Auckland Kennel Council (North Is, NZ)

Date of Show : 25-Jan-20 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tung-Lin Wu (Taiwan)

Best in Show & Intermediate in Show: Irish Setter
NZ Gr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Runner Up in Show & New Zealand Bred in Show: Boston Terrier
NZ Ch Suedanka Clear Collusion (Shannon Aldous)
Baby in Show: Whippet
Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
Puppy in Show: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Junior in Show: Basset Hound
NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
Open in Show: Rottweiler
NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
NZ Gr Ch Jitterbop Being Evil Has A Price (Imp FIN) (D Brown)
Puppy in Group: Pug
Glomar Add A Little Magic (Penny Calman)
New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Ch Forrestblack Box O Choclates (Tanya Dowd)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Jitterbop Being Evil Has A Price (Imp FIN) (D Brown)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Chiisana Mariberu Regashi (E G & C M Potts)
Dog CC & Puppy of Breed: Chiisana Toyo Hyoko (E G & C M Potts)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tepampas Felix At Pomkin (G landon)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Add A Little Magic (Penny Calman)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Forrestblack Box O Choclates (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Christy Wang (China)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Sup & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
Baby in Group: Cairn Terrier
Oakway Dream On (L Halliwell)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Boromir Wytch's Circle From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)
Junior in Group: West Highland White Terrier
NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heavyfuel Wahine Toa (Aurelie Rivalant)
Dog CC & Intermediate of Breed: Thereisnotri Biggie (K Smith)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boromir Triple Vision From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boromir Wytch's Circle From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oakway Song and Dance (L Halliwell)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Oakway Hyland Fling (P A & L S Halliwell)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Oakway Sweet Dreams (Renee Halliwell)
Baby of Breed: Oakway Dream On (L Halliwell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Christy Wang (China)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
NZ Gr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Rhiannon this might tickle at Tarrendayle (Imp AUST) (Kim & Ashley Murray)
Junior in Group: Weimaraner
NZ Ch Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhiannon this might tickle at Tarrendayle (Imp AUST) (Kim & Ashley Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Avila Shez n' Style (Anne Taylor)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bugle Boy of Avila CGCF (Mrs A Taylor)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Gordon Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Tung-Lin Wu (Taiwan)

Runner Up in Group & Junior in Group: Basset Hound
NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
Baby in Group: Whippet
Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Malachi Lil' Bit O' Tan (Amy Bray/ Lynley Bray/ Kelly Bray)
Intermediate in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bayparque One Of These Nights (Jill Brooker)
R/UP BOB & Baby of Breed: Bayparque Violet Strange (Jill Brooker)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bayparque Scuttlebutt (Jill Brooker)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Ngawhetu For Heavens Sake (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush My Ginspiration (AI) (Karla Magnus)

Borzoi
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Malachi Lil' Bit O' Tan (Amy Bray/ Lynley Bray/ Kelly Bray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Abjekt Kahlua Sunrise (Imp AUST) (Louann & Grant Kobus)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Baby of Breed: Weissenberg Parisian Sunset (Kathy White)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Baby of Breed: Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
NZ Gr Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Cymric Vargus At Copperleaf (Imp AUST) (Pamela-Joy Hickey)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Charfay All That Glitters (R Halliwell & C Ewing)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
New Zealand Bred in Group: German Shepherd Dog
Oakway Nortee But Nice (P/ R & L Halliwell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Am Gr & NZ Ch Ukulunga's Born In The USA @ Sublime (Imp USA) (B Falconer)
Intermediate of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Collie (Rough)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Collievale Regal Lorde (Kathryn Debenham)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Oakway Nortee But Nice (P/ R & L Halliwell)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Rally Road Jp Kind A Dancer Lambluv (Imp JPN) (L Feng)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe & NZ Ch Svedala Linus Lingon (Imp SWE) (A Lawrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Osuno Secret Smile (A Lawrie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Barahwolfe Gordon Sumner (Anja Shearer-Sonier & Peta Dowle)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Vallarity Rock Me Gently (Lynne Henry)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mandene Cymric Vargus At Copperleaf (Imp AUST) (Pamela-Joy Hickey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charfay All That Glitters (R Halliwell & C Ewing)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr R Tolson (Ireland)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Runner Up in Group: Akita
NZ Ch Arvon's Out of the Ashes (Terry Newdick & Michelle Woods)
Baby in Group: Samoyed
Bentara Silver Lining (Karen Bell)
Puppy in Group: Boxer
Gremlix Precious Gem (P Goodwill & K A Goodwill)
Junior in Group: Bullmastiff
NZ Ch Bodacious Believe In Me (Tracey & Quentin Robinson)
Open in Group: Rottweiler
NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Akita
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arvon's Out of the Ashes (Terry Newdick & Michelle Woods)

Boxer
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Kadence Ace Of Hearts (AI) (Aynsley Downie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gremlix Precious Gem (P Goodwill & K A Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bodacious Out On Bail (Tracey & Quentin Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bodacious Believe In Me (Tracey & Quentin Robinson)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)
Res Dog CC: NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)

Samoyed
R/UP BOB & Baby of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Tung-Lin Wu (Taiwan)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Boston Terrier
NZ Ch Suedanka Clear Collusion (Shannon Aldous)
Runner Up in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby in Group: Bulldog
Ngawhetu Organised Kaos (T Hubbard & T Uerata)
Puppy in Group: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Junior in Group: Schipperke
NZ Ch Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Suedanka Clear Collusion (Shannon Aldous)
R/UP BOB & Junior (Dog) of Breed: Rossdhu Tart 'n Fantasy (D Wilmot)

Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Corcols Welcom To My Nitemare (Noel Hirovanaa & Michelle Corley)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Baby of Breed: Ngawhetu Organised Kaos (T Hubbard & T Uerata)
Baby (Bitch) of Breed: Ngawhetu Makariri Wera (T Hubbard & T Uerata)
Junior of Breed: NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
Baby of Breed: Finnoz Creon (AI) (Imp AUST ) (Lucia Franghetti-Tupaea)

Dalmatian
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby of Breed: Cristabo Tomb Raider (Carla Peck & Suzanne McKandry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Bitch CC: NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
Junior of Breed: Ngawhetu A Touch of Class (M & L Berkers)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chelshar Dancin In The Moonlite at Lapsewood (Imp AUST) (Gary Withers)

Japanese Spitz
Puppy of Breed: Mondial Rising from the Ashes at Sachi (Lisa Robb)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chamarre's Special Edition (Mrs Pamela Saville)
Res Dog CC: NZ Ch Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Fantasy In Silver At Whitout (Sandra Hutton)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tai Yuan Rogue Trader (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)

Schipperke
R/UP BOB & Puppy of Breed: Sanlyn Leavin on a Jett Plane (Johnathon J Jorey)
Junior of Breed: NZ Ch Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Caraglen's Painted Gold (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Aztlon Inari (Angela Dalton)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Puppy of Breed: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)
Junior of Breed: NZ Ch Khyisenge Cheyn of Command (Jane Burke)