Northland Canine Association (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 25-Feb-18 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Runner Up in Show & Open in Show: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Baby in Show: Smooth Fox Terrier
Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
Puppy in Show: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Junior in Show: Dalmatian
Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
Intermediate in Show: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)


Group 1 Results

Specials Judge : Miss Ashleigh Rogers (New Zealand)

Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
Baby in Group: Pekingese
Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Cricklewood Red Alert at Paris (S Meads & D Fifield)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ / J Ch Serbia & Montenegro Ch Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Armit Miley's Black Chip (Melissa Armit)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Armit In the pocket (Melissa Armit)
Res Dog CC: Armit Perfect Game (Melissa Armit)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Puppy: Paycos foxy lady (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko My OhMy Misty (T Tribble)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cricklewood Red Alert at Paris (S Meads & D Fifield)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Paris Fat Bottomed Girl (Mrs Sandie Meads)
Res Bitch CC: Cricklewood Miss Tuttlebee (Mr D Fifield)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Chiisana Kokuo Naishinno (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chiisana Ni-Bai No Sutekina (E G & C M Potts)
Dog CC: NZ Ch Chiisana Kokuo Shinno (E G & C M Potts)
Junior of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)

Pekingese
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Firelite Dragon (Gloria Shepherd)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Tribble A Work of Art (Trish Tribble)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)
Res Bitch CC: Cosmique Ringside Rumour (Judith Henderson)
Baby of Breed: Asay Tumblyn Dyce (Ann van Gijs)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Smooth Fox Terrier
NZ Ch Pinnacle Eye For The Ladies (Sandy & Amanda Evans)
Baby in Group: Smooth Fox Terrier
Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
Puppy in Group: Smooth Fox Terrier
NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Junior in Group: Border Terrier
Aust & NZ Ch Bohunt Dot Net (Imp AUST) (Gloria Geraghty & Gaela Whyte)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Rojeme Justa Sweet Dream (Darren & Tania Slade)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: TopShelf Whiskey n Rye (Thomas Turbitt)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust & NZ Ch Bohunt Dot Net (Imp AUST) (Gloria Geraghty & Gaela Whyte)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Otterpond Kiss My Grits (Gloria Geraghty)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pinnacle Eye For The Ladies (Sandy & Amanda Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Res Dog CC & Baby of Breed: Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)

Wire Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Astuto Lovemetoo Eva (Jude Campbell)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Rojeme Justa Sweet Dream (Darren & Tania Slade)

West Highland White Terrier
BOB & Baby of Breed: Limerick Love Bug (Jane O'Connor)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Runner Up in Group & Junior in Group: American Cocker Spaniel
NZ Ch Ebonn Tis Walk'n On Ice (AI) (Debbie Hull)
Baby in Group: Labrador Retriever
Eventide Southern Cross (Angela Murray)
Puppy in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Avila Mischief Maker (Mrs A Taylor)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Ebonn Tis Walk'n On Ice (AI) (Debbie Hull)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bushman Trouble Is (Imp AUST) (V & A Pratt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Res Bitch CC: NZ Ch Sandlewood Runaway Dream (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Puppy of Breed: Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Irish Setter
BOB & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Play The Fool Bella Mare (Imp POL) (Julie Bedford-Pope)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
Bitch CC & Baby of Breed: Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Ivy League (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & Junior of Breed: Brynmor Kool Kash (Kelly Te Reo)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Runner Up in Group & Open in Group: Basset Hound
NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Erika Watson)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)
Puppy in Group: Basset Hound
Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)
Junior in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Intermediate in Group: Afghan Hound
NZ Ch Royal Blood at Farrah (T G Locke)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Royal Blood at Farrah (T G Locke)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Omega Centauri (Erika Watson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Erika Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sarangrave Shut Th Front Door (Amorine Ward)
Baby of Breed: Karakush Spread The Love (Karla Magnus)
Junior of Breed: Cemac Dolly Did It (Chelsea Macklin)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mayvale's Russian Dancer (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Warrior Princess (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Foxhound
BOB & Baby of Breed: Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Ronndal Rabble Rouser (Eva Ekstam)
Dog CC: NZ Ch Shenkhan Four Seasons (Merle Powley)
Res Dog CC: NZ Ch Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
Puppy of Breed: Rushndol James Th'Artisan (K & A Jackson)
Junior of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
Intermediate of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Llanddona Frankly Blue (Bronwyn Falconer)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
R/UP BOB & Bitch CC: Toatahi Iron Maiden (J King & N Clayton)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swedish Ch Svedala Linus Lingon (Imp Sweden) (Andy Lawrie)
R/UP BOB & Baby: Osuno Nova Zee (Andy Lawrie)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Jonathan D F Marshall (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Boxer
Bavaria Love 'N' Titanium (L A Couling)
Puppy in Group: Samoyed
Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Junior in Group: St Bernard
NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bavaria Lock It In (L A Couling)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Bavaria Twenty Four K Magic (Lisa Couling)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Bavaria Love 'N' Titanium (L A Couling)
Puppy of Breed: Gremlix Saint He Ain't (P & K Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Waterlea Gucci Rush (Vicki & Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bravadobe We've Got Your Back At Martyn (Cassidy, Lisa & Martyn Slade)

Mastiff
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Zeland's Wreaking Ball (Jane Lee-Cooper)

Newfoundland
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell & Amy Nicholson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Waitiro Designer Lace (Catherine Duder)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr / Spl Gr Ch Oscarbi Everedi Boy (H Clark & R Barzey)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Oscarbi Unmistakably Moi (Helen Clark & Rob Barzey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Oscarbi Just Like Ya (Helen Clark & Rob Barzey)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bannerbrite Breathing Fire at Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher & Laura Simpson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Nyranda Rebel With A Cause (Imp AUST) (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lusanne Ruff Diamond (G Neal & S Jobey)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
Runner Up in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
Baby in Group: French Bulldog
Labohrem Memphis Belle (P Rollo)
Puppy in Group: French Bulldog
Labohrem Cloak and Dagger (P Rollo)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Mondial out of the Shadows (Sue Howard)
New Zealand Bred in Group: Schipperke
NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)
Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cosmique Miss Philadelphia (Judith Henderson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Cowen Of Tallahassie (Mrs Suzanne Mccullough)
Bitch CC: Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC: Ngawhetu The Game (T Hubbard & T Uerata)
Puppy of Breed: Chase Of Tallahassie (Mrs Suzanne McCullough)

Chow Chow
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Franghetti Babe Magnet (Lucia Franghetti-Tupaea)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Bitch CC & Baby of Breed: Charizelle Witches Brew (Giselle Fletcher)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Labohrem Cloak and Dagger (P Rollo)
Baby of Breed: Labohrem Memphis Belle (P Rollo)
Junior of Breed: Bellissima At Gesundheit (Imp Ita) (G Hagger and E D Tooth)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mondial out of the Shadows (Sue Howard)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Standard Poodle
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (Sandra Macklin)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caraglens All My Love (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)
Baby of Breed: Ampoter Draker Noir (Christina Martin & Sue Clarke)
Junior of Breed: Stakim Simply Adorable (Imp AUST) (Janet McAleer & Vivian Hartley)
New Zealand Bred of Breed: Aztlon Sweet Nuptse La (Vivian Hartley)