Kapi-Mana Kennel Society (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 20-Jan-13 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms M Ostrovskaya (Russia)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
AM Gr Ch Hayton's Talizman (Imp USA) (Mr B Setty)
Runner Up in Show & New Zealand Bred in Show: Cocker Spaniel
NZ Gr Ch Suedanka Dared to Dream (A Calman)
Baby in Show: Weimaraner
Weisup Cover Girl (D Meyrick & R Larkin)
Puppy in Show: Pointer
NZ Ch Chesterhope The Game (D / J & C O'Neill)
Junior in Show: Great Dane
NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
Intermediate in Show: Siberian Husky
NZ Ch Alyeshka Pump Up The Volume (Alyeshka Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr A Hayashida (JPN)

Best in Group & Puppy in Group: Pekingese
Parkavon Lord Nelson (Mr K Brown & Mrs G Kelly)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs Penny Calman & Mr Roy Ward)
Baby in Group: Pug
Glomar Regal By Design (Mrs Penny Calman)
Junior in Group: Pug
NZ Ch Glomar Ican Call The Shots (Mrs P Calman)
Intermediate in Group: Bichon Frise
NZ Ch Shandau Lord Of The Ring (Mrs Elsie Rennie)
New Zealand Bred in Group: Papillon
NZ Ch Felcore Solo Ladd (Philippa Hancock)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Altmark American Exposure (AI) (Robyn Campbell)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Shandau Lord Of The Ring (Mrs Elsie Rennie)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Jessicav The X Factor (Imp AUST) (Savannah and Gloria Gwatkin)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Can Ch White O Morns Aztec Legend (Imp USA) (Y Tester)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Salinacruz Miss Mcgee (Y Tester)

Japanese Chin
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Chiisana Blackberry Nip (C M Potts)
Puppy of Breed: Chiisana Teikoku Akimitsu (C M Potts)
New Zealand Bred of Breed: Aust & NZ Ch Chiisana Sokutatsu (E G & C M Potts)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Melka Let's Raise Some Hell (Aimee Hamlin)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Pinquest Watch What Happens (Aimee Hamlin)

Papillon
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Felcore Solo Ladd (Philippa Hancock)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Felcore Gunz N Roses (Pip Hancock)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Felcore Dora The Xplora (Philippa Hancock)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Parkavon Lord Nelson (Mr K Brown & Mrs G Kelly)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs Penny Calman & Mr Roy Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Glomar Ican Call The Shots (Mrs P Calman)
Baby of Breed: Glomar Regal By Design (Mrs Penny Calman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms P De Coning (SAF)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
AM Gr Ch Hayton's Talizman (Imp USA) (Mr B Setty)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Whitestaff Demolition Man (WJ & B A Gardyne)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Whitestaff The Jester (Bill & Bev Gardyne)
Puppy in Group: Sealyham Terrier
Eirawen Izza Da Perat (G Rumpler & J Richards)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sladestaff Bossy B (Darren and Tania Slade)
New Zealand Bred in Group: Scottish Terrier
NZ Ch Juscot Megabucks (Judy Sargent)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Laspamas Xman Iam (J H & D J Craigen)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Isabella at Moonridge (Alli McArthur & Amber Riley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bohunt Foreign Affair (Imp AUST) (Gloria Geraghty)
Baby of Breed: Bohunt Deja Blu (Imp AUST) (Gloria Geraghty)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wakatang Ticket To Ride (Imp AUST) (Lynda Fulton/Steven Dance)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ashlands Mastercard (W & G Bugden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zoendy Ruby N Diamonds (W & G Bugden)
Baby of Breed: Zoendy Ziggi Stardust (W & G Bugden)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: AM Gr Ch Hayton's Talizman (Imp USA) (Mr B Setty)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Juscot Megabucks (Judy Sargent)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Edana Euri-Escot (Imp CZE) (J Sargent)
Puppy of Breed: Blackbriar Miss Betty Boop (J Richards)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eirawen Izza Da Perat (G Rumpler & J Richards)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Whitestaff Demolition Man (WJ & B A Gardyne)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sladestaff Bossy B (Darren and Tania Slade)
Baby of Breed: Whitestaff The Jester (Bill & Bev Gardyne)
Puppy of Breed: Whitestaff All Clear To Go (B A & WJ Gardyne)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms M Ostrovskaya (Russia)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Cocker Spaniel
NZ Gr Ch Suedanka Dared to Dream (A Calman)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Imperium Star One in a Milion (Imp POL) (Debbie Meyrick)
Baby in Group: Weimaraner
Weisup Cover Girl (D Meyrick & R Larkin)
Puppy in Group: Pointer
NZ Ch Chesterhope The Game (D / J & C O'Neill)
Junior in Group: Golden Retriever
NZ Ch Mistymoor Don't Get Caught (J Cook)

American Cocker Spaniel
Baby of Breed: Parkavon Ribbons Nd Rainbows (Mr R Gray & Mrs C Whitfield)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Suedanka Dared to Dream (A Calman)
Intermediate of Breed: Avila Lady Unah (Matthew Norman)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Arosa Next Best (AI) (M L Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arosa ur all class (M L Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Arctique Te-Horo Running Bear (Liz Steed)
R/UP BOB: NZ Ch Mistymoor Catch Me If U Can (J & D Cook)
Bitch CC: NZ Ch Glentreve Playing with Fire at Goldsmith (Kirsten Price & Glenys Fletcher)
Junior of Breed: NZ Ch Mistymoor Don't Get Caught (J Cook)

Gordon Setter
BOB & Bitch CC: NZ Ch Azzaro Sweet Nostalgia (Karen & Ernie Leslie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Deveron Easy Elegance (Imp AUST) (Karen Leslie & Dr L Beer)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Erdos Reign Ofire (Philippa Lintott)
R/UP BOB and Dog CC: Aust & NZ Ch Erdos Jessie James (Imp AUST) (V T Marsden & P Lintott)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Berolee William Trigg (Imp UK ) (Trisha Hallmond)
R/UP BOB: NZ Ch Mistybrook Mr Bojangles (Peter and Jan Wallace)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Chesterhope The Game (D / J & C O'Neill)

Weimaraner
R/UP BOB & Baby of Breed: Weisup Cover Girl (D Meyrick & R Larkin)
Dog CC & Open of Breed: Imperium Star One in a Milion (Imp POL) (Debbie Meyrick)
Puppy of Breed: Weisup Grand Performance (Weisup Weimaraners)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Graysville Art In Motion (Anne Porter)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms L Goodwin (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Basset Hound
NZ Ch Canoui Omega Speedmaster (Lynn Bevan)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Gr Ch Ronndal Copycat (Eva Ekstam)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
New Zealand Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
NZ Ch Dachsford Wings Of Justis (D W & K A Hardwick)

Afghan Hound
BOB & Bitch CC: NZ Ch Juwain Solaine Shea (A & D Powell)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Juwain Such a Kraka (A & D Powell)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Senjabi Russian Spy (Christine Small)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Zandeena A Twist In The Story For Senjabi (Imp AUST) (Christine Small)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Canoui Omega Speedmaster (Lynn Bevan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Swede Sun's Trinny (Imp AUST) (John Bink/L Bevan)
Intermediate of Breed: NZ Ch Earlingford Secret Squirrel (Imp AUST) (Lynn Bevan)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ & Aust Ch Sarangrave Make A Memory (Amorine Ward)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sarangrave Forever After (Chelsea Macklin)
Puppy of Breed: Cemac Itz A Bugs-Life (Chelsea Macklin)

Black and Tan Coonhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Canoui Gee Golly Gumbo (Lynn Bevan & Louise Horrocks)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Count Rimski Of Mayvale (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Regal Princess (Wendy Finlayson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch & NZ Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Puppy of Breed: Maxred IXL Touched by Angels (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Assuana Simply Red (Imp AUST) (David & Kathleen Hardwick)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Elphyn Indomitus (Imp AUST) (Yvonne Everett)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Dachsford Golden Gypsymoon (David & Kathleen Hardwick)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dachsford Wings Of Justis (D W & K A Hardwick)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Koruridge Hot Tequila Brown (Liz Cubley)
Puppy of Breed: Puriri Knoll Mrs Mojo Rising (D Johnston)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Gr Ch Ronndal Copycat (Eva Ekstam)
R/UP BOB & Puppy of Breed: NZ Ch Beesholme Kissabelle At Shenace (Lynda Watson and Jackie Howell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs F Browning-Cristina (SAF)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Gr Ch Merthyr Wanda Be President (Lesley J Chalmers)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)

Australian Shepherd
R/UP BOB: Am & NZ Ch Wyndcrest Tenacity (Imp USA) (Di Falconer)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Oakway Sugar Coated (Trent Bray)
Dog CC: Chesterhope Just for Kicks (Cara O'Neill & D O'Neill)

Hungarian Puli
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cordmaker Wearing Of The Green (Imp AUST) (Kathryn Stewart & Sue Huebner)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kadesha Smooth Criminal (Mr Gordon Fletcher & Mrs Christine Fletcher)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
R/UP BOB and Dog CC: Aust & NZ Ch Gavend Without A Doubt (Imp AUST) (Kelly Martin)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Torvall Crackling Rosie (Kathy & Greg Sloane)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Sunny Bronzed (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Merthyr Wanda Be President (Lesley J Chalmers)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Stormwey Albertson (Barbara Hyde)
Junior of Breed: NZ Ch Kelbryn Simply Fizzical (Anne Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)

Runner Up in Group: Newfoundland
NZ Ch Summerford's Ever Ready (Imp CAN) (Sonia Nicholson)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cadre Noir van Blassis (Nathalie Sperling)
Puppy in Group: Samoyed
Beyond Party of Fate (Miss Laura Yau)
Junior in Group: Dobermann
NZ Ch Martyn Karmah Comes Around (Lisa Martyn & Cassidy Slade)
Intermediate in Group: Siberian Husky
NZ Ch Alyeshka Pump Up The Volume (Alyeshka Kennels)
New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Zenfro Simple Twist of Fate (Irene Bessem & Sonja Bright)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Estava Rain Show Me A Rock (Imp NWY) (Margaret Hippolite)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Zenfro Simple Twist of Fate (Irene Bessem & Sonja Bright)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Vevey Beowulf v Blassis (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Sennen Maden Heaven (Imp AUST) (Mrs L Jury)
Baby of Breed: Cadre Noir van Blassis (Nathalie Sperling)
Junior of Breed: NZ Ch Zollikon Foreign Affair v Blassis (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Schallenberg Talladega (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bavaria LetsGoPartyAt Antron (Mrs Sylvia Gosse)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Ronin Speak of The Devil (H Owen & B Parker)
Baby of Breed: Ronin Armoured Heart (AI) (Helene L Owen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Malabek Amped (Clair Riddiford)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Anmenta Lady Freya at Waterlea (Imp AUST) (V & W Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Martyn Karmah Comes Around (Lisa Martyn & Cassidy Slade)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Karmah going to get you (Lisa Martyn & Cassidy Slade)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Schiehallion The Maccallan (Ellie Davies)
Baby of Breed: Schiehallion Rob The Bruce By Simtara (Ellie & Lindsey Davies)

Newfoundland
BOB and Dog CC: NZ Ch Summerford's Ever Ready (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Samoyed
R/UP BOB and Dog CC: NZ Gr Ch Blueaegean Leventis from Snowsapphire (Imp UK) (L Yau & W Wen)
Puppy of Breed: Beyond Party of Fate (Miss Laura Yau)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alyeshka Pump Up The Volume (Alyeshka Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour (Imp AUST) (Lee Khan)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Subahka Mystik SDCH (Nardine & Richard Theodore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Emaho-Namba (Brian & Louise Harris)
Intermediate in Group: Chow Chow
NZ Ch Woollybutts Weka Princeps (Tim and Margie Delaney)
New Zealand Bred in Group: Bulldog
NZ Ch Stonewall Lone Warrior (Frank Muncey)

Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stonewall Polarbear (Frank Muncey)
Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Kellanz Blue Dream Renaissance (Imp AUST) (Mrs Tania Toa)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stonewall Lone Warrior (Frank Muncey)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Woollybutts Weka Princeps (Tim and Margie Delaney)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Cristabo Xmas Cracka (C Walsh)
R/UP BOB & Puppy of Breed: NZ Ch Cristabo Midnite-Music (Mrs Gill Hapi & Miss Carla Walsh)
Junior of Breed: NZ Ch Charizelle Apple Schnapps (Giselle Fletcher)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Warfare vu J'Adore (Vannessa Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Frogwyck Lefabien Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Superlicious (Rory & Pat Lowe)

Lhasa Apso
R/UP BOB: NZ Ch Paddington Daydream Believ'r (Mr E & Mrs J Hooker)
Bitch CC: NZ Ch Amahl Return Of The Queen (Mrs C Nash & Mrs J Hooker)
Junior of Breed: Manjuri I Believe N Dreams (Mr E C Hooker & Mrs J L Hooker)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Gossip (J Earnshaw)

Shih Tzu
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Jaztzu Woo Can't Miss Me at Amari (Nerolie Jones)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Caerlaverock Emaho-Namba (Brian & Louise Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Caerlaverock Yang Ti Nag-po (Brian and Louise Harris)