Horowhenua Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 15-Feb-14 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr B Spoljaric (Croatia)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
Runner Up in Show & Junior in Show: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Take No Chances (C Cederman & P O'Neill)
Baby in Show: Dalmatian
Cristabo Tails By Candlelite (C Walsh)
Puppy in Show: Australian Silky Terrier
NZ Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Intermediate in Show: Foxhound
NZ Ch Wolfox A Hunting We Will Go At Sarangrave (A Ward & A Sherwin)
New Zealand Bred in Show: Standard Poodle
NZ Ch Helios Rhythm On The Street (Lee Maynard)


Group 1 Results

Specials Judge : Hasui Kiyomi (Japan)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Pekingese
NZ Gr Ch Alcazar Hi Magical Firelite (Gloria Shepherd)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
NZ Ch Glomar Ican Call The Shots (Mrs P Calman)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Salinacruz Tickled Pink (Y Tester)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
NZ Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maraschino Jimmy Choux (Y Tester)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Baby: Salinacruz Tickled Pink (Y Tester)
Junior of Breed: NZ Ch Salinacruz Miss Mcgee (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Koreke A Kodak Moment At Yacanto (Kim Wylie)
Baby of Breed: Koreke Kaught On Camera At Yacanto (Kim Wylie / Jeanette Bryce / Bernard Cherr)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiseki Mikimoto (Imp AUST) (Patricia Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Raksha Shilo Yuki (Patricia Ward)

Lowchen
Baby of Breed: Cheraton Enchanted (Mrs Virginia Barlow)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Panache All Glitter And Glam At Pinquest (Aimee Hamlin)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Alcazar Hi Magical Firelite (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Glomar Ican Call The Shots (Mrs P Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs Penny Calman & Mr Roy Ward)
Puppy of Breed: Oasis R U Ready For This (Rose Elle)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Smooth Fox Terrier
NZ & Am Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Beleive It (Imp USA) (Amanda & Sandy Evans / Amy Booth/Geoff Whifield)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Rojeme Mr Onderful (Mark Andersen)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Shasta First Lady (Sonya Kooiman & Amanda Lucas)
Puppy in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Full Throttle (Gloria Geraghty)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Westwood Amarilla Moonshine (S Meredith / G Meredith & Christine Clay)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Shasta First Lady (Sonya Kooiman & Amanda Lucas)
R/UP BOB: Shasta Aiyana (Shasta Kennels)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Otterpond Full Throttle (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bohunt Foreign Affair (Imp AUST) (Gloria Geraghty)
Baby of Breed: Otterpond Swinging Kilt (Theo Kyriak)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Boromir Satyricon (H Holland)

Miniature Bull Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Boromir Dragon Wytch from Vortex (Flegg/Holland)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ & Am Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Beleive It (Imp USA) (Amanda & Sandy Evans / Amy Booth/Geoff Whifield)

Jack Russell Terrier
Puppy of Breed: Zoendy Heza Blue Dynamo (Wendy and Graham Bugden)
Open of Breed: NZ Ch Ashlands Mastercard (W & G Bugden)

Scottish Terrier
R/UP BOB & Puppy of Breed: Juscot Rainbow Connection (Judy Sargent)
New Zealand Bred of Breed: Juscot Truly Connected (Judy Sargent)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silktrader Snowy Owl (Bev Knight)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Rojeme Mr Onderful (Mark Andersen)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Westwood Amarilla Moonshine (S Meredith / G Meredith & Christine Clay)
Puppy of Breed: NZ Ch KaylaJaz Justa Swagga (S & G Meredith/N Valentic)

West Highland White Terrier
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Oasis Rythm N Time (Rose Elle)
Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Oasis Sophie's My Choice (Rose Elle)


Group 3 Results

Specials Judge : Mr John Bink (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Take No Chances (C Cederman & P O'Neill)
Runner Up in Group: Gordon Setter
NZ Ch Azzaro All Black Knight (K & E Leslie)
Baby in Group: Pointer
Chesterhope Play it Again (D & J O'Neill)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Penita Can U Feel The Magic (Imp AUST) (Mrs Amanda Calman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Suedanka Dnt Dream Its Over (Amanda Calman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Arctique Fire-And-Rain (Liz Steed and Lyn Morris)
R/UP BOB and Dog CC: NZ & Aust Ch Arctique Te-Horo Running Bear (Liz Steed)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Azzaro All Black Knight (K & E Leslie)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Azzaro Black Sambooka (AI) (Karen Leslie)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Take No Chances (C Cederman & P O'Neill)

Pointer
Baby of Breed: Chesterhope Play it Again (D & J O'Neill)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weisup Grand Performance (Weisup Weimaraners)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Brynmor Ivy League (Kelly Te Reo)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
Intermediate in Group: Foxhound
NZ Ch Wolfox A Hunting We Will Go At Sarangrave (A Ward & A Sherwin)
New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)

Basset Hound
Puppy of Breed: Hunterspark Mr Huckleberry (Martin & Wendy Hewitt / Paula Reed)
New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Hunterspark Mr Bertie (Telana Cloete & Anna Combrink)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Sarangrave Make A Memory (Amorine Ward)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Sarangrave Cry Me A River (Amorine Ward)

Black and Tan Coonhound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canoui Gee Golly Gumbo (Lynn Bevan & Louise Horrocks)

Borzoi
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Regal Princess (Wendy Finlayson)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Mayvale's American Graffiti (Wendy Finlayson)
Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Super Nova (Wendy Finlayson)
Open of Breed: NZ Ch Count Rimski Of Mayvale (Wendy Finlayson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dachsford Black Caviar (D W & K A Hardwick)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shasdin Wyred Rocket Man (Imp AUST) (Pam Payne)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Misty Dale Money's What Ya Got (Ms D Scragg)
Puppy of Breed: Laechelon Truly A Diamond (Ms D Scragg)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Daxford Dreamz Ruby (D & K Hardwick)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Elphyn Beau-Vinni (Imp AUST) (Yvonne Everett)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wolfox A Hunting We Will Go At Sarangrave (A Ward & A Sherwin)

Harrier
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Fellhunters Lemon Scent (Imp AUST) (Amorine Ward)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Nambala Aamiri (Louise Horrocks)
Puppy of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (A McArthur)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB & Intermediate: NZ Ch Ronndal Naughty But Nice (Tui Cherry)
Puppy of Breed: Arcon Stairway To Heaven (Coral Henderson)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr B Spoljaric (Croatia)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Llanddona Million Dollar Man At UKulunga (Bronwyn Falconer)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ukulunga R U Being Served (D Falconer)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
NZ Ch Shantara Simply Sensational (Lynne Oldbury)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ukulunga Secret Agent (Mr A & Mrs D Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ukulunga Set the Scene Alight (Tracy Hessenberger & Di Falconer)
Puppy of Breed: Ukulunga R U Being Served (D Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Llanddona Million Dollar Man At UKulunga (Bronwyn Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Llanddona Angel In Disguise of UKulunga (Bronwyn Falconer)

German Shepherd Dog
Dog CC: Brojan Ultimately Elvis (R & J Smith)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Shantara Simply Sensational (Lynne Oldbury)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kadesha Smooth Criminal (Mr Gordon Fletcher & Mrs Christine Fletcher)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Sheltalyn Supernatural (Imp AUST) (Kelly & Rosalie Martin)
Baby of Breed: Beaucourt Charmed Kisses (S Campbell & C Aalen)
Puppy of Breed: Ronsa What's The Magic Word (Kelly Martin)

Swedish Vallhund
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Vallarity Cracker Jack (Katherine & Greg Sloane)

Welsh Corgi (Cardigan)
Puppy of Breed: Kawera Dance River Dance (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Stormwey Albertson (Barbara Hyde)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelbryn Eternal Flame (Anne Lacey)
Puppy of Breed: NZ Ch Kelbryn Champagne Charlie (Diane Cooper & Anne Lacey)



Group 6 Results

Specials Judge : Hasui Kiyomi (Japan)

Best in Group & Intermediate in Group: Samoyed
NZ Ch Oscarbi Everedi Boy (H Clark & R Barzey)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust & NZ Ch Moya Rock N Roll (AI) (Anne-marie Reid)
Baby in Group: Boxer
Ronin Whiskey Tango Foxtrot (Helene Owen)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Schallenberg I Am Giant (Mrs L Jury & Mrs J Walden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Schallenberg Just Wild About (Linda Jury)
Puppy of Breed: Corbern Geordie Lass (Imp AUST) (Dr J Bryce & Mrs M Davies)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ronin Speak of The Devil (Betty Parker & Helene Owen)
R/UP BOB & Baby: Ronin Whiskey Tango Foxtrot (Helene Owen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Malabek Amped (Clair Riddiford)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Karmah Comes Around (Lisa Martyn & Cassidy Slade)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Martyn Karmah going to get you (Lisa Martyn & Cassidy Slade)
Baby of Breed: Parima Little Red Riding Hood at Martyn (AI) (Sam Hedges/ Martyn/ Lisa & Cassidy Slade)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Toadhall Girl On Fire (Justine Dyer & Karen Dyer-Huria)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Moya Rock N Roll (AI) (Anne-marie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Moya Black Zephyr (Anne-Marie Reid)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Oscarbi Everedi Boy (H Clark & R Barzey)

Siberian Husky
R/UP BOB & Open of Breed: Inuvik Joie De Vive (Mrs Gayleen Speeden)
Bitch CC & Puppy of Breed: Adreenz Sweet Victory (Mrs Gayleen Speeden)
Baby of Breed: Adreenz Classic Wild Rose (Mrs Gayleen Speeden)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Gefion Enter The Dragon (S & A Chrisstoffels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)
Baby in Group: Dalmatian
Cristabo Tails By Candlelite (C Walsh)
New Zealand Bred in Group: Standard Poodle
NZ Ch Helios Rhythm On The Street (Lee Maynard)
Open in Group: Miniature Poodle
NZ Ch Hillani Translantic Silvastar (Imp AUST) (Mrs Wendy Jellyman)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rossdhu Kissed bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB & Intermediate: NZ Ch Bellissimo Djinda-Zuran (Carol Wallington)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bellissimo Principe-Zuran (Carol Wallington)
Junior of Breed: Bellissimo Fleur de Lis (Carol Wallington)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seabright SilverStrong (Imp NETH) (Mr Tipi Rimene)
R/UP BOB & Bitch CC: Doukraan Stellar Genesis (T Kraan & K Douds)

Chow Chow
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Woollybutts Weka Princeps (Tim & Margie Delaney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jessye-Lee of Omeishan (Tim & Margie Delaney)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Cristabo Xmas Cracka (C Walsh)
Baby of Breed: Cristabo Tails By Candlelite (C Walsh)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cristabo Midnite-Music (Mrs Gill Hapi & Miss Carla Walsh)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gefion Enter The Dragon (S & A Chrisstoffels)
Bitch CC: Astre Dare To Win (Mrs Mirri Andrew)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cheraton Queen Of The Night (Mrs Virginia Barlow)

Lhasa Apso
R/UP BOB & Open: NZ Ch Namaste Sierra at Manjuri (Mr E & Mrs J Hooker)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Paddington Daydream Believ'r (Mr E & Mrs J Hooker)

Miniature Poodle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hillani Translantic Silvastar (Imp AUST) (Mrs Wendy Jellyman)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Inchcolm Ready To Rock 'N Roll (Barbara Crocker)
Puppy of Breed: NZ Ch Look I'm Brown At Whitout (Wendy Jellyman)

Standard Poodle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Helios Rhythm On The Street (Lee Maynard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shantar Quid Pro Quo at Chamarre (Mrs Pam Saville)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ferntrees Rosies Zena (Angela & Andrew O'Callaghan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Ferntrees Harlequin (Angela & Andrew O'Callaghan)