North Shore Kennel Association (PM SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 24-Feb-18 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)
Runner Up in Show: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby in Show: Labrador Retriever
Eventide Southern Cross (Angela Murray)
Puppy in Show: Beagle
Sarangrave Shut Th Front Door (Amorine Ward)
Intermediate in Show: Bullmastiff
NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
New Zealand Bred in Show: Schipperke
NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Lowchen
NZ Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Junior in Group: Pug
Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Armit Miley's Black Chip (Melissa Armit)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eldivino Phoenix Rising at Kitaco (Kathleen Lilleby & Dr Tracey Tonkin)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Armit In the pocket (Melissa Armit)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Puppy: Paycos foxy lady (Y Tester)
Baby of Breed: Salinacruz Senorita (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko My OhMy Misty (T Tribble)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cricklewood Miss Tuttlebee (Mr D Fifield)
Res Dog CC: Cricklewood Red Alert at Paris (S Meads & D Fifield)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Paris A Hard Day's Night (Mrs Sandie Meads)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Shinno (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
Res Bitch CC: Chiisana Kokuo Naishinno (E G & C M Potts)
Puppy of Breed: Chiisana Ni-Bai No Sutekina (E G & C M Potts)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Return Of The Fire (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Tribble A Work of Art (Trish Tribble)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chopsticks Get Out Of My Way (L Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Asay Pop The Cork At Hugapug (Ann van Gijs & Donna Tolladay)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)
Baby of Breed: Asay Tumblyn Dyce (Ann van Gijs)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Baby in Group: Smooth Fox Terrier
Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
Puppy in Group: Smooth Fox Terrier
NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aldoushire Got The Force (AI) (Andrea McOnie-Perfect & Shannon Aldous)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: TopShelf Whiskey n Rye (Thomas Turbitt)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust & NZ Ch Bohunt Dot Net (Imp AUST) (Gloria Geraghty & Gaela Whyte)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Kiss My Grits (Gloria Geraghty)

Smooth Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pinnacle Eye For The Ladies (Sandy & Amanda Evans)
Res Dog CC & Baby of Breed: Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)

Wire Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Astuto only the lonely (D Harvey & J Campbell)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Aldoushire Got The Force (AI) (Andrea McOnie-Perfect & Shannon Aldous)

West Highland White Terrier
BOB & Baby of Breed: Limerick Love Bug (Jane O'Connor)


Group 3 Results

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Baby in Group: Labrador Retriever
Eventide Southern Cross (Angela Murray)
Puppy in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bushman Trouble Is (Imp AUST) (V & A Pratt)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Sandlewood Runaway Dream (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Play The Fool Bella Mare (Imp POL) (Julie Bedford-Pope)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
Bitch CC: NZ Ch Croftsway One Starry Night (AI) (Julie Bedford-Pope)
Baby of Breed: Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Baby of Breed: Weissenberg Jumpn Jack Flash (Kathy White)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
Res Bitch CC: NZ Ch Afonderi Lil' Scallywag (N McBurney & J McBurney)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
Baby in Group: Foxhound
Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)
Puppy in Group: Beagle
Sarangrave Shut Th Front Door (Amorine Ward)
Junior in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Royal Blood at Farrah (T G Locke)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Omega Centauri (Erika Watson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Erika Watson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bayparque Bocconotto (Jill Brooker)
Res Bitch CC: Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
Bitch CC: Aust & NZ Ch Fudeta Christmas Carol (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Puppy of Breed: Sarangrave Shut Th Front Door (Amorine Ward)
Junior of Breed: Cemac Dolly Did It (Chelsea Macklin)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mayvale's Russian Dancer (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Warrior Princess (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Foxhound
BOB & Baby of Breed: Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Dog CC: NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
Res Dog CC: NZ Ch Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
Puppy of Breed: Rushndol James Th'Artisan (K & A Jackson)
Junior of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
Junior in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Bearded Collie
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Llanddona Frankly Blue (Bronwyn Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Waveney Kozmic Eclipse (Imp AUST) (A Tidswell & J Stockman)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Waveney Imagine Diamonds (Imp AUST) (Mrs A Tidswell & Ms G Stockman)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
R/UP BOB & Bitch CC: Toatahi Iron Maiden (J King & N Clayton)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swedish Ch Svedala Linus Lingon (Imp Sweden) (Andy Lawrie)
R/UP BOB & Baby: Osuno Nova Zee (Andy Lawrie)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Puppy in Group: Rottweiler
Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
Junior in Group: Dobermann
NZ Ch Dixie Chillin Like a Villain (Viv Attwell & Shirley Herbert)
New Zealand Bred in Group: Newfoundland
NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)
Open in Group: Dobermann
NZ Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)
New Zealand Bred of Breed: Bavaria Twenty Four K Magic (Lisa Couling)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Waterlea Gucci Rush (Vicki & Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Dixie Chillin Like a Villain (Viv Attwell & Shirley Herbert)

Mastiff
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Zeland's Wreaking Ball (Jane Lee-Cooper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Zeland Nobody's Fool (Jane Lee-Cooper & Andy Bearsley)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell & Amy Nicholson)
Bitch CC: NZ Ch Revell Hollaback At Bararia (Mrs Lisa A Couling & Mrs Amy Nicholson)
Res Bitch CC: Waitiro Designer Lace (Catherine Duder)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr / Spl Gr Ch Oscarbi Everedi Boy (H Clark & R Barzey)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Oscarbi Unmistakably Moi (Helen Clark & Rob Barzey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wytekloud Kissed With Frost (Stephanie Thorpe)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bannerbrite Breathing Fire at Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher & Laura Simpson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Nyranda Rebel With A Cause (Imp AUST) (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Res Bitch CC: NZ Ch Lusanne Ruff Diamond (G Neal & S Jobey)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Schipperke
NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Ampoter Draker Noir (Christina Martin & Sue Clarke)
Puppy in Group: French Bulldog
Warfare Vu Lagertha (Vannessa Joyce)
Junior in Group: Dalmatian
Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cosmique Miss Philadelphia (Judith Henderson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Bitch CC: Ngawhetu The Game (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Franghetti Babe Magnet (Lucia Franghetti-Tupaea)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
Bitch CC: Charizelle Witches Brew (Giselle Fletcher)
Baby of Breed: Charizelle Spells 'N Tells (Giselle Fletcher & Marilyn Storey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Puppy of Breed: Warfare Vu Lagertha (Vannessa Joyce)
Junior of Breed: Bellissima At Gesundheit (Imp Ita) (G Hagger and E D Tooth)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mondial out of the Shadows (Sue Howard)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Miniature Poodle
Res Bitch CC & Junior of Breed: Am Ch Horizons Avant - Garde at LLawen (Imp USA) (Sandra Hutton)

Standard Poodle
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Junior of Breed: Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Aust & NZ Ch Lombaadi Xxcalibur's Magic (Julie Earnshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lombaadi Magically Charmed (Jullia Earnshaw)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caraglens All My Love (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aztlon Hsi Hsing (Janet McAleer)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)
Res Dog CC & Baby of Breed: Ampoter Draker Noir (Christina Martin & Sue Clarke)
Res Bitch CC & Open of Breed: Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)
Junior of Breed: Stakim Simply Adorable (Imp AUST) (Janet McAleer & Vivian Hartley)