Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 27-Apr-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Baby in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
Puppy in Show: Pug
Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
Junior in Show: Miniature Pinscher
NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Open in Show: Boston Terrier
NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
Puppy in Group: Pug
Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
Junior in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)
Intermediate in Group: Japanese Chin
NZ Ch Frostqueen Courtesan at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)
New Zealand Bred in Group: Havanese
NZ Ch Aare Sabio Miara (Tim Delaney)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)
R/UP BOB & Res Dog CC: Glengariff Cartoccio (W Murdoch & Anne Dobie)
Res Bitch CC & Open of Breed: Matmor High Society (imp Aust) (Mrs K & E Leslie / Mr M Morse & Mr W Hend)
Baby of Breed: Thistlebrook Shieldmaiden (Nadine Bisset-Berkahn)
Junior (Bitch) of Breed: Glengariff Carys (Bronwyn Murdoch & Anne Dobie)
New Zealand Bred of Breed: Old Rowley Cyprian (William Murdoch & Bronwyn Murdoch)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-Toro Golden Boy (Fleur Collings & Bev Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eltoro Page (Fleur Collings)

Havanese
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aare Sabio Miara (Tim Delaney)

Japanese Chin
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Frostqueen Courtesan at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)
Res Dog CC & Baby of Breed: Kino Blaze of Glory (Cathy Garvey-Webb)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Panache Candle In The Wind (Solitaire Robertson & Phil Kersey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Pinquest The North Remembers CGCS (Aimee Hamlin)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: I EM MA Duchess of Tribble (Trish Tribble)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Oasis Just So Sassy (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Wendy Hicks (New Zealand)

Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat Earth Angel (Ms Bev Knight)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Zoendy Memphis Rock (Wendy O'More)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozwheat Earth Angel (Ms Bev Knight)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Anna Ancell (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Mickey's NZ Edition of Lonegum (Michelle Lynch)
Intermediate in Group: Italian Spinone
NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Tesoro Winter Holly (Michelle Williamson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Tesoro Evening Star (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Janan The Marksman (Carolyn Hogg)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Janan The Mistress (Carolyn & Ruby Hogg)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Janan On Your Marks (Zoe & Carolyn Hogg)
Junior of Breed: NZ Ch Janan In A Heartbeat (Zoe Hogg)

German Shorthaired Pointer
BOB & Baby of Breed: Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiokio Conrad (Abi Richmond & Tom Richmond)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)
Res Dog CC & Junior of Breed: Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mistymoor To The Moon N Back (J Cook)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Karamu Fine Design (Ms Rosemarie Cavaney)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mickey's NZ Edition of Lonegum (Michelle Lynch)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Not on Your Nellie of Lonegum (Michelle Lynch)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glynfyre About to be at Lonegum (Michelle Lynch)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Melissa Richards)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Basset Fauve de Bretagne
NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Yovohei Teddi-wire (Y Everett)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
New Zealand Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarkville Rubyrose at Kernoel (Karen Hatfull)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch All About Design of Markwell (Solitaire Robertson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Yovohei Roxi (Yvonne Everett)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Yovohei Teddi-wire (Y Everett)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Moonridge Jedz Proteus (Brenda Pender)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bindura Jewel Thief (Tui Cherry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Grace (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Kelbryn Choo Choo Mama (AI) (Leigh Craw)
Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Flandresfarm American-Storm (Karen Hatfull & Teresa Lawrence)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Der Ingolsta Ebonee (Lesley Kersey)
Puppy of Breed: der Ingolsta Hells Bells (G & D Ingham)
Junior of Breed: NZ Ch Reidhaus Matchmaker At Kulak (L Hastings)
Open of Breed: Galina Von Gavarol (A & L Hastings)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: der Ingolsta Helova Dream (G & D Ingham)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Knight Hawk (W O'Callaghan/H Wald)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kelbryn Choo Choo Mama (AI) (Leigh Craw)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kawera Klassic Re-runs From Kelbryn (W O'Callagahan/A Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Baby in Group: St Bernard
DeSaix One Way Ticket (Gary Neal & Sue Jobey)
Junior in Group: Boxer
NZ Ch Eseldown First Class Ticket (Carol Kerr)
Intermediate in Group: Bullmastiff
NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Schallenberg Quintessence (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Eseldown First Class Ticket (Carol Kerr)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eseldown Glitter in Motion (Carol Kerr)
Baby of Breed: Eseldown Wings of Fortune (Carol Kerr and Nicky Redwood)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)

Rottweiler
Baby of Breed: Kalten's MIssing Linc (T Gempton)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Wild Fire (Deane & Heather Wald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bannerbrite Breathing Fire at Snowolf (Imp AUST) (Giselle Jeannes & Laura Simpson)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Subahka Wild Fire Ruby (Deane & Heather Wald)
Junior of Breed: Snowolf Obsidian Malt (G Jeannes & L Simpson)

St Bernard
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Lusanne Down the Rabbit Hole (Gary Neal & Sue Jobey)
Dog CC: NZ Ch Lusanne Thanx For Coming (Gary Neal & Sue Jobey)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
Baby of Breed: DeSaix One Way Ticket (Gary Neal & Sue Jobey)
Puppy of Breed: Tai Yuan Dare Devil Of Deblyns (Lynn Miller)
Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)

Chow Chow
Baby of Breed: Canute Take a Chance on Me (Tim Delaney & Hazel Willcock)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hagen Call Me Abracadabra (AI) (G Hagger & S Garrity)
Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: Centaine Up N Atom Ant (Janice Goodin & Andria Gibson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Hagen Call Me Alakazam (G Hagger/ S Garrity/ E Tooth)
Baby of Breed: Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)
Baby (Bitch) of Breed: Gesundheit Rock Deeva (G Hagger & S Garrity)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Inchcolm A Single Malt (Barbara Crocker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Silver Sheen at Whitout (Wendy E Jellyman)
New Zealand Bred of Breed: Inchcolm Legally Blonde (Barbara Crocker)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Gai Gamin What About Me (R T & A E Udy)
Baby of Breed: Gai Gamin Backdraft (R T & A E UDY)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ferntrees Rosies Zena (Angela & Andrew O'Callaghan)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Ampoter Luna (Christina Martin)
Res Dog CC: Ampoter Georgio (Christina Martin)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Ampoter Tibetan Obsession (Christina Martin & Lyn Morris)
Baby of Breed: Ampoter B Exquisite (Christina Martin)
Baby (Bitch) of Breed: Ampoter Whif ' Cherry Blossom (Christina Martin)
Puppy (Dog) of Breed: Tuscamada kiwi cruzin (A & A O'Callaghan)
Junior of Breed: Ampoter Mythique D'Orient (Christina Martin)
Junior (Dog) of Breed: Ampoter Kouros (Christina Martin & Mike Hamblyn)