NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (CAN Imp)

Introducing our latest import, and half-brother to Oliver.

Our grateful thanks goes to Kim and Jean of Neradmik, and also Brenda Brookes of Keesbrook.

New Zealand's Top Winning Keeshond for 2018 & 19

Brooklin is PHPT negative by descent He is clear of the gene carrying the PHPT disease (primary hyperparathyroid).

Eyes = normal (eye cert)
DNA profiled
The rest of his testing will be done after 2 yrs of age

Note: Not at stud

For further information contact:

Contact :
Jeannette Wingels (Member Details)
Email :
Display Email
Web :
http://bit.ly/win_kees
Pedigree for NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (CAN Imp)
Sire : Can Ch Keesbrook Oh I Believe S: Am Can Ch Keoloha Shamrock TGIF at Keesbrook S: Can Am Gr Ch Shamrock Captain Stormalong
D: Am Ch Keoloha's Champagne On Ice
D: Can Am Gr Ch Keesbrook Windrift Poise N Ivy S: Can Ch Keesbrook Marquis Diamond
D: Am Can Ch Windrift's Private Dancer II
Dam : Can Ch Neradmik Academy Award (UK Imp) S: Am Can Eng Ch Kemont's Skyline Game Boy S: Am Ch Keeshee's Lock Stock N Barrel
D: Am Ch Skyline's Material Girl
D: Eng Ch Lady Godiva's Guilty Pleasures with Neradmik (FIN Imp) S: Eng Ch Neradmik D'Artagnan (UK)
D: Fin Ch Lady Godiva's Daydream

Recent Results

  • 24-Aug-19 BEST IN GROUP, Intermediate of Group

    Rotorua KC [CH] (Judge was Gary Andersen (USA))

  • 11-Aug-19 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group

    Ladies KC [CH] (Judge was Stacy Guilfoyle (Aust))

  • 10-Aug-19 Junior of Group

    Ladies KC [CH] (Judge was Alex Zee (Taiwan))

  • 15-Jul-19 attains 50th CC

    ANSUDA Champ Show [CH] (Judge was Anna Lane (Vic, Aust))

  • 15-Jun-19 Junior of Group

    Hauraki KA Champ show [CH] (Judge was Carol Gunn (Qsld, Aust))

  • 9-Jun-19 Junior of Group

    Auckland KA Champ show [CH] (Judge was William Smith (Qsld, Aust))

  • 1-Jun-19 BEST IN SHOW, BEST JUNIOR IN SHOW

    Wellington N/S Utility Champ Show [CH] (Judge was Gary Carleton (NZ))

  • 1-Jun-19 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group, BEST JUNIOR IN SHOW

    Wellington N/S Utility Champ Show [CH] (Judge was Giselle Jeannes (NZ))

  • 5-May-19 Junior of Group, BEST JUNIOR IN SHOW

    Hawkes Bay Champ Show [CH] (Judge was Frank Waring (WA, Aust))

  • 4-May-19 Junior of Group

    Hawkes Bay N/S Utility Champ Show [CH] (Judge was Frances Darling (Qsld, Aust))

  • 14-Apr-19 RESERVE BEST OF GROUP

    Ruahine Champ Show [CH] (Judge was Cathy Garvey-Webb (NZ))

  • 6-Apr-19 Junior of Group

    Cambridge Champ Show [CH] (Judge was Audrey VanderSteen (S/Aust))

  • 24-Mar-19 Junior of Group

    New Plymouth Champ Show [CH] (Judge was Kerry King (S/Aust))

  • 23-Mar-19 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group

    New Plymouth Champ Show [CH] (Judge was Myron Arthur (NSW, Aust))

  • 16-Feb-19 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group, BEST JUNIOR IN SHOW

    CNI N/S & Utility Champ show [CH] (Judge was Phil Hickey (Qsld, Aust))

  • 3-Feb-19 Junior of Group

    Akld Exh KA Champ show [CH] (Judge was Zlatko Kraljic (Croatia))

  • 2-Feb-19 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group

    Hibiscus Coast KA Champ show [CH] (Judge was Yogest Tutera (India))

  • 8-Dec-18 BEST OF GROUP, Junior of Group

    Hutt Valley Champ show [CH] (Judge was Joe Daidone (NSW, Aust))

  • 8-Dec-18 Junior of Group

    Hutt Valley Champ show [CH] (Judge was Ted Pickering (NSW, Aust))

  • 25-Nov-18 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group

    South Taranaki Champ Show [CH] (Judge was Geoff Maudlen (S/Aust))

  • 25-Nov-18 RESERVE BEST OF GROUP, Junior of Group

    Taranaki N/S & Utility Champ Show [CH] (Judge was Sue Packer (S/Aust))

  • 24-Nov-18 BEST OF GROUP, Junior of Group

    South Taranaki Champ Show [CH] (Judge was John Rice (S/Aust))

  • 24-Nov-18 BEST IN SHOW, BEST JUNIOR IN SHOW

    Taranaki N/S & Utility Champ Show [CH] (Judge was Stephen Schwerdt (S/Aust))

  • 27-Oct-18 Junior of Group

    Taupo Champ show [CH] (Judge was Mr Zeljko Zilnik (Croatia))

  • 4-Aug-18 Puppy of Group

    Pencarrow Champ show [CH] (Judge was Vicki Knopke (Qsld))

  • 15-Jul-18 Puppy of Group

    Kumeu Champ show [CH] (Judge was Clint Hoeben (NZ))

  • 17-Jun-18 Puppy of Group

    Hauraki Champ show [CH] (Judge was Ken Hammond (NSW))

  • 17-Jun-18 Puppy of Group

    Hauraki Champ show [CH] (Judge was Ron Besoff (NSW))