Kumeu Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 23-Nov-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Lowchen
NZ Sup Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Runner Up in Show: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Baby in Show: Australian Silky Terrier
Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)
Puppy in Show: Pomeranian
Tepampas Felix At Pomkin (G landon)
Junior in Show: Borzoi
Mayvale's Outrageous Fortune (Wendy Finlayson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Lowchen
NZ Sup Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)
Puppy in Group: Pomeranian
Tepampas Felix At Pomkin (G landon)
Junior in Group: Pug
NZ Ch ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)
Open in Group: Australian Silky Terrier
NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)
Baby of Breed: Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)
Open of Breed: NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC: NZ Ch Matmor Uptown Funk (Imp AUST) (K & E Leslie/ Mr M Morse & Mr W Henderson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Matmor Queen of Jazz (Imp AUST) (Karen & Ernie Leslie / Mat Morse & Wil Henderson)
Junior of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch El-Toro Golden Boy (Fleur Collings & Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)
Bitch CC & Puppy of Breed: Salinacruz Alexandra Blu (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tereiroa iti Pateri (L Humphrey)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Chiisana Samurai No Musuko (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Naishinno (E G & C M Potts)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chiisana Toyo Hyoko (E G & C M Potts)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)

Lowchen
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)
Puppy of Breed: Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tepampas Felix At Pomkin (G landon)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp ITA) (Tanya Dowd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)
Baby in Group: Airedale Terrier
Driesdale Always On My Mind (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Junior in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Intermediate in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Driesdale Always On My Mind (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: HeavyFuel Torch (Catherine Turbitt)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oakway Song and Dance (L Halliwell)

Fox Terrier (Wire)
BOB & Baby of Breed: Astuto yuri's an astronaut (D Harvey & J Campbell)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)

Best in Group: Pointer
NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Rhiannon this might tickle at Tarrendayle (Imp AUST) (Kim & Ashley Murray)
Puppy in Group: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Open in Group: Flat Coated Retriever
NZ Ch Kiwiline Spirit Of Bushman (V & A Pratt)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Rhiannon this might tickle at Tarrendayle (Imp AUST) (Kim & Ashley Murray)
Intermediate (Dog) of Breed: Janan Bodhi Bear (B Gibbons & C Hogg)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kiwiline Spirit Of Bushman (V & A Pratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Treufreund Luck of the Draw (Louise Mark)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Gordon Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Enough Said (Kim Murray)
Junior of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Croftsway Foolish Rumour (Julie Bedford-Pope)
Junior of Breed: NZ Ch Croftsway Vegas Show Girl (AI) (Julie Bedford-Pope)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
Junior of Breed: Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Geoffrey Love (SA)

Best in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Baby in Group: Whippet
Shenace Wanna Kiss Ya Back (Lynda Watson)
Puppy in Group: Beagle
Karakush My Ginspiration (Karla Magnus)
Junior in Group: Borzoi
Mayvale's Outrageous Fortune (Wendy Finlayson)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
Mayvale's Fame And Fortune (Wendy Finlayson)
Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush My Ginspiration (Karla Magnus)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Outrageous Fortune (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Mayvale's Fame And Fortune (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Baby of Breed: Malachi Lil' Bit O' Tan (Amy Bray/ Lynley Bray/ Kelly Bray)
Res Bitch CC: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Sandridge Perfect Gentleman (Peter Boyes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dogueridge he rox my world (Yvette Burroughs & Angela Mckenzie)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Baby of Breed: Shenace Wanna Kiss Ya Back (Lynda Watson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Rally Road Jp Kind A Dancer Lambluv (Imp JPN) (L Feng)
Junior in Group: Australian Shepherd
Am Gr Ch B Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Am Gr Ch B Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ukulunga Kallisto (Bronwyn Falconer)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Sarolta On Angel Wings (L & R Halliwell / T Bray)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rally Road Jp Kind A Dancer Lambluv (Imp JPN) (L Feng)

Swedish Vallhund
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Osuno Secret Smile (Andy Lawrie)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Nick Gouzos (SA)

Best in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Baby in Group: Samoyed
Bentara Silver Lining (Karen Bell)
Puppy in Group: Bullmastiff
Gameguard Wicked Ways (Imp AUST) (Rebecca Dalglish)
Junior in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alpinstolz Gorgeous Gabi (L A Hardegger)
Open of Breed: NZ Ch Alpinstolz Eyes of an Angel (L Hardegger)

Boxer
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gameguard Wicked Ways (Imp AUST) (Rebecca Dalglish)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nakoa Echo (Destiny Dent)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lejonsol JP Fabulous Idol Venus (IMP Japan) (Judith A McRae)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
R/UP BOB & Res Dog CC: Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Samoyed
Baby of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Puppy in Group: Schipperke
Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)
Junior in Group: French Bulldog
Gesundheit Let's Rock (Errol D Tooth)
Intermediate in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
New Zealand Bred in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

Bulldog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gesundheit Let's Rock (Errol D Tooth)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Whisper (Jullia Earnshaw)
Dog CC & Junior of Breed: The Duke Of Lombaadi (Julia Earnshaw)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lombaadi Storyteller (Jullia Earnshaw)

Schipperke
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)

Tibetan Spaniel
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)
Bitch CC & Open of Breed: Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)
Res Bitch CC: Stakim Simply Adorable (Imp AUST) (Janet McAleer & Vivian Hartley)
Junior of Breed: Aztlon Harlequin (Vivian Hartley)