New Plymouth Kennel Centre (North Is, NZ)

Date of Show : 23-Mar-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Show: Boston Terrier
NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
Baby in Show: Pomeranian
Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)
Puppy in Show: Samoyed
Kalisa Shining-Light of Sunshine (Ken & Anita Shugg)
Junior in Show: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Intermediate in Show: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
New Zealand Bred in Show: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Baby in Group: Pomeranian
Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: El-toro Rags to Riches (Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Paycos foxy lady (Y Tester)
Puppy of Breed: Salinacruz Flash Back (Y Tester)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cricklewood Red Alert at Paris (S Meads & D Fifield)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Pinquest The North Remembers CGCS (Aimee Hamlin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ohawe Master Yoda at Ferntrees (Angela & Andrew O'Callaghan)
Res Bitch CC: NZ Ch Princess Zena of Ohawe (Angela O'Callaghan)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB & Baby of Breed: Tribble Astronomicl at Ktrio (Kylie Crawford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: I EM MA Duchess of Tribble (Trish Tribble)

Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
Res Dog CC: Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp ITA) (Tanya Dowd)
Res Bitch CC: ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)
Baby of Breed: Oasis Flash Dream Image (Rose Elle)
Open of Breed: NZ Ch Renoir Donna Conla Rosa (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Beth Sweigart (USA)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
Runner Up in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Hollybrook Off The Radar (Kathy McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hollybrook Sweet Candy (Kathy McCarthy)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Baby of Breed: Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Puppy in Group: Golden Retriever
Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Suedanka Can U See My Halo (Mrs Amanda Calman)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Suedanka Can U See My Halo (Mrs Amanda Calman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mistymoor To The Moon N Back (J Cook)
Junior of Breed: Mistymoor See You Again (J Cook)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Hipoint Alter Ego (Imp AUST) (A Judson / J & R Mirto)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Motivo Silver Starlite of Sgurr (Alysha Judson)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Motivo Heavenly Gemz of Sgurr (A Judson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch Koruridge Storm of Shango (Liz Cubley)
Puppy in Group: Beagle
Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koruridge Storm of Shango (Liz Cubley)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Green (USA)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kawera Klassic Re-runs From Kelbryn (W O'Callagahan/A Lacey)
Puppy in Group: Bearded Collie
Edinglen Here You Come Again (Imp AUST) (Jenny Rutherford)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ukulunga Ocean Boulevard (B Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Edinglen Here You Come Again (Imp AUST) (Jenny Rutherford)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Collievale Kaimai Gypsy Gold (Kathryn Debenham)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tacbrave Star N TheKnight (Imp AUST) (M Palmer)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kawera Dragonhunter (Wendy O'Callaghan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kawera Hunt The Dream With Rodwell (W O'Callaghan/B Smeeton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kawera Black Iced Sunrise At Pinemist (W O'Callaghan/D Cooper)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kelbryn Sweet Reason (Ngaire Kiernan)
Res Dog CC & Baby of Breed: Kawera Klassic Re-runs From Kelbryn (W O'Callagahan/A Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Samoyed
Kalisa Shining-Light of Sunshine (Ken & Anita Shugg)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)
Intermediate in Group: Bullmastiff
NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Open in Group: Boxer
NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Schallenberg Quintessence (Linda Jury)
Baby of Breed: Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (S Mischefski)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalisa Shining-Light of Sunshine (Ken & Anita Shugg)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ CH Lusanne Pax a Punch (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Open in Group: Boston Terrier
NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
Baby in Group: French Bulldog
Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)
Puppy in Group: Schipperke
Sanlyn I Believe I Can Fly (S Macklin)
Intermediate in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
New Zealand Bred in Group: Schipperke
Sanlyn Walkin This Way (S L Macklin)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)

Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull My Iron Man (Beverly Ann Dudeck)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chowleigh Star Maker (Imp Aust) (Janet Jenkins-Piggott)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hagen Call Me Abracadabra (AI) (G Hagger & S Garrity)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Baby of Breed: Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)
Puppy of Breed: Warfare Vu Pepe Le Pew (Vannessa Joyce)
Junior of Breed: NZ Ch Hagen Call Me Alakazam (G Hagger/ S Garrity/ E Tooth)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Dautchhund Man After Midnight (Mrs G F Landon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cheraton Frosty Bells (Kylie Crawford)

Keeshond
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silver Sheen at Whitout (Wendy E Jellyman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Fancy That At Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W Jellyman)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Rebox Summer Romance (Mrs Wendy Jellyman)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Sanlyn Walkin This Way (S L Macklin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sanlyn I Believe I Can Fly (S Macklin)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Dorje Madison at Ferntrees (Angela & Andrew O'Callaghan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tuscamada kiwi cruzin (A & A O'Callaghan)