baby of Breed: NZ Ch Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)

Best in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)
Baby in Group: Beagle
Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Cerberus Vesta at Dachsford (S Van der Pol & K Hardwick)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)
Bitch CC & Baby of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mayvale's Californian Rose (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)

Dachshund (Long Haired)
Baby of Breed: Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cerberus Vesta at Dachsford (S Van der Pol & K Hardwick)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dachsford So You Think (D & K Hardwick)
Intermediate of Breed: NZ Ch Nasus Chrishemsworth (Imp AUST) (D & K Hardwick)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sandridge Perfect Gentleman (Peter Boyes)
Res Bitch CC & Baby of Breed: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)
Junior (Bitch) of Breed: Sandridge Perfect Lady Nia (Peter Boyes)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Benbridge Beauty and Madness at Arcon (Anita & Coral Henderson)
Puppy of Breed: NZ Ch Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arcon On Heavens Door (K & A Jackson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Junior in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
New Zealand Bred in Group: German Shepherd Dog
Luceo Sogno di Venezia (Cathy Mackenzie)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Ukulunga Rodeo Drive (T Gould)
Baby of Breed: Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Strathaven Maker of Dreams (Imp AUST) (Kathryn Debenham)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Collievale Kaimai Gypsy Gold (Kathryn Debenham)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Luceo Sogno di Venezia (Cathy Mackenzie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
Bitch CC & Baby of Breed: Toatahi Just Push Play (J King & N Clayton)

Shetland Sheepdog
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Beaucourt System Shock (Cheryl Aalen)
Baby of Breed: Beaucourt Pinkie Promise (Cheryl Aalen)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Yogesh Tuteja (India)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Runner Up in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Puppy in Group: Samoyed
NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
Junior in Group: Rottweiler
NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
Open in Group: Dobermann
NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Deja Vu Von Romanshof (Imp) (A Wilkinson)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kadence Slam It (AI) (Aynsley Downie)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Martyn Two For The Show At Armit (Melissa Armit)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) CGC B (S Mischefski)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Aroar Oakwood of Glossop (Jeffery & Judith McRae)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (W J & D K Smith/ Steve Greer)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)
Junior of Breed: NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kortmar Kubo Sakura Blossom (Imp AUST) (Chris Pike)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alyeshka Everlasting Light (S Halliday/ T Letele & D Koolen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Snowolf Life's Adventure (Liesl Eksteen & Giselle Jeannes)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Lusanne Thanx For Coming (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr J Walsh Snr (Ireland)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Great Dane
NZ Sup Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Baby in Group: French Bulldog
Warfare Vu Pepe Le Pew (Vannessa Joyce)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mondial Save the Best for Last (Sue Howard)
Junior in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Tai Fanza National Pride (Rose Krammer & Sean Walton)

Bulldog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull My Iron Man (Beverly Ann Dudeck)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)

French Bulldog
Baby of Breed: Warfare Vu Pepe Le Pew (Vannessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Onyxdanes Rev Itup Baby N Ride at Devon (Imp AUST) (Paula Pollard)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mondial Save the Best for Last (Sue Howard)
Res Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Mondial Out of the Shadows (Sue Howard)
Baby of Breed: Talbothights Tiz Juliet (Mrs Susan George)
Junior of Breed: Arashi Sophie's Choice (Susan George)

Keeshond
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Lhasa Apso
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Fanza National Pride (Rose Krammer & Sean Walton)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W E Jellyman)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Fancy That At Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W Jellyman)
Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Silver Sheen at Whitout (Wendy E Jellyman)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)
Junior of Breed: NZ Ch Rebox Summer Romance (Mrs Wendy Jellyman)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aztlon Inari (Angela Dalton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Khyisenge Cheyn of Command (Jane Burke)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Baby of Breed: Khyisenge I Dreamz Of Jeannie (Jane Burke)