Huntly & District Kennel Association (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Sep-18 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kaye McGhie (QLD)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Show: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Baby in Show: Basset Fauve de Bretagne
Bayparque Subugatai (Jill Brooker)
Puppy in Show: Whippet
Benbridge Beauty and Madness at Arcon (Anita & Coral Henderson)
Junior in Show: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
Intermediate in Show: Bichon Frise
NZ / J Ch Serbia & Montenegro Ch Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)
New Zealand Bred in Show: Alaskan Malamute
NZ Gr Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
NZ / J Ch Serbia & Montenegro Ch Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch Armit Perfect Game (Melissa Armit)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)
Junior in Group: Pekingese
NZ Ch Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)
New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Ch Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)
Open in Group: Pomeranian
Aust & NZ Ch Pomquest Purple Rain (Imp AUST) (RUTH HENNESSEY)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ / J Ch Serbia & Montenegro Ch Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Baby of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Armit Perfect Game (Melissa Armit)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Eldivino Phoenix Rising at Kitaco (Kathleen Lilleby & Dr Tracey Tonkin)
Junior of Breed: Armit Hez Total Class (Melissa Armit)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Puppy of Breed: Salinacruz White Gold (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko Ananmi Pixie (Anne Porter & Chris Holloway)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paris Fat Bottomed Girl (Mrs Sandie Meads)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Pomquest Purple Rain (Imp AUST) (RUTH HENNESSEY)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Brackdell Song Of The Heart (RUTH HENNESSEY)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)
Junior in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Marama of Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Opourere All The Whispers (S Dennis)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Marama of Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
Dog CC & Puppy of Breed: Mossrose Shady Knight (S McKandry/A McArthur/A Logan)

Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Boromir Hand of Fate at Vortex (Holland/Flegg)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zoendy Selene (Joanne Knighton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Takoda Dream Weaver (Alison Marett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)
Junior of Breed: Westwood Annie Oakley (Niki Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Jessica Buckley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Baby in Group: Golden Retriever
Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Glenbriar Royal Affair (Imp AUST) (Amanda Calman)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glenbriar Royal Affair (Imp AUST) (Amanda Calman)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Janan Perfect Storm (Carolyn Hogg)
Junior of Breed: Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jagdhunde Winterfell (Mrs Gail Blankley)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Jagdhunde Wind In The Willows (Mrs Gail Blankley)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Itsgottabe Dont Clip My Wings (Shaun Ireland & Fiona Ireland)

Golden Retriever
Baby of Breed: Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)
Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Pointer
Baby of Breed: Ponsonby Diamonds and Rust (Kath Lodge)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
Junior of Breed: Radiantmist Snow White (AI) (Imp AUST) (J McBurney & N McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Marlene Sheppard (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Whippet
Benbridge Beauty and Madness at Arcon (Anita & Coral Henderson)
Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
NZ Ch Mayvale's Frozen In Time (Wendy Finlayson)
Baby in Group: Basset Fauve de Bretagne
Bayparque Subugatai (Jill Brooker)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Omega Centauri (Erika Watson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Bayparque Subugatai (Jill Brooker)

Basset Hound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Bayparque Bocconotto (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)
Baby of Breed: Bayparque Dragon Heart (Jill Brooker)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karakush Spread The Love (Karla Magnus)
R/UP BOB & Res Dog CC: Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cemac Where You Lead (Chelsea Macklin)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Mayvale's Frozen In Time (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Warrior Princess (Wendy Finlayson)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Imp Aust) (P V Payne)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dacville Captivate (Mrs Shirley Brown)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: BallyBoughal Harris McTweed (Pam Payne)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Benbridge Beauty and Madness at Arcon (Anita & Coral Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cuebiyar Powder Monkey (Imp AUST) (Diana Falconer)
Junior of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cathkin Lordy Miss Maudie (Imp AUST) (Mrs Kathryn Debenham)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Strathaven Maker of Dreams (Imp AUST) (Kathryn Debenham)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Gr Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Baby in Group: Bullmastiff
Waterlea You Are Everything (Vicki & Wayne Mills)
Puppy in Group: Boxer
Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Gr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)
Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)

Boxer
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Gremlix UnexpectedDelivery (P & K Goodwill)
Puppy of Breed: Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Waterlea Gucci Rush (Vicki & Wayne Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ GR CH Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
Res Dog CC & Baby of Breed: Waterlea You Are Everything (Vicki & Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Martyn Alice in Wonderland @ Parima (Martyn/ Lisa & Cassidy Slade / Sam Hedges)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)

Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zeland's Shotgun Willie (Jane Lee-Cooper)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Newport Jellybean (Scott Sandford)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sahne Rapt N Silver (Sharlene Storey & Scott Maindonald)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sunshine True Colours (Ken & Anita Shugg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Sunshine Royal Archer (Anita Shugg & Anna Sturm)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Snowolf Wedding Blossom (Gisele Fletcher)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Nyranda Rebel With A Cause (Imp AUST) (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Lusanne Down the Rabbit Hole (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Marlene Sheppard (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
Baby in Group: Shih Tzu
Caraglen's Hey Good Looking (Carolyn Pemberton)
Puppy in Group: Great Dane
Onyxdanes Rev Itup Baby N Ride at Devon (Paula Pollard)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Ampoter Indian Garnet (Christina Martin and Christine Hamblyn)
New Zealand Bred in Group: French Bulldog
Labohrem Guardian's Nebula at LeChien (S Tahere)

Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Izabull Mecedes Air Ride (Beverly Dudeck)
Baby of Breed: Izabull king Louis (Beverly Dudeck)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby of Breed: Charizelle Coruba Gold (Giselle Fletcher)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gesundheit Senorita Dulcia (Errol Tooth)
Junior of Breed: NZ Ch Congistador Frodo Baggins (R & P Lowe)
New Zealand Bred of Breed: Labohrem Guardian's Nebula at LeChien (S Tahere)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)
Puppy of Breed: Onyxdanes Rev Itup Baby N Ride at Devon (Paula Pollard)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mondial out of the Shadows (Sue Howard)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Arashi Sophie's Choice (Susan George)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Horizon's Chamarre Kiwi Charm (Imp USA) (Mrs Pam Saville)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonshadow over Whitout (Mrs Pamela Saville)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jaztzu United We Stand (Mrs C Pemberton)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Caraglen's Hey Good Looking (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ampoter Kouros (Christina Martin & Mike Hamblyn)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ampoter Luna (Christina Martin)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ampoter Indian Garnet (Christina Martin and Christine Hamblyn)
Puppy of Breed: Ampoter Mythique D'Orient (Christina Martin)