RUBISS Double Platinum & NZ & Aust Champion Drakon Damn Right I'm White

HOME TO NEW ZEALANDS MOST WELL KNOWN AWARD WINNING JAPANESE SPITZ!!


Prince achieved his '''Double Platinum ''' in 2018 at 8 years old with 200 Champion Certificates . This is a massive achievement & the First Japanese Spitz to obtain this title

HOME TO NEW ZEALANDS "FIRST & ONLY" HOMEBRED JAPANESE SPITZ

TO GAIN A DUEL CHAMPIONSHIP TITLE OF
"" AUSTRALIAN & NEW ZEALAND CHAMPION "".



RUNNER UP BEST DOG in the ""DOG OF THE YEAR"" ANSUDA 2013 & 2014 Competition ""


2011 & 2012 & 2013 & 2014 NEW ZEALAND NATIONAL DOG SHOW WINNER

2014 NEW ZEALAND NATIONAL'S "" RUNNER UP IN GROUP & BEST NZ IN GROUP " - 1st in NZ


2010, 2011, 2012, 2013 & 2014 NEW ZEALANDS. NUMBER 1. JAPANESE SPITZ DOL LEADERBOARD
BEST OF BREED & RISING STAR 2010 & 2011



" RESERVE BEST IN SHOW" at the 2014 Asian Breeds Championship Show

and

...................................... New Zealand's 1st 'PLATINUM MERIT' JAPANESE SPITZ!!............ ............



In late February 2013 Prince arrived in Australia to become ew Zealand's "FIRST" Japanese Spitz to gain an
Duel Championship Title of
AUSTRALIAN & NEW ZEALAND CHAMPION
who shown by Bec's Bentley of Belzbentley kennels in Australia.


He arrived back in New Zealand in late June 2013 and within just TWO show weekends became New Zealand's
Number 1. Japanese Spitz on the Best of Breed & All Breed Leaderboard again.


Number 1. Japanese Spitz in Melbourne, Victoria

Number.6 Best Japanese Spitz in Australia 'Best Of Breed 'Leaderboard when returning home to
New Zealand in June



For further information contact:

Contact :
Anya Trainor (Member Details)
Email :
Display Email
Pedigree for RUBISS Double Platinum & NZ & Aust Champion Drakon Damn Right I'm White
Sire : BRONZE MERIT NZ CH ARGOSY THE DUKE AT DRAKON S: NZ CH ARGOSY SPITZ-FIRE QUINN S: CH ASHLANDS MR HOT SHOT
D: CH MITSUKAI XIA YUMI
D: MASSHIRO ENERGICO S: MONDIAL SUCH A ZEPHYR
D: MONDIAL CRACKLIN ROSIE
Dam : BRONZE MERIT NZ CH SAJESSA MIDNIGHT STAR OF DRAKON S: RAZUREE MARSHMALLOW FELLOW S: SAILEILLE SUMOS BOY
D: MONDIAL SUCH A BREEZE
D: FUGI VON FINTELHAUS S: SAMURAI OF RHONDAVUE
D: MASSHIRO BAGATELLE

Recent Results

  • 31-Mar-18 NZ IN GROUP & Best of Breed

    Auckland Kennel Council [CH] (Judge was Mr Anthony Ikin (NSW))

  • 18-Mar-18 OPEN IN GROUP & Best of Breed

    New Plymouth Kennel Centre [CH] (Judge was Mrs Heather Tee (New Zealand))

  • 17-Mar-18 OPEN IN GROUP & Best of Breed

    New Plymouth Kennel Centre [CH] (Judge was Dr Elizardo Valadez Franco (MexIco))

  • 11-Mar-18 OPEN IN GROUP & Best of Breed

    Central Hawkes Bay Kennel (SHOW 2) [CH] (Judge was Mrs Carolyn Butler (NSW))

  • 3-Apr-16 BEST NZ IN GROUP

    Napier Kennel Centre (SHOW 2) [CH] (Judge was Mr S Pizzorno (Uruguay))

  • 2-Apr-16 BEST NZ IN GROUP

    Wairoa Kennel Association (SHOW 1) [CH] (Judge was Mr J Rowton (Canada))

  • 27-Feb-16 BEST NZ IN GROUP & BEST NZ IN SHOW

    Central Hawke’s Bay Kennel Society [CH] (Judge was Mrs Shelly Walker)

  • 21-Feb-16 RUNNER UP IN GROUP & BEST NZ BRED IN GROUP

    North Shore Kennel Association [CH] (Judge was Mrs J Hubbard (Republic Of South Africa))

  • 20-Feb-16 RUNNER UP IN GROUP & BEST NZ BRED IN GROUP

    North Shore Kennel Association [CH] (Judge was Mrs L Wilson (Republic Of South Africa))

  • 6-Jun-15 RUNNER UP IN GROUP

    Auckland Exhibition Centre [CH] (Judge was Dr T Udenberg (Canada))

  • 28-Mar-15 RUNNER UP OF GROUP

    Wairoa Kennel Association (AM Show) [CH] (Judge was Hayle Stephenson ( Australia))

  • 5-Oct-14 RUNNER-UP BEST IN GROUP & BEST NZ IN GROUP - 1st ever in NZ History

    NEW ZEALAND NATIONAL DOG SHOW 2014 [CH] (Judge was Mrs E Cartledge (United Kingdom))

  • 2-Oct-14 BEST NZ IN SHOW - Shorthlisted for In Show

    ASIAN BREDS CLUB-- NZ Nationals [CH] (Judge was rs Carol Donaldson (Australia))

  • 18-Apr-14 RUNNER-UP " DOG OF THE YEAR" ANSUDA 2013 & 2014

    ANSUDA Top Dog - Dog of the Year [CH] (Judge was Jill Brooker, Rory lowe, Joanne Day)

  • 30-Mar-14 BEST IN GROUP & BEST NZ IN GROUP

    Napier Kennel Championship Show [CH] (Judge was Mrs Doreen M Duffin (VIC Australia))

  • 8-Mar-14 RESERVE BEST IN SHOW

    Asian Breed Club Championship Show [CH] (Judge was Sumiko Ikeda ( Japan))

  • 1-Sep-13 RESERVE BEST IN GROUP & Best Of Breed & NZ of Breed

    Rotorua Kennel Association [CH] (Judge was Annette Buxton)

  • 7-Jul-13 INTERMEDIATE IN GROUP & Best Of Breed

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Annette Bowe (NSW Australia))

  • 7-Jul-13 RESERVE IN GROUP ( 466 In Show)

    Hutt Valley Kennel Centre [CH] (Judge was Annette Bowe (NSW Australia))

  • 6-Jul-13 INTERMEDIATE IN GROUP & Best Of Breed

    Hutt Valley Kennel Centre AM [CH] (Judge was Bev Watt (Victoria, Australia))

  • 6-Jul-13 INTERMEDIATE IN GROUP & Best Of Breed -

    Hutt Valley Kennel Centre PM [CH] (Judge was Lyndall Black (Victoria,Australia)))

  • 6-Jul-13 RESERVE IN GROUP ( 514 In Show)

    Hutt Valley Kennel Centre PM [CH] (Judge was Lyndall Black (Victoria,Australia)))

  • 10-Feb-13 BEST INTERMEDIATE IN SHOW (1st ever in NZ ) 122 Group/547 In Show

    Tokoroa Canine Championship Show [CH] (Judge was Mr L Butler ( Australia ))

  • 10-Feb-13 INTERMEDIATE IN GROUP Best of Breed & Dog Challenge

    Tokoroa Canine Championship Show [CH] (Judge was Mrs C Butler ( Australia))

  • 2-Feb-13 INTERMEDIATE IN GROUP Best of Breed & Dog Challenge

    Hibiscus Coast Kennel Association [CH] (Judge was Graig Scott)

  • 27-Jan-13 INTERMEDIATE OF GROUP Best Of Breed & Dog Challenge

    Northland Canine Association [CH] (Judge was Jacqui Weekes (Victoria Australia))

  • 26-Jan-13 INTERMEDIATE OF GROUP - Best of Breed & Dog Challenge

    Northland Canine Assocaition [CH] (Judge was Glenys Alexander (Victoria Australia))

  • 6-Jan-13 RESERVE IN GROUP ( 514 In Show)

    Hutt Valley Kennel Centre PM [CH] (Judge was Annette Bowe (NSW Australia ))

  • 2-Dec-12 INTERMEDIATE IN SHOW & Best Of Bred & Dog Challenge

    Taranaki Non-Sporting & Utility Dog Soc [CH] (Judge was R Hartmire (Victoria Australia))

  • 2-Dec-12 INTERMEDIATE OF GROUP & Best of Bred & Dog Challenge

    Taranaki Non- Sporting & Utility Dog Soc [CH] (Judge was C Moore (Victoria Australia))

  • 1-Dec-12 INTERMEDIATE OF GROUP Best Of Bred, Dog Challenge

    Taranaki Non-Sporting & Utility Dog Soci [CH] (Judge was J Thompson ( Victoria Australia))

  • 29-Sep-12 RUNNER UP OF GROUP & Best Of Breed & Dog Challenge

    Bay Of Islands Canine Association [CH] (Judge was Mrs A Spanswick (Australia))

  • 13-May-12 Best of Breed & Dog Challenge & JUNIOR IN GROUP

    HawkesBay Kennel Association [CH] (Judge was Rober Cleland (South Austrailia))

  • 12-May-12 BEST IN GROUP (622 In Show) BEST JUNIOR IN GROUP

    Hawkes Bay Kennel Assco [CH] (Judge was Sue Beinke (South Austrailia))

  • 5-May-12 TOP 3 Shortlisted for Group & Best of Breed & Dog Challenge & JUNIOR OF GROUP

    Eastern Bay of Plenty Kennel Assc [CH] (Judge was Pieter Tjerkstra (Australia))

  • 1-May-12 JUNIOR IN GROUP & Best of Breed

    EASTERN BAY OF PLENTY KENNEL ASSOC [CH] (Judge was Pieter Tjerkstra (Australia))

  • 3-Mar-12 JUNIOR IN GROUP

    HAWKES NON-SPORTING @ UTILITY DOG SOCIE [CH] (Judge was Mr Tassan)

  • 3-Mar-12 JUNIOR IN SHOW

    HAWKES NON-SPORTING @ UTILITY DOG SOCIE [CH] (Judge was Mrs S Tassan)

  • 22-Oct-11 JUNIOR IN GROUP

    Manawatu Kennel Association [CH] (Judge was Esther Joseph (South Australia))

  • 8-Oct-11 JUNIOR OF GROUP (128 Group Entries / 672 in Show)

    TAURANGA KENNEL ASSOCIATION [CH] (Judge was Kerry King (South Australia))