Auckland Kennel Council (North Is, NZ)

Date of Show : 26-Jan-20 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Christy Wang (China)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Show: Bullmastiff
NZ Ch Kugel Prince of Darkness (Quentin & Tracey Robinson)
Puppy in Show: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Junior in Show: Boxer
NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr R Tolson (Ireland)

Best in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
NZ Gr Ch Jitterbop Being Evil Has A Price (Imp FIN) (D Brown)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)
New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Ch Forrestblack Box O Choclates (Tanya Dowd)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)
Puppy of Breed: Altmark Dusted With Diamonds (Robyn Campbell)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Jitterbop Being Evil Has A Price (Imp FIN) (D Brown)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Salinacruz Geisha Girl (Y Tester)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Salinacruz Alexandra Blu (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chiisana Toyo Hyoko (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Magic N Wild Fire (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Add A Little Magic (Penny Calman)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Forrestblack Box O Choclates (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr R Tolson (Ireland)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
Runner Up in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)
Baby in Group: Cairn Terrier
Oakway Sweet Dreams (Renee Halliwell)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Oakway Song and Dance (L Halliwell)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: TopShelf Crescent Moon (C Turbitt & T Turbitt)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boromir Triple Vision From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boromir Wytch's Circle From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oakway Song and Dance (L Halliwell)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Oakway Hyland Fling (P A & L S Halliwell)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Oakway Sweet Dreams (Renee Halliwell)
Baby (Dog) of Breed: Oakway Dream On (L Halliwell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Llessur Bet The Farm (Joanne Knighton)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Limerick Little Drummer Boy (Jane O'Connor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Tung-Lin Wu (Taiwan)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Mistybrook Strike A Home Run (Peter & Jan Wallace)
Junior in Group: Weimaraner
NZ Ch Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Avila Shez n' Style (Anne Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bugle Boy of Avila CGCF (Mrs A Taylor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Rhiannon this might tickle at Tarrendayle (Imp AUST) (Kim & Ashley Murray)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiwiline Trouble Bubble (V & A Pratt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Gordon Setter
Res Dog CC & Puppy of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ashdale Luna Eclipse (Denise Roberts)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)
Puppy of Breed: Mistybrook Strike A Home Run (Peter & Jan Wallace)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg Stone The Crows (Kathy White)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Christy Wang (China)

Best in Group & Junior in Group: Basset Hound
NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Baby in Group: Whippet
Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Malachi Lil' Bit O' Tan (Amy Bray/ Lynley Bray/ Kelly Bray)
Intermediate in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bayparque One Of These Nights (Jill Brooker)
Baby of Breed: Bayparque Violet Strange (Jill Brooker)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bayparque Scuttlebutt (Jill Brooker)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush My Ginspiration (AI) (Karla Magnus)

Borzoi
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Malachi Lil' Bit O' Tan (Amy Bray/ Lynley Bray/ Kelly Bray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Abjekt Kahlua Sunrise (Imp AUST) (Louann & Grant Kobus)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Baby of Breed: Weissenberg Parisian Sunset (Kathy White)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Rushndol Arti Pharti for Arjuna (Libby Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Shalique Sunshine to Shenkhan (Imp AUST) (Mrs Merle Powley)
Baby of Breed: Arjuna Rock Ya Soxs Off (Libby Clarke)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Tung-Lin Wu (Taiwan)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Collievale Regal Lorde (Kathryn Debenham)
Junior in Group: Old English Sheepdog
NZ Ch Rally Road Jp Kind A Dancer Lambluv (Imp JPN) (L Feng)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Junior (Bitch) of Breed: Am Gr & NZ Ch Ukulunga's Born In The USA @ Sublime (Imp USA) (B Falconer)
Intermediate of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Collievale Regal Lorde (Kathryn Debenham)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Rally Road Jp Kind A Dancer Lambluv (Imp JPN) (L Feng)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Beaucourt Dare To Dream (Cheryl Aalen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Beaucourt System Shock (Cheryl Aalen)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe & NZ Ch Svedala Linus Lingon (Imp SWE) (A Lawrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Osuno Secret Smile (A Lawrie)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Vallarity Rock Me Gently (Lynne Henry)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mandene Cymric Vargus At Copperleaf (Imp AUST) (Pamela-Joy Hickey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Charfay All That Glitters (R Halliwell & C Ewing)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Christy Wang (China)

Best in Group & Open in Group: Bullmastiff
NZ Ch Kugel Prince of Darkness (Quentin & Tracey Robinson)
Runner Up in Group: Rottweiler
NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)
Baby in Group: Samoyed
Bentara Silver Lining (Karen Bell)
Junior in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
New Zealand Bred in Group: Boxer
Valeska Double Dusted (L & D Harrison)

Akita
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arvon's Out of the Ashes (Terry Newdick & Michelle Woods)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Valeska Double Dusted (L & D Harrison)
Puppy of Breed: Gremlix Precious Gem (P Goodwill & K A Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kugel Prince of Darkness (Quentin & Tracey Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bodacious Sound of Silence (Tracey & Quentin Robinson)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Sahne Code Red (Sharlene Storey & Rita Grenyer)

Samoyed
Baby of Breed: Bentara Silver Lining (Karen Bell)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Boston Terrier
NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Baby in Group: Chow Chow
Finnoz Creon (AI) (Imp AUST ) (Lucia Franghetti-Tupaea)
Puppy in Group: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Junior in Group: Bulldog
NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Suedanka Clear Collusion (Shannon Aldous)

Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Baby of Breed: Ngawhetu Makariri Wera (T Hubbard & T Uerata)
Baby (Dog) of Breed: Ngawhetu Organised Kaos (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
R/UP BOB & Baby of Breed: Finnoz Creon (AI) (Imp AUST ) (Lucia Franghetti-Tupaea)

Dalmatian
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby of Breed: Cristabo Tomb Raider (Carla Peck & Suzanne McKandry)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Frodo Baggins (R & P Lowe)
Res Dog CC: Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ngawhetu A Touch of Class (M & L Berkers)
Puppy of Breed: Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)

Japanese Spitz
Puppy of Breed: Mondial Rising from the Ashes at Sachi (Lisa Robb)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Rogue Trader (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tai Yuan Glamour Me (Ashleigh Rogers / Stacy Donaldson)

Schipperke
Puppy of Breed: Sanlyn Leavin on a Jett Plane (Johnathon J Jorey)
Junior of Breed: NZ Ch Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Caraglen's Painted Gold (Carolyn Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Khyisenge Cheyn of Command (Jane Burke)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)
Puppy of Breed: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)