Dachshund (Long Haired) Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Dachshund (Long Haired) (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

5-May-19 (Sunday)

Hawkes Bay Kennel Association (Show 2) (NZN)

General Specials : Mr Frank Waring (WA)   Group Specials : Mrs Susan Brown (NSW)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


28-Apr-19 (Sunday)

Horowhenua Kennel Association (NZN)

General Specials : Miss H Peach (New Zealand)   Group Specials : Miss H Peach (New Zealand)

Puppy in Group: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


Kapi Mana Kennel Society (NZN)

General Specials : Mr Keith Simmons (New Zealand)   Group Specials : Mrs Jan Brownlie (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)



27-Apr-19 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)   Group Specials : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)   Group Specials : Mr Ian Geddes-Cook (New Zealand)

BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


20-Apr-19 (Saturday)

North Canterbury Kennel Association (AM BENEFIT SHOW) (NZS)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Robyn Brown (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


North Canterbury Kennel Association (PM SHOW) (NZS)

General Specials : Mr David Tidswell (SA)   Group Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


14-Apr-19 (Sunday)

Ruahine Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)   Group Specials : Mrs Cathy Garvey-Webb (New Zealand)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


13-Apr-19 (Saturday)

Ruahine Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Barbara Doyle (VIC)   Group Specials : Mrs Barbara Doyle (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


East Coast Hound Association (NZN) (S)

General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


7-Apr-19 (Sunday)

Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr T Nesbitt (Canada)   Group Specials : Mr D Swartwood (Canada)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)



6-Apr-19 (Saturday)

Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr D Swartwood (Canada)   Group Specials : Mr T Nesbitt (Canada)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


31-Mar-19 (Sunday)

Geraldine County Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)   Group Specials : Ms Kerry King (SA)

Best in Show & Open in Show: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
Best in Group & Open in Group: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


Napier Kennel Centre (Show 2) (NZN)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Mrs Valerie Carter (SA)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


30-Mar-19 (Saturday)

Geraldine County Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Kerry King (SA)   Group Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)

Open in Show: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
Best in Group & Open in Group: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


Wairoa Kennel Association (Show 1) (NZN)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


17-Mar-19 (Sunday)

Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)   Group Specials : Miss Nicole Lane (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


16-Mar-19 (Saturday)

Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)

R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)


10-Mar-19 (Sunday)

North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)   Group Specials : Ms Caron Ellis (TAS)

Runner Up in Show: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
Best in Group & Open in Group: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


Hound Club of Auckland (NZN) (S)

General Specials : Mr B Jenkins (South Africa)

Baby of Breed: Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)


9-Mar-19 (Saturday)

Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Mrs C McCallum-Immelman (Sth Africa)

Baby of Breed: Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

Best in Group & Open in Group: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


3-Mar-19 (Sunday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


2-Mar-19 (Saturday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)   Group Specials : Mr Wayne Burton (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black)


24-Feb-19 (Sunday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mr S Sim (Phillipines)

R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)