East Coast Ladies Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 7-Dec-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Show & Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Baby in Show: Whippet
Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Open in Show: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Open in Group: Pug
NZ Ch Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp ITA) (Tanya Dowd)
Baby in Group: Pug
Oasis Just Total Magic (Rose Elle)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Tereiroa iti Toa (L Humphrey)

Australian Silky Terrier
BOB & Baby of Breed: Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Puppy of Breed: Caribelle Egos And Empires (Imp Aust) (Kaye Finlayson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: El-toro Golden Rose (Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tereiroa iti Toa (L Humphrey)
Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Alcazar Hi Magic N Wild Fire (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tepampas Felix At Pomkin (G landon)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp ITA) (Tanya Dowd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Add A Little Magic (Penny Calman)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)
Baby of Breed: Oasis Just Total Magic (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
Runner Up in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Baby in Group: Border Terrier
Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxdale Hey Mr Dreammaker (Abi Richmond)
Junior in Group: Cairn Terrier
NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Drycreek Fire Ball (Amanda Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)
Res Dog CC: TopShelf Whiskey n Rye (Thomas Turbitt)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Res Dog CC & Baby of Breed: Otterpond Pistol Pete (Gloria Geraghty)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oakway Song and Dance (L Halliwell)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Oakway Hyland Fling (P A & L S Halliwell)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxdale Hey Mr Dreammaker (Abi Richmond)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)
Puppy of Breed: Zoendy Black Pearl (Wendy O'More)
Open of Breed: Zoendy Selene (Joanne Knighton)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Anevay Queen Bee (Kim Butcher)
Res Dog CC & Junior of Breed: Anevay Return Of The King (Cara Gill)
Puppy of Breed: Shadowstaff Lallybroch Lady of SansTache (Eamonn Pearless & M Pilawa)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Robyn Price-Killeen (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tesoro Evening Star (Michelle Williamson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tesoro Winter Holly (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan Watermark (Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
Res Dog CC: NZ Ch Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Suedanka Shined My Halo (A Calman)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistymoor To The Moon N Back (J Cook)
Intermediate of Breed: Mistymoor See You Again (J Cook)

Gordon Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
Junior of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lanascol Upon A Star (Rosemarie Cavaney)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Junior of Breed: Kyeburn Up Beat Tempo (Ailsa Douglas)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weissenberg Ice Krystal (Kathy White)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Runner Up in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
Baby in Group: Whippet
Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
Puppy in Group: Whippet
Bindura Bay Express (Tui Cherry)
Junior in Group: Borzoi
Mayvale's Lucky-Fortune (Wendy Finlayson & Genie Luxford)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Beagle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Lucky-Fortune (Wendy Finlayson & Genie Luxford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maxred Ginger Kisses (Elaine J Ingram)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)
Puppy of Breed: Koruridge Designed to Shine (Elizabeth Cubley)
Open of Breed: NZ Ch Moonridge Jedz Proteus (Brenda Pender)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Res Dog CC: NZ Ch Bindura Jewel Thief (Tui Cherry)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bindura Bay Express (Tui Cherry)
Baby of Breed: Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
Junior of Breed: NZ Ch Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Lyndream Cartierís Creation (Imp AUST) (Kelly Martin)
Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taylords Marlee In Red (Kay Taylor)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)
Baby of Breed: Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tacbrave Star N TheKnight (Imp AUST) (M Palmer)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Levendale Beau's Belle (M Palmer)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Oakway Mix It Up (P/ R & L Halliwell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oakway Black Magic (Kelly Bray)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Beauideal Celeste (Imp AUST) (Kelly Martin)
Baby of Breed: Lyndream Cartierís Creation (Imp AUST) (Kelly Martin)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Here Be Dragons (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Kelbryn Highball Artist (AI) (Anne Lacey)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Chris Graham (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
NZ Sup Ch Zaminka Cat Amongst Pigeons (Jessica Bello / L & G Carleton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Baby in Group: St Bernard
Lusanne Just To Kool For You (Gary Neal & Sue Jobey)
New Zealand Bred in Group: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Akita
BOB & Baby of Breed: Miskas Bullseye (Imp AUST) (Andria Gibson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Alpinstolz Grand Legend Of Schallenberg (Linda Jury)
Bitch CC & Baby of Breed: Schallenberg Taylor Made (Linda Jury)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Zaminka Cat Amongst Pigeons (Jessica Bello / L & G Carleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Oscarbi Astro-naut Boy (Helen Clark/Rob Barzey)
Baby of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kiwidinok Hi My Name Is (N Theodore)
Bitch CC & Open of Breed: Adreenz Red Sky At Night (Mrs Gayleen Speeden)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Adreenz Sweet Honey Rae (Gayleen Speeden)
Junior (Bitch) of Breed: Kiwidinok Fire Meet Gasoline (Nardine Theodore)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Thanx For Coming (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Baby of Breed: Lusanne Just To Kool For You (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Chris Graham (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)
Runner Up in Group: Schipperke
Sanlyn Walkin The Line (AI) (S Macklin)
Puppy in Group: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Ampoter Georgio (Christina Martin)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Gesundheit Rock Deeva (G Hagger & S Garrity)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Gesundheit Let's Rock (Errol D Tooth)
Dog CC & Puppy of Breed: Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Open of Breed: NZ Ch Gesundheit Senorita Dulcia (Errol Tooth)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sooquan The Rose (Imp AUST) (Wendy Hicks)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rebox Spring Ounce Obounce (Mrs Heather Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Rebox Spring Apple Blossom (Miss R K Morrison)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gai Gamin What About Me (R T & A E Udy)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Gai Gamin Rock'n On (R T & A E Udy)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Sanlyn Walkin The Line (AI) (S Macklin)
Puppy of Breed: Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ampoter Georgio (Christina Martin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Khyisenge Cheyn of Command (Jane Burke)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ampoter Jasmin Noir (Christina Martin)
Puppy of Breed: Khyisenge Escpe Frm Sing Sing (Jane Burke)
Intermediate (Bitch) of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)