Havanese Show Results
The following show results have been submitted to our results system for the Havanese (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.
17-Mar-24 (Sunday)
New Plymouth Kennel Centre (North Is, NZ)
General Specials : Miss Stacey Sewell (WA) Group Specials : Mr Mark Lawrence (New Zealand)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
16-Mar-24 (Saturday)
New Plymouth Kennel Centre (North Is, NZ)
General Specials : Mr Thukaram Preetham (India) Group Specials : Ms Liane Horne (QLD)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Otago Kennel Association (AM Show) (South Is, NZ)
General Specials : Ms Kim Tosi (QLD) Group Specials : Mr S Shen (Singapore)
Junior in Group: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
Otago Kennel Association (PM Show) (South Is, NZ)
General Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand) Group Specials : Ms Kim Tosi (QLD)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
Taranaki Toy Dog Club (North Is, NZ) (S)
General Specials : Mr Thukaram Preetham (India)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
2-Mar-24 (Saturday)
Hamilton Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Mr Shamil Kurmaev (WA) Group Specials : Mrs Patricia Cutler (NSW)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
24-Feb-24 (Saturday)
Central Hawkes Bay Kennel Society (Show 2) (North Is, NZ)
General Specials : Mrs Michelle Hammond (QLD) Group Specials : Ms Frances Darling (QLD)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
Central Hawkes Bay Kennel Society (Show 3) (North Is, NZ)
General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD) Group Specials : Mr Nathan McGreevy (QLD)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
23-Feb-24 (Friday)
Central Hawkes Bay Kennel Society (North Is, NZ)
General Specials : Mr Dennis McGreevy (QLD) Group Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)
Junior in Group: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
18-Feb-24 (Sunday)
Wanganui Toy Dog Centre (North Is, NZ) (S)
General Specials : Ms Esther Joseph (VIC)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Horowhenua Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Mr Mathew Morse (VIC) Group Specials : Mr Gary Carleton (New Zealand)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
17-Feb-24 (Saturday)
Wanganui Toy Dog Centre (Show 1) (North Is, NZ) (S)
General Specials : Mr Mathew Morse (VIC)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Junior of Breed: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
Horowhenua Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Mr Darren Bowey (VIC) Group Specials : Mr Darren Bowey (VIC)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
New Zealand Bred of Breed: Joyful Journeys at Cubana (Lyn McLean)
11-Feb-24 (Sunday)
Tokoroa Canine Association (North Is, NZ)
General Specials : Mr Tim Thomas (QLD) Group Specials : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)
Runner Up in Group & Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
10-Feb-24 (Saturday)
Tokoroa Canine Association (North Is, NZ)
General Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand) Group Specials : Mrs Belinda Thomas (QLD)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
4-Feb-24 (Sunday)
Hibiscus Coast Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)
General Specials : Mr Kang Young Sik (Korea) Group Specials : Ms Joy McFarlane (South Africa)
Best in Group & Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Hibiscus Coast Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)
General Specials : Mr Keith Brown (New Zealand) Group Specials : Mr Keith Brown (New Zealand)
Runner Up in Group & Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
3-Feb-24 (Saturday)
Purina Pro Plan Auckland Exhibition Centre (Champ Show) (North Is, NZ)
General Specials : Mr Peter Frost (VIC) Group Specials : Mrs Sandie Meads (New Zealand)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Purina Pro Plan Auckland Exhibition Centre (Benefit Show) (North Is, NZ)
General Specials : Miss Margaret Joyce (VIC) Group Specials : Miss Margaret Joyce (VIC)
Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
21-Jan-24 (Sunday)
Wanganui Kennel Society (Show 1) (North Is, NZ)
General Specials : Mrs R McCarry-Beattie (Ireland) Group Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
Wanganui Kennel Society (Show 2) (North Is, NZ)
General Specials : Mrs Christina Rafton (NSW) Group Specials : Mrs Christina Rafton (NSW)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
20-Jan-24 (Saturday)
Manawatu Kennel Association (Show 1) (North Is, NZ)
General Specials : Mr C Beattie (Ireland) Group Specials : Ms Anne Collyer (VIC)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
Manawatu Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)
General Specials : Ms Anne Collyer (VIC) Group Specials : Mrs Toni Dennis (QLD)
Runner Up in Group & Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
14-Jan-24 (Sunday)
Hawkes Bay Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Mrs Ulla Greenwood (QLD) Group Specials : Mrs Ulla Greenwood (QLD)
Puppy in Group: Aare Midnight Blue (Mark Hickman)
Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aare Midnight Blue (Mark Hickman)
13-Jan-24 (Saturday)
Central Hawkes Bay Kennel Society (North Is, NZ)
General Specials : Mr Andrew Brown (QLD) Group Specials : Mr Iain Hinde (QLD)
Runner Up in Group & Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aare Midnight Blue (Mark Hickman)
Ruahine Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Mr Duncan McAllister (QLD) Group Specials : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)
Best in Group & Open in Group: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aust Sup Ch Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (D Clark / G Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
1-Jan-24 (Monday)
Cambridge Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Mrs Robyn Williams (New Zealand) Group Specials : Mrs Robyn Williams (New Zealand)
Baby in Group: Aare Midnight Blue (Mark Hickman)BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Aare Midnight Blue (Mark Hickman)
31-Dec-23 (Sunday)
Cambridge Kennel Association (North Is, NZ)
General Specials : Miss Jane Burke (New Zealand) Group Specials : Mrs Victoria Jacques (New Zealand)
Best in Group & Junior in Group: Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)BOB, Best Dog & Junior of Breed: Patitablanca Cruz del Sud (Timothy Delaney)