Tokoroa Canine Association (North Is, NZ)

Date of Show : 10-Jul-22 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
Puppy in Show: French Bulldog
Titans Just Keep on Swimming (S & L Lovell / A Walden)
Intermediate in Show: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
New Zealand Bred in Show: Schipperke
NZ Ch Sanlyn In My Dreams (S G McKandry)
Best Neuter in Show & Neuter in Show: Tibetan Spaniel
NZ Ch Dorje Tanzee Princess (J Croft)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Japanese Chin
Frostqueen Flying Tiger at Kino (Imp Aust) (Cathy Garvey-Webb)
Runner Up in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Klassik Kliche (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karlyermai Klassik Kliche (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Biewer Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ola De Gras Gucci (Judith Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Haus Black Bist Reda Da (Judith Henderson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Chevalove Broardway Dancer (S Walker & K Munro)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Serendipity Kameo Appearnce (Lynn Fothergill)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Redcrest Kasablanca with Serendipity (Lynn Fothergill)
New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill & Shelley Walker)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Corindale Crested Posh Poppy (A Porter & C Holloway)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Frostqueen Flying Tiger at Kino (Imp Aust) (Cathy Garvey-Webb)

Papillon
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ferntrees Fabulous Sapphire (Angela Dryden)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ferntrees Avenging Steel (Angela Dryden)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Princess Zena of Ohawe (Angela Dryden (O’Callaghan))

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tai Yuan Set The World On Fire (A Donaldson-Rogers/ C Tippett/ D Rogers/ A & F Ancell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tai Yuan Get Drunk N Go Wild (Ashleigh Donaldson-Rogers / Anna & Frances Ancell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joanne Day (New Zealand)

Baby in Group: Jack Russell Terrier
Llessur Cezanne (Joanne Knighton)
New Zealand Bred in Group: Cairn Terrier
Oakway Dream It Possible (Lenore Halliwell)
Open in Group: West Highland White Terrier
Atomic Power Vixan (Imp Poland) (Rose Elle)
Runner Up Neuter in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: TopShelf Big Boss [email protected] (Catherine Turbitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: HeavyFuel Walk This Way (Catherine Turbitt)
Intermediate of Breed: NZ Ch Nikar Good Deed Done (AI) (Imp AUST) (Amanda Lucas)
New Zealand Bred of Breed: DryCreek Level Four (Amanda Lucas)

Border Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Oakway Dream It Possible (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Oakway Lullaby (Lenore Halliwell)

Fox Terrier (Wire)
Bitch CC & Puppy of Breed: Evahill Wheres Alice (Jude Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)
Baby of Breed: Llessur Cezanne (Joanne Knighton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lidaby Unravelin The Mystery (Lisa Martel)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Sladestaff Bring The Noise (Teresa Treweek)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Westwood Basileus (Jo Croft)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Atomic Power Vixan (Imp Poland) (Rose Elle)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Pol Ch Elvis Oasis Darlingwest (Imp Poland) (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
Baby of Breed: Lynmaken Tucker Under th' Moon (B Gibbons & H M Stride)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wybourne Choc Ginger Royal (K Clement)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wybourne Ginger Kisses Tiara (K Clement)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ponsonby SGT pepper (Pete Gillott)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Ponsonby Sparkling Crystal (Pete Gillott)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Junior (Bitch) of Breed: Rowangold Vegas Showgirl (Sherryn Paterson & Bevan Paterson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
Puppy of Breed: Kyeburn Little Gem (Geoff Izzard)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Carnmellis Texas Valley Girl (Pip Simmons)

Weimaraner (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Carnmellis Denby Dale (Pip Simmons)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: Brynmor Master Montague (Sharon Gibbons & Trevor Francis)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sungam My Cake Rules (Karla Magnus)

Dachshund (Long Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cerberus Lonestar (S Van der Pol/ K Hardwick & B Warman)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Hot Property of Markwell (R Manning)
Puppy of Breed: True Colours Of Markwell (R Manning & E Lawrie)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dachsford Abbots Gold (K Hardwick & S Van der Pol)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Usakose Devils Gatekeeper (Imp AUST) (Y Burroughs)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ujamaa Bucaneer (Imp AUST) (Deanna Pender)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Puririknoll Wish U Were Here (D Johnston)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arcon Paparazzi at Carridene (Caroline Matheson & Anita Henderson)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Arjuna Nelli Ph'ant (Libby Clarke)
Baby of Breed: Dachlah Dont Stop Believin at Shenkhan (Imp AUST) (Merle Powley & Craig Powley)
Puppy of Breed: Shenkhan Seas The Day (K & A Jackson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
NZ Ch Oakway Black Magic (K Bray & Breeders)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Copperleaf Starry Night (P J Hickey)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Oakway Hardcore (Lenore Halliwell)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling)

Belgian Shepherd Dog - Tervueren
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Bellerouge Be Our Guest at Arjuna (Libby Clarke)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Oakway Hardcore (Lenore Halliwell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Oakway Black Magic (K Bray & Breeders)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Osuno Battle Born (Andy Lawrie)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Copperleaf Moment In Time (Mrs P J Hickey)
R/UP BOB & Baby of Breed: Copperleaf Starry Night (P J Hickey)
Dog CC & Puppy of Breed: Copperleaf Diamond Design (Mrs P J Hickey)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pandorras Wild-Flower (Fiona Montgomerie & Tanya Omla)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Nicole Harrison (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
Runner Up in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Ace Ace Babe (AI) (Aynsley Downie)
Junior in Group: Samoyed
Zaminka Royal Applause (T Robinson, J Bello, L Carleton & G Carleton)
Open in Group: Bullmastiff
NZ Ch Bodacious Sound of Silence (Tracey & Quentin Robinson)
Neuter in Group: Samoyed
Neut Ch Zaminka Diamond Prince (Tess Robinson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schallenberg Wild About Me (Linda Jury)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kadence Ace Ace Babe (AI) (Aynsley Downie)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kadence Drop It Like Its Hot (Carolyn Bassett & Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Bodacious Sound of Silence (Tracey & Quentin Robinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bodacious Bringing Sexy Back (Tracey & Quentin Robinson)

Mastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Zeland's Tedward The Third (Jane Lee-Cooper)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Templegate Butter Me Up (Scott Sandford)

Rottweiler
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Amajah Come Reign Or Shine (S Storey & T Fenning)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Amajah Cover me n Candy (S Storey & S Maindonald)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zaminka Royal Applause (T Robinson, J Bello, L Carleton & G Carleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Sunshine C-J'S Abi (Ken & Anita Shugg)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: Neut Ch Zaminka Diamond Prince (Tess Robinson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter (Bitch) of Breed: Kalisa Moonlight (E Clausen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oasis Wild Iris (Rose Elle)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwidinok Hi My Name Is (SD) (Sharmia Theodore)
R/UP BOB & Baby of Breed: Kabanae Friends With Th Monsta (Imp AUST) (Sharmia Theodore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schipperke
NZ Ch Sanlyn In My Dreams (S G McKandry)
Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Titans Just Keep on Swimming (S & L Lovell / A Walden)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Leveisha Laced With Diamonds (Jo Goddard)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Dorje Ba-Sha girl at Westwood (Jo Croft)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Khyisenge I'm A Firestarter (Jane Burke)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Dorje Tanzee Princess (J Croft)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)

Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Ngawhetu Te Hareruia (T Hubbard & T Uerata)
Bitch CC & Junior of Breed: Ngawhetu Stay With Me (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chowleigh Star Maker (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Titans Just Keep on Swimming (S & L Lovell / A Walden)
R/UP BOB and Dog CC: Ngawhetu Tamatu (T Hubbard & T Uerata)
Junior of Breed: Ngawhetu Korero Mai (T Harrison & T Hubbard)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch LLancarfan S Dynasty (Imp AUST) (Jo Goddard)
Baby of Breed: Leveisha Laced With Diamonds (Jo Goddard)
Baby (Dog) of Breed: Leveisha On The Rocks (Jo Goddard)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)

Japanese Spitz
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Arashi Society Belle (Susan George)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sooquan Gold Rush (Imp AUST) (Sarah Elliot)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tai Yuan Studio Fifty Four (S & A Donaldson-Rogers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Dare To Dream (Kathy Grinter)
Dog CC & Open of Breed: AM & NZ Ch Hightide MacGillivray Magnifico (Imp USA) (Janet Squire)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sanlyn In My Dreams (S G McKandry)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Khyisenge I'm A Firestarter (Jane Burke)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Junior of Breed: Dorje Ba-Sha girl at Westwood (Jo Croft)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Dorje Tanzee Princess (J Croft)