Hauraki Canine Association (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 29-Jun-14 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Bennett (SA)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Lhasa Apso
NZ Gr Ch Brynroi Shiva Ma Timba (Debbie Bielby / A & F Ancell)
Runner Up in Show: Kerry Blue Terrier
NZ Ch Kamagh Do You Not Know Who I Am (Anastasia Shadrina)
Baby in Show: Samoyed
Bentara Royal Decree (Bentara Samoyeds)
Puppy in Show: Beagle
Sarangrave Winter Is Coming (Amorine Ward)
Junior in Show: Clumber Spaniel
NZ Ch Farris Von Brant Siola Fantazie (Imp Czech) (Jill Brooker)
Open in Show: Portuguese Water Dog
Aust & NZ Ch Ryzylva Make A Decision (AI) (Imp AUST) (S Sandford / R & S Beaman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Sharon Phegan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
NZ Gr Ch Bridging The Gap At Barramba (Clyde & Dianne Rogers)
Baby in Group: Pug
Oasis Precious N Blonde (Rose Elle)
Puppy in Group: Pug
Kabova Public Enemy (imp AUST) (L Clarke)

Australian Silky Terrier
Junior of Breed: NZ Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Salinacruz Blackjack (Y Tester)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Espero Public Enemy (Imp AUST) (Gail Robson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Salinacruz Hot 'n' Spicy (Gail Robson)
Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Gemchi Tia Maria (Gail Robson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lanas Legacy Orlando (Imp LAT) (Y Tester)

Havanese
R/UP BOB: Seaberwyn Winner Takes it All (Mrs D Pouwels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kiseki Mikimoto (Imp AUST) (Patricia Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Raksha Shilo Yuki (Patricia Ward)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Bridging The Gap At Barramba (Clyde & Dianne Rogers)
R/UP BOB & Junior of Breed: Tai Yuan Playing with Fire (Cath Tippett / Clyde & Dianne Rogers)
Intermediate of Breed: Waaini Itzbodelicioz (Imp AUST) (Mrs G & Mr S Dickson)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ironsands Wanna Be A Cowboy (L Clarke & M Muir)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Didiel Andes El Chancacazo (Imp CHILE) (Ashleigh Rogers & Chloe Stubbs)
Baby of Breed: Oasis Precious N Blonde (Rose Elle)
Puppy of Breed: Kabova Public Enemy (imp AUST) (L Clarke)
New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Chopsticks Gotta Ruff Daddy (L Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Ch Kamagh Do You Not Know Who I Am (Anastasia Shadrina)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Charlemagne Whisprin Jack (Jamie & Carrie Tolley)
Junior in Group: Fox Terrier (Wire)
Lynmar Dreams R' Free (Linda C Strongman)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch AmstarFX Tassie Magic (Imp AUST) (Sue Dennis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Opourere Hit The Whickett (Sue Dennis)
Puppy of Breed: Zaliamstaff All Eyes On Me (L Vacy-Lyle/Z Jordan/ J Klenner)
Puppy (Dog) of Breed: Zaliamstaff Noble Soldier (J Roberts/ Z Jordan/ J Klenner)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Patterdale Cinnamon (S Firby)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Patterdale Hunting Spirit (S Firby)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Shirvin Hear The Music (Imp AUST) (M Tolley)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charlemagne Whisprin Jack (Jamie & Carrie Tolley)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Amanda Evans/Sandy Evans/Cathie Whitfield)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lynmar Dreams R' Free (Linda C Strongman)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kamagh Do You Not Know Who I Am (Anastasia Shadrina)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charizelle Icy Storm (Giselle Fletcher)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Sladestaff Betchadoo (Darren and Tania Slade)
Open of Breed: NZ Ch Challenger Ceasar Rex (Margaret & Alan Walker)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Whitebriar Jabberjaws (Jane O'Connor / Vanessa Edwards & Maureen Murphy)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Love Me Tender Vixan (Imp POL) (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Sharon Phegan (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Clumber Spaniel
NZ Ch Farris Von Brant Siola Fantazie (Imp Czech) (Jill Brooker)
New Zealand Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Arosa ur all class (M L Reichmuth)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Farris Von Brant Siola Fantazie (Imp Czech) (Jill Brooker)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taniwha Tutaeporoporo (Mrs W van Diepen)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Gr Ch Bushman No Trouble Flying (Imp AUST) (Vicky Pratt)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kiwiline Spirit Of Bushman (V Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Ch Legacyk Rockin' at Arosa (Imp CAN) (M L Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arosa Very Wicked (D Reichmuth)
New Zealand Bred of Breed: Arosa ur all class (M L Reichmuth)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB & Puppy of Breed: Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Lanascol Question Answered (Carolyn Cederman)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Eirean Grand Vaquero (Mr B & Mrs W van Diepen)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Sarasota didya see me (Libby Henderson)

Weimaraner
Baby of Breed: Weissenberg Juan Lopez (AI) (Kathy White)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Weissenberg Art Deco Doll (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Afonderi Armed N Red E (J McBurney & N Ryan)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Brynmor Hello Sunny (Kelly Te Reo)
Junior of Breed: Mycroft Mountain Ash (Imp AUST) (J McBurney & S Lawless)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi At the Red E (J McBurney & N Ryan)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
NZ Ch Dachsford Wings Of Justis (D W & K A Hardwick)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Koruridge A Kind of Magic (Julie Wenham)
Puppy in Group: Beagle
Sarangrave Winter Is Coming (Amorine Ward)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Chakdarra Is On Cloud Nine (Graeme & Bev Campbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Karakush Cointreauversial (Imp AUST) (Graeme & Bev Campbell)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Am Ch Topsfield-Sanchu The Year Of The Dragon (Imp USA) (Jill Brooker)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bayparque Alright Already (Jill Brooker)
Baby of Breed: Bayparque Buzz Blast (Jill Brooker)
Puppy of Breed: NZ Ch Bayparque Do Ya Ears Hang Low (Jill Brooker)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave Winter Is Coming (Amorine Ward)
R/UP BOB and Dog CC: NZ & Aust Ch Sarangrave Make A Memory (Amorine Ward)

Black and Tan Coonhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Canoui Gee Golly Gumbo (Lynn Bevan & Louise Horrocks)

Borzoi
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Regal Princess (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Count Rimski Of Mayvale (Wendy Finlayson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Wayleggo Princess Narnia (C Holloway)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Daxford Dreamz Ruby (D & K Hardwick)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Assuana Simply Red (Imp AUST) (David & Kathleen Hardwick)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dachsford Wings Of Justis (D W & K A Hardwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cerberus Clio's Laughter At Dachsford (David W & Kathleen A Hardwick)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Koruridge A Kind of Magic (Julie Wenham)
Puppy of Breed: Koruridge she's The One (Liz Cubley)
Junior of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (A McArthur)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Nambala Aamiri (Louise Horrocks)
Open of Breed: Jomeja Tuskers In The Dust (Imp AUST) (Liz Cubley)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Gr & Aust Ch Kana-Ka Total Kaos at Arjuna (Libby Clarke)
Baby of Breed: Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Puppy of Breed: Ronndal Quitely Confident (Eva Ekstam)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
Puppy in Group: Bouvier des Flandres
Bearpark Qu'elle Idee (Janet Wade)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Llanddona Angel In Disguise of UKulunga (Bronwyn Falconer)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Seaberwyn Sapphire n Steele (D Pouwels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Seaberwyn Ultravox in Vienna (Mrs D Pouwels)
New Zealand Bred of Breed: Seaberwyn Remington Steele (D Pouwels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chasing Shadow At Sarsfield (R W Meredith)
R/UP BOB & Baby of Breed: Just Cruising At Sarsfield (R W Meredith)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
R/UP BOB & Open of Breed: Am & NZ Ch Wyndcrest Tenacity (Imp USA) (Di Falconer)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Llanddona Angel In Disguise of UKulunga (Bronwyn Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Clan-abby NZ One Love (Judy / Peter & Johanna Vos)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kerrybrent Ruby Tuesday (Mrs T Baker/Smillie)

Bouvier des Flandres
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bearpark Qu'elle Idee (Janet Wade)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Image vom Volkerson (B A Glover)
Puppy (Dog) of Breed: Infinity vom Volkerson (B A Glover)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Heiki vom Volkerson (B A Glover)
Baby of Breed: Xena vom Volkerson (B A Glover)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & NZ Ch Zollikon Foreign Exchange (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
Baby in Group: Samoyed
Bentara Royal Decree (Bentara Samoyeds)
Puppy in Group: Bullmastiff
Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)
Junior in Group: Boxer
Bavaria Party With The Wolves (Mrs Lisa Couling)
Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust & NZ Ch Ryzylva Make A Decision (AI) (Imp AUST) (S Sandford / R & S Beaman)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Zollikon Foreign Exchange (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Harley van De Klaverhoeve (Imp BLG) (Maureen Gadsdon)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Anahera Noblesse Oblige (Nathalie Sperling)
Puppy of Breed: Imagin Chivas Regal (M Gadsdon & A Patterson)
Junior of Breed: Kasidi Riomadea Grande (Imp CRO) (Robyn Gadsdon)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bavaria Party With The Wolves (Mrs Lisa Couling)
Baby of Breed: Bavaria Locked Out Of Heaven (Mrs Lisa Couling)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ghostgum Lightning Ridge (Miss M Hamilton)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)

Dobermann
R/UP BOB & Puppy of Breed: Parima Rise of the Fenix at Fenghuang (AI) (Peter Qi)

Leonberger
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Schiehallion Fairy Hound for Aroar (Jeff and Judy McRae)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Ryzylva Make A Decision (AI) (Imp AUST) (S Sandford / R & S Beaman)

Rottweiler
Baby of Breed: Khingsahl We Will Rock You (Imp AUST) (Amy Nicholson)

Samoyed
Baby of Breed: Bentara Royal Decree (Bentara Samoyeds)
Puppy of Breed: Belaia Love Affair at Bentara (Imp Aust) (Karen Bell)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lealsam Strike A Pose (Karla Magnus)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zauberei Got You Unda My Spell (Jocelyn Field/Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Snowolf Golden Insignia (L Eksteen & R Scheepers)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Designer Label (Liesl Eksteen & Giselle Fletcher)
Baby of Breed: Snowolf Dream Catcher (Giselle Fletcher)
Open of Breed: NZ Ch Snowolf DaVinci's Dream (Giselle Fletcher)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (Gail Sharp)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr P John (IND)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Lhasa Apso
NZ Gr Ch Brynroi Shiva Ma Timba (Debbie Bielby / A & F Ancell)
Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
Puppy in Group: Chow Chow
NZ Ch Esorchows Scream And Shout (Reuben W Dixon)
Junior in Group: French Bulldog
NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
Intermediate in Group: Bulldog
NZ Ch Mattbridge Simply Salt (Amanda Rutherford)

Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mattbridge Simply Salt (Amanda Rutherford)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Sittingbull tuch'd by an angel of Brinsden (K Neale & L Burgess)
Dog CC & Junior of Breed: Canute Atropos (Hazel Willcock)
Baby of Breed: Canute Xtra Posh (Beverly Dudeck)
Open (Dog) of Breed: Canute Xtreme-Makeover (Beverly Dudeck/Hazel Willcock)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Esorchows Scream And Shout (Reuben W Dixon)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Chowleigh Rhinestone Cowboy (Imp AUST) (Reuben W Dixon)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
R/UP BOB: Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
Baby of Breed: Warfare Vu La Noir (Vannessa Joyce)
Puppy of Breed: Gesundheit Petite Hanna (Errol D Tooth)
Open of Breed: Frogwyck Matthias Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Underane Xtra Special at Lapsewood (Imp AUST) (Gary Withers and Paula Pollard)
Baby of Breed: Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Aust & NZ Ch Drakon Damn Right I'm White (Anya Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Drakon Ive Payed The Judge (Anya Trainor)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Starkenburgh Sole Survivor (Jeannette Wingels)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Brynroi Shiva Ma Timba (Debbie Bielby / A & F Ancell)

Tibetan Spaniel
Dog CC: NZ Ch Ampoter Luna (Christina Martin)
New Zealand Bred of Breed: Ampoter Fleur De Lotus (Christina Martin)
Open of Breed: NZ Ch Ampoter Tsen Norbu (Christina Martin)