East Coast Ladies Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 8-Dec-19 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Show: Pointer
NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Junior in Show: French Bulldog
NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
New Zealand Bred in Show: Beagle
NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Chris Graham (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Tepampas Felix At Pomkin (G landon)
Baby in Group: Pug
Oasis Just Total Magic (Rose Elle)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)
New Zealand Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)

Australian Silky Terrier
BOB & Baby of Breed: Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Caribelle Egos And Empires (Imp Aust) (Kaye Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Glengariff Cardella (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: El-toro Golden Rose (Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)

Chinese Crested Dog
Junior of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tepampas Felix At Pomkin (G landon)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Add A Little Magic (Penny Calman)
Baby of Breed: Oasis Just Total Magic (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Chris Graham (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Renegade Flash for Takoda (A Marett)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Drycreek Fire Ball (Amanda Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)

Border Terrier
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Baby of Breed: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Oakway Hyland Fling (P A & L S Halliwell)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Oakway Song and Dance (L Halliwell)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxdale Hey Mr Dreammaker (Abi Richmond)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Zoendy Selene (Joanne Knighton)
Dog CC & Baby of Breed: Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)
Puppy of Breed: Zoendy Black Pearl (Wendy O'More)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Renegade Flash for Takoda (A Marett)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Takoda Witchery (A Marett)
Puppy of Breed: Shadowstaff Lallybroch Lady of SansTache (Eamonn Pearless & M Pilawa)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pointer
NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
Junior in Group: Weimaraner
Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tesoro Winter Holly (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Suedanka Dnt Dream Its Over (Amanda Calman)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
Res Bitch CC: NZ Ch Janan Watermark (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Suedanka Shined My Halo (A Calman)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)

Golden Retriever
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Mistymoor Love Story (J Cook)
Intermediate of Breed: Mistymoor See You Again (J Cook)

Gordon Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)
Junior of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lanascol Upon A Star (Rosemarie Cavaney)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Bitch CC & Puppy of Breed: Weissenberg Ice Krystal (Kathy White)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
Baby in Group: Whippet
Arjuna Get Jiggi Withit (Libby Clarke)
Junior in Group: Beagle
Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)
Intermediate in Group: Whippet
NZ Ch Rushndol Arti Pharti for Arjuna (Libby Clarke)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Beagle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
Bitch CC & Junior of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maxred Ginger Kisses (Elaine J Ingram)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)
Bitch CC & Puppy of Breed: Koruridge Diamonds in the Sky (Elizabeth Cubley)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Baby of Breed: Arjuna Get Jiggi Withit (Libby Clarke)
Junior of Breed: Arcon Poker Face (Anita Henderson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Rushndol Arti Pharti for Arjuna (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Robyn Price-Killeen (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Lyndream Cartierís Creation (Imp AUST) (Kelly Martin)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Collievale Regal Lorde (Kathryn Debenham)
Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm California KO Blu (T D Lawrence H Hulman W Hulman)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taylords Marlee In Red (Kay Taylor)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)
Baby of Breed: Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Flandresfarm California KO Blu (T D Lawrence H Hulman W Hulman)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Collievale Regal Lorde (Kathryn Debenham)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Tacbrave Star N TheKnight (Imp AUST) (M Palmer)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Levendale Beau's Belle (M Palmer)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Der Ingolsta Ebonee (Lesley Kersey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oakway Black Magic (Kelly Bray)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Beauideal Celeste (Imp AUST) (Kelly Martin)
Res Dog CC & Baby of Breed: Lyndream Cartierís Creation (Imp AUST) (Kelly Martin)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Here Be Dragons (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kelbryn Highball Artist (AI) (Anne Lacey)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Runner Up in Group: Samoyed
NZ Sup Ch Zaminka Cat Amongst Pigeons (Jessica Bello / L & G Carleton)
Baby in Group: St Bernard
Lusanne Just Like M Kool Dad (Gary Neal & Sue Jobey)
Puppy in Group: Samoyed
Oscarbi Astro-naut Boy (Helen Clark/Rob Barzey)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Alpinstolz Grand Legend Of Schallenberg (Linda Jury)
Bitch CC & Baby of Breed: Schallenberg Taylor Made (Linda Jury)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Junior (Dog) of Breed: Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
R/UP BOB & Res Dog CC: Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Zaminka Cat Amongst Pigeons (Jessica Bello / L & G Carleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Oscarbi Astro-naut Boy (Helen Clark/Rob Barzey)
Baby of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kiwidinok Fire Meet Gasoline (Nardine Theodore)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Adreenz Sweet Honey Rae (Gayleen Speeden)
Open of Breed: Adreenz Red Sky At Night (Mrs Gayleen Speeden)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Thanx For Coming (Gary Neal & Sue Jobey)
Baby of Breed: Lusanne Just Like M Kool Dad (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schipperke
Sanlyn Walkin The Line (AI) (S Macklin)
Runner Up in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)
Puppy in Group: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Junior in Group: French Bulldog
NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Intermediate in Group: French Bulldog
NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Dog CC: Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)
Res Dog CC: NZ Ch Hagen Call Me Alakazam (G Hagger/ S Garrity/ E Tooth)
Puppy of Breed: Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Intermediate of Breed: NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sooquan The Rose (Imp AUST) (Wendy Hicks)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Rebox Spring Apple Blossom (Miss R K Morrison)
Junior of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Gai Gamin Rock'n On (R T & A E Udy)
Junior of Breed: Gai Gamin What About Me (R T & A E Udy)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Sanlyn Walkin The Line (AI) (S Macklin)
Puppy of Breed: Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Dog CC & Intermediate of Breed: Ampoter Georgio (Christina Martin)
Res Dog CC & Junior of Breed: Khyisenge Cheyn of Command (Jane Burke)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ampoter Jasmin Noir (Christina Martin)
Puppy of Breed: Khyisenge Escpe Frm Sing Sing (Jane Burke)
Intermediate (Bitch) of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)