Ruahine Kennel Association (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 13-Apr-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Boxer
NZ Ch Ronin Sinner Takes All (AI) (Helene Owen)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)
Puppy in Show: Pug
Saylecrest Goodnight Moon (Merle Sayles)
Junior in Show: Basset Fauve de Bretagne
NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

Runner Up in Group: Pug
NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Koreke Sunrise Wildhunt At Deliciae (Miss Rachael Majors)
Puppy in Group: Pug
Saylecrest Goodnight Moon (Merle Sayles)
Junior in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)

Cavalier King Charles Spaniel
Open of Breed: NZ Ch Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Koreke Sunrise Wildhunt At Deliciae (Miss Rachael Majors)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Pinquest The North Remembers CGCS (Aimee Hamlin)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: I EM MA Duchess of Tribble (Trish Tribble)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)

Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saylecrest Goodnight Moon (Merle Sayles)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Oasis Just So Sassy (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Zoendy Memphis Rock (Wendy O'More)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Princess Gift of Moonridge (Alli McArthur/Amber Riley)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Princess Gift of Moonridge (Alli McArthur/Amber Riley)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Puppy (Dog) of Breed: Mossrose Rob Roy at Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Zoendy Memphis Rock (Wendy O'More)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zoendy Princess Xena (Wendy O'More)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozwheat Earth Angel (Ms Bev Knight)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Anevay Fire Dancer (Janette Butcher)
Intermediate of Breed: Anevay One N Only (Janette Butcher)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Tesoro Autumn Leaves (Michelle Williamson)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tesoro Autumn Leaves (Michelle Williamson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Tesoro Summer Rose (J Barraclough & M Williamson)

German Shorthaired Pointer
BOB & Baby of Breed: Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiokio Conrad (Abi Richmond & Tom Richmond)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)

Irish Setter
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mickey's NZ Edition of Lonegum (Michelle Lynch)
Baby (Bitch) of Breed: Not on Your Nellie of Lonegum (Michelle Lynch)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glynfyre About to be at Lonegum (Michelle Lynch)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Basset Fauve de Bretagne
NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)
Runner Up in Group: Foxhound
NZ Ch Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)
Puppy in Group: Basset Hound
Bayparque Dragons Blood (Jill Brooker)
Open in Group: Beagle
Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bayparque Dragons Blood (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Moonridge Jedz Proteus (Brenda Pender)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
Bitch CC: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)
Puppy of Breed: Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)

Whippet
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kawera Klassic Re-runs From Kelbryn (W O'Callagahan/A Lacey)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Pinemist Playin' It Cool with Kelbryn (AI) (Diane Cooper & Anne Lacey)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ukulunga Rodeo Drive (T Gould)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tacbrave Star N TheKnight (Imp AUST) (M Palmer)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Aubernee High Society (B & F Anderson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Knight Hawk (W O'Callaghan/H Wald)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pinemist Playin' It Cool with Kelbryn (AI) (Diane Cooper & Anne Lacey)
Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Klassic Re-runs From Kelbryn (W O'Callagahan/A Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
NZ Ch Ronin Sinner Takes All (AI) (Helene Owen)
Baby in Group: Boxer
Eseldown Wings of Fortune (Carol Kerr and Nicky Redwood)
Junior in Group: Rottweiler
Brodmuir this is me at sambonnie (Helen Harris)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ronin Sinner Takes All (AI) (Helene Owen)
Baby of Breed: Eseldown Wings of Fortune (Carol Kerr and Nicky Redwood)
Junior of Breed: NZ Ch Eseldown First Class Ticket (Carol Kerr)
Open of Breed: Eseldown Glitter in Motion (Carol Kerr)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sambonnie wish me luck (Helen harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brodmuir this is me at sambonnie (Helen Harris)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Melandar Wild Fire (Deane & Heather Wald)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)
Junior (Dog) of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ CH Lusanne Pax a Punch (Gary Neal & Sue Jobey)
Res Bitch CC & Baby of Breed: DeSaix One Way Ticket (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gary Withers (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)
Puppy in Group: Bulldog
Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
Intermediate in Group: Chow Chow
NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
New Zealand Bred in Group: Schipperke
Sanlyn Walkin The Line (AI) (S Macklin)

Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Corcols Billion Dollar Baby (Michelle Corley)
Baby of Breed: Ngawhetu Corruption (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)
Intermediate of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chowleigh Star Maker (Imp Aust) (Janet Jenkins-Piggott)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Baby of Breed: Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)
New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Hagen Call Me Abracadabra (AI) (G Hagger & S Garrity)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)

Keeshond
BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Laudie Miss Claudie Of Taff (Maxine Ransom & Mrs Wendy Jellyman)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rebox Spring Apple Blossom (Miss R K Morrison)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Bitch CC: Gai Gamin What About Me (R T & A E Udy)
Res Dog CC & Junior of Breed: Gai Gamin Somethings Burning (R T & A E UDY)

Schipperke
BOB & Junior of Breed: Sanlyn I Believe I Can Fly (S Macklin)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Sanlyn Walkin The Line (AI) (S Macklin)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Shilan Thank Me Later (Melanie Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Shilan Destiny's Dream Baby (M Burgess)