North Harbour Kennel Association (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 23-Feb-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Show & Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Puppy in Show: Samoyed
Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
New Zealand Bred in Show: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr S Sim (Phillipines)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Puppy in Group: Pug
ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)
New Zealand Bred in Group: Griffon Bruxellois
NZ Ch Yappenbach Cookies 'N' Cream (Mrs Sandie Meads)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Puppy of Breed: NZ Ch Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Baby of Breed: Salinacruz Flash Back (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Franzell Eyez A Pocket Rocket (Nelson Anthony Villaroman)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Juleko Ananmi Pixie (Anne Porter & Chris Holloway)
Puppy of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cricklewood Red Alert at Paris (S Meads & D Fifield)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Yappenbach Cookies 'N' Cream (Mrs Sandie Meads)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Shinno (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chiisana Toyo Asahi (E G & C M Potts)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kokuo Naishinno (E G & C M Potts)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch SPL Gr Ch Pomquest Purple Rain (Imp AUST) (Ruth Hennessey)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brackdell Song Of The Heart (RUTH HENNESSEY)

Pug
Bitch CC & Puppy of Breed: ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)
Runner Up in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anevay Return Of The King (Cara Gill)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amstarfx party at opourere (Imp AUST) (S Dennis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Opourere Calm Befor Da Storm (K Lamberton & S Dennis)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Boromir Triple Vision From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nordicozsky Bunyip (Imp AUST) (Julie Patterson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Anevay Queen Bee (Kim Butcher)
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Anevay Fire Dancer (Janette Butcher)
Puppy of Breed: Anevay Return Of The King (Cara Gill)
Intermediate of Breed: Anevay One N Only (Janette Butcher)
Open of Breed: Lidaby The-Taskmaster (Lisa Martel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Leah Ryan (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Runner Up in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Baby in Group: Golden Retriever
Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Puppy in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Croftsway Vegas Show Girl (AI) (Julie Bedford-Pope)
Junior in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Open in Group: Pointer
NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lynmaken Moonbeams (Helen Stride)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Janan Suga N Spice (Carolyn Hogg)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kiwiline Spirit Of Bushman (V & A Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arosa Causin' Chaos (AI) (M L Reichmuth & P Hay)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Baby of Breed: Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Karamu Double Image (Kim Murray)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Croftsway Vegas Show Girl (AI) (Julie Bedford-Pope)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Pointer
BOB & Open of Breed: NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Baby of Breed: Carnmellis Look At Me (Pip Simmons)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
Baby of Breed: Bryndoain Uptown Girl (Sue Lawless)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW)

Best in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)
Puppy in Group: Whippet
Shalique Sunshine to Shenkhan (Imp AUST) (Mrs Merle Powley)
Junior in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
Intermediate in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Stole A Kiss At Lanmardic (Danielle Walden)
New Zealand Bred in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Karakush Bright As Bright (Karla Magnus)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mayvale's Californian Rose (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)

Dachshund (Long Haired)
Res Dog CC & Baby of Breed: Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Dacville Lady Su-zee (Mrs S M Brown)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Nasus Chrishemsworth (Imp AUST) (D & K Hardwick)
Bitch CC: Cerberus Pandora at Dachsford (K Hardwick & S Van der Pol)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sandridge Perfect Gentleman (Peter Boyes)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Koruridge Perfect Day (Peter Boyes)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Sandridge Perfect Lady Nia (Peter Boyes)
Baby of Breed: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Shenace Stole A Kiss At Lanmardic (Danielle Walden)
Res Dog CC: NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shalique Sunshine to Shenkhan (Imp AUST) (Mrs Merle Powley)
Baby of Breed: Arcon Poker Face (Anita Henderson)
Junior of Breed: Benbridge Beauty and Madness at Arcon (Anita & Coral Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Collievale Kaimai Gypsy Gold (Kathryn Debenham)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sutter's Seadonas Sunrise (AI) (T Gould & N Pelletier)
Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Ukulunga Kallisto (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC: Ukulunga Rodeo Drive (T Gould)
Baby of Breed: Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Collievale Kaimai Gypsy Gold (Kathryn Debenham)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Strathaven Maker of Dreams (Imp AUST) (Kathryn Debenham)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Beaucourt Timeless Shalamar (Cheryl Aalen)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Puppy in Group: Samoyed
Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Only Need One Shot (Imp AUST) (Scott Sandford / R & S Beaman)
Open in Group: Dobermann
NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Imagin Somewhat Influenced (M/ N & R Gadsdon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Deja Vu Von Romanshof (Imp) (A Wilkinson)

Boxer
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Puppy of Breed: Roski Bentayga Crusing (K K & R J Mihaka)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taureauxroug Devoted to You (Heather Wood)

Portuguese Water Dog
BOB & Junior of Breed: Uptrend Only Need One Shot (Imp AUST) (Scott Sandford / R & S Beaman)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Sahne Rapt N Silver (Sharlene Storey & Scott Maindonald)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Sunshine Dream Come True at Kalisa (E Clausen & J Kernohan)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr S Sim (Phillipines)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Bulldog
NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Baby in Group: Poodle (Miniature)
Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mondial Save the Best for Last (Sue Howard)

Bulldog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
Puppy of Breed: NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
Junior (Dog) of Breed: Charizelle Spells 'N Tells (Giselle Fletcher & Marilyn Storey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Congistador Frodo Baggins (R & P Lowe)
Bitch CC: NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Mondial Out of the Shadows (Sue Howard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mondial Save the Best for Last (Sue Howard)

Keeshond
BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Horizon's Chamarre Kiwi Charm (Imp USA) (Mrs Pam Saville)
Baby of Breed: Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)

Shih Tzu
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Caraglen's Painted Gold (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aztlon Harlequin (Vivian Hartley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)
Baby of Breed: Aztlon Mandara (Angela Dalton & Vivian Hartley)
Open of Breed: Aztlon Inari (Angela Dalton)