Geraldine County Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 31-Mar-12 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Show: Poodle (Miniature)
Aust & NZ Ch Westpriors Black Giorgio (Imp AUST) (Y Smith & J Stanton)
Runner Up in Show: Papillon
NZ Ch Mondesir Jumping Jack Flash (Cathy Thornley)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Darnaya Stormseeker (Mrs B Hyde)
Puppy in Show: Hungarian Vizsla
Freeman Coming At Ya (C & B Taylor)
Junior in Show: American Staffordshire Terrier
Amseraphs Raise The Stakes (Z Jordan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs V Hartley (New Zealand)

Best in Group: Papillon
NZ Ch Mondesir Jumping Jack Flash (Cathy Thornley)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
TeReiroa Moho (Kevin & Sandy Wesley)

Affenpinscher
BOB & Junior of Breed: Kicking Rrrs With Affitude (Mrs K Wylie)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: NZ Ch Nidra Fortune Teller with Prestonville (Janine King & Dianne Tyssen)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Eldivino Simply Deevyne at Elwindi (Savannah Gwatkin)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Lavidaloca Chloe (Stuart & Leeann Wilkinson)
R/UP BOB: NZ Ch Sophie of Ajara (Leeann Wilkinson)

Chinese Crested Dog
BOB: Tereiroa Katimana (Mr K & Mrs S Wesley)
R/UP BOB: Mohawk Cute Inme Birthday Suit (Imp AUST) (Rose Paget)
Baby of Breed: Franzell Ringside Whisper's With Mohawk (Rose Paget)
Puppy of Breed: TeReiroa Moho (Kevin & Sandy Wesley)
Junior of Breed: Chinacrest Foreign Affair (Imp AUST) (S & K Wesley)

Havanese
BOB & Puppy of Breed: Upper Class Lelou vom Salzetal (Imp GER) (Lyn McLean)

Italian Greyhound
BOB: NZ Ch Piccino Wonder Woman (Imp AUST) (Mrs E Doyle / Mr & Mrs S & M Reeves)
R/UP BOB: NZ Ch Piccino Whisky A Go Go (Imp AUST) (G & E Doyle / S & M Reeve)

Papillon
BOB: NZ Ch Mondesir Jumping Jack Flash (Cathy Thornley)
R/UP BOB & Puppy of Breed: NZ Ch MonDesir Purple Reine (Cathy Thornley)

Pug
BOB: NZ Ch Glomar Rhythms Gonna Get Ya (Mrs P A Calman)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs P A Calman & Mr R Ward)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Amseraphs Raise The Stakes (Z Jordan)
Puppy in Group: Cesky Terrier
Chalan Just Czeched In (Imp AUST) (Lynne Marie Tuhou)

American Staffordshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Amseraphs Raise The Stakes (Z Jordan)
R/UP BOB: Zaliamstaff Special Edition (Zeta Jordan)

Australian Terrier
BOB & Junior of Breed: Tasdale Take it or leave it (Diane Riley)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tasdale Glad Rags (Diane Riley)

Bull Terrier
R/UP BOB: NZ Ch Brixton Outragous Fortune (Gail O'keefe)

Cairn Terrier
R/UP BOB: NZ Ch Carlin Tulach Of Gartferry (Patricia Brooker)

Cesky Terrier
BOB & Puppy of Breed: Chalan Just Czeched In (Imp AUST) (Lynne Marie Tuhou)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Baby of Breed: Hollybrook Wesley (Jeanette Jack)

Norwich Terrier
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Norwester Time and Trouble (Jill Watson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Norwester Third Time A Charm (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: NZ Ch Whitestaff The Highway Man (WJ & BA Gardyne)
Junior of Breed: Whitestaff Demolition Man (WJ & B A Gardyne)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: So Glad You Came To Jura (Ross Hall)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Runner Up in Group: English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Arawhiti Mr Fahrenheit (Nigel and Robynne Trainor)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Ngaruru Fat Bottomed Girl at Arawhiti (N & R & A Trainor)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Freeman Coming At Ya (C & B Taylor)
Junior in Group: Pointer
Hipoint Luca of Chesterhope (G Bishop / D O'Neill / J & R Mitro)

English Springer Spaniel
BOB: NZ Gr Ch Arawhiti Mr Fahrenheit (Nigel and Robynne Trainor)
R/UP BOB: NZ Ch Arawhiti Rock DJ (N & R Trainor)
Baby of Breed: Ngaruru Fat Bottomed Girl at Arawhiti (N & R & A Trainor)
Junior of Breed: Woodcrafts Paparazzi (Nigel / Robynne & Amylee Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Atorae Walk Of Fame (Imp AUST) (Jane & Sarah Asher / Rebecca Bush)
R/UP BOB: NZ Ch Lionspoint Moonlite Legacee (Kelly Elson & Gerard Price)

German Wirehaired Pointer
BOB: NZ Ch Korskote Witch and Famous (Imp AUST) (Ms Rae Bank)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hotwyr Baby It's You (Rae Bank)

Gordon Setter
BOB: NZ Ch Azzaro Storm Trooper (Mark Lawrence / Catherine McManus & Karen Leslie)

Hungarian Vizsla
BOB & Puppy of Breed: Freeman Coming At Ya (C & B Taylor)
R/UP BOB: Freeman Buzzing Brie (C & B Taylor)

Irish Setter
BOB: NZ Ch Martinridge Blarney Kiss (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)
R/UP BOB: NZ Ch Winterlea Whisper O Pride CGCF (S Asher & M Saunders)

Pointer
Junior of Breed: Hipoint Luca of Chesterhope (G Bishop / D O'Neill / J & R Mitro)

Weimaraner
BOB: NZ Ch Bromhund Daret Maka Mark (Imp AUST) (Susan Allison)
Puppy of Breed: Wachtel-Berg Double Bubble (Susan Allison)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Anthony E Johnson (WA)

Best in Group: Irish Wolfhound
NZ Ch Tirowen Hermes (Imp AUST) (Erik & Yvonne Oostendorp)
Runner Up in Group: Beagle
NZ Ch Mingus Vaudeville (Imp AUST) (WJ Robertson & HC du Mez-Robertson)
Baby in Group: Foxhound
Wolfox The Beauman (Ailsa Sherwin)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Ch Chambre Best Kept Secret (Aleisha & Denise Velenski)

Afghan Hound
BOB & Baby of Breed: Jhanzi Alakapan (A Gilchrist / W Hansen / C & E Case)

Basset Hound
BOB: NZ Gr Ch Hunterspark Mr Bertie (Telana Cloete & Anna Combrink)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hunterspark Mr Dehazad (G R Gregge)

Beagle
BOB: NZ Ch Mingus Vaudeville (Imp AUST) (WJ Robertson & HC du Mez-Robertson)
R/UP BOB: NZ Ch Wheatlands Black Sheep (Gwen Hindmarsh)
Baby of Breed: Sarangrave Dt Rain On My Paraid (Amorine Ward)
Puppy of Breed: Wheatlands Dray Master (Gwen Hindmarsh)

Borzoi
BOB: NZ Ch Clovelly Wizard N White (Imp AUST) (Glennis Hunter)
R/UP BOB: NZ Ch Clovelly Show Stopper (Imp AUST) (Owen and Pam Holmes)
Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Regal Image at Valentina (W Finlayson / G and M Stewart)

Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Gr Ch & NZ Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Perfect Design of Markwell (Robert Manning)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB & Baby of Breed: Marrkwell Black Lord Gordon (Kaye Finlayson & Robert Manning)
R/UP BOB: Markwell Black-Gem-Too (R Manning)

Foxhound
BOB & Baby of Breed: Wolfox The Beauman (Ailsa Sherwin)
R/UP BOB: Wolfox Beau 'N' Arrows (Ailsa Sherwin)

Irish Wolfhound
BOB: NZ Ch Tirowen Hermes (Imp AUST) (Erik & Yvonne Oostendorp)
R/UP BOB & Junior of Breed: Eaglestone Craskin (A Sherwin & C Scott)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Chambre Best Kept Secret (Aleisha & Denise Velenski)

Rhodesian Ridgeback
BOB: NZ Ch Shindana Designer Dream (Megan Moody)
R/UP BOB: NZ Ch Shindana All The Right Moves (Megan Moody)

Whippet
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Kana-Ka Kaos On Ice (Jackie Newton-Williams)
Baby of Breed: Bricam little boy blue (Lori Brown)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group: Border Collie
NZ Ch Moonstar Dream Weaver (Cherie Hill)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Darnaya Stormseeker (Mrs B Hyde)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Kadesha French Connection (Judy Frater)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Rahkantra High an Mighty (Candyce Orchard)

Australian Shepherd
R/UP BOB: NZ Ch Trogun Coopers Creek (Trudy Gallavin)

Border Collie
BOB: NZ Ch Moonstar Dream Weaver (Cherie Hill)
Baby of Breed: Moonstar Dream Of Angels (Cherie Hill)
Puppy of Breed: NZ Ch Fairenvy I Am X Quisit (Imp AUST) (A Findlay & C Hill)

Bouvier des Flandres
BOB: Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB: NZ Ch Roselane Spot Lite n Blue (J Davidson & E Riley)
R/UP BOB: NZ Ch Roselane Pride Of Canterbury (J Davidson & E Riley)
Puppy of Breed: NZ Ch Lochburn Black Velvet (A Findlay & C Hill)

German Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Rahkantra High an Mighty (Candyce Orchard)

Old English Sheepdog
Puppy of Breed: Kadesha French Connection (Judy Frater)

Swedish Vallhund
BOB & Puppy of Breed: Vanaheim Heza Cool Cat (Natalie Morgan/Candyce Orchard)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Darnaya Stormseeker (Mrs B Hyde)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Anthony E Johnson (WA)

Best in Group: Siberian Husky
Melandar Simply Deevyne (Rebecca Stewart & Shona Prebble)
Runner Up in Group: Boxer
NZ Ch Boxton Oh Me Oh My (Gail O'keefe)
Baby in Group: Samoyed
Icemist Ya Didn't See Me Coming (Andy & Denise Reeve)

Boxer
BOB: NZ Ch Boxton Oh Me Oh My (Gail O'keefe)
R/UP BOB: NZ Ch Fortress Stormseeker (Norm and Chris Jones)
Baby of Breed: Fortress Spanish Rose (N H & C L Jones)

Bullmastiff
R/UP BOB & Junior of Breed: Kugel Dark Lord Luther (Kathy Brown)

Rottweiler
BOB: NZ Gr Ch Opalnera Making It Happen (M E Lane & K R Box)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Straumburg Black Caviar At Marqee (M & K Bell / C & R Anderson)

Samoyed
BOB: NZ Gr Ch Lealsam Hugo Boss (Andy & Denise Reeve)
R/UP BOB: NZ Ch Lealsam Diamond Oceans (Denise Reeve)
Baby of Breed: Icemist Ya Didn't See Me Coming (Andy & Denise Reeve)
Puppy of Breed: Lealsam Just Dance (Andrew & Denise Reeve)

Schnauzer (Giant)
BOB: NZ & Aust Ch Wulfgar Triple H (Imp AUST) (Leanne McTear)
R/UP BOB & Puppy of Breed: GiantGuard A Russian Rose (M E Lane & K R Box)
Baby of Breed: Zauberei Black Magic Maestro (Leanne McTear)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Trustin Bob's Your Uncle (Rowena Stanton)

Siberian Husky
BOB: Melandar Simply Deevyne (Rebecca Stewart & Shona Prebble)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)

Bulldog
BOB: NZ Ch Bratrice Billabong (Imp AUST) (Mr L R & Mrs R B Taylor)
R/UP BOB: Landara's Miss Moneypenny (Mr L R & Mrs R B Taylor)
Junior of Breed: Sittingbull Starz of Grace of Brinsden (Mrs F Botherway)

Dalmatian
BOB: NZ Ch Dalzeal Scandal Vandal (Lisa Guy)

French Bulldog
BOB & Puppy of Breed: Gesundheit Chez of Chrishell (C & H Jefferies)
Junior of Breed: Titan Cause For Pause At Tyzahn (Michelle Martin)

Great Dane
R/UP BOB: Charlemagne Pickety Witch (Mr B, Mrs M, Miss C and Miss H Tolley)
Junior of Breed: Charlemagne Ghost Rider (J Eyles)

Lhasa Apso
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB: NZ Ch All Fired Up At Taff (Emma Case)
Junior of Breed: Xzeta All Glam'd Up (Emma Case)

Poodle (Toy)
R/UP BOB: Silverbank Chanel Lace (Betty Roberts)

Shih Tzu
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Shihghan Moment In Time From Celerity (J M Towsend & S A Blair)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Ferntrees Amber Rose (C Simpson)

Tibetan Terrier
Junior of Breed: Caerlaverock Chu-Ten Jowa (Brian & Louise Harris)