Wairarapa Kennel Association (Benefit Show) (North Is, NZ)

Date of Show : 11-Nov-18 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Runner Up in Show: Miniature Poodle
NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
Minor in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Kawera Black Iced Sunrise At Pinemist (W O'Callaghan/D Cooper)
Puppy in Show: Beagle
Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
New Zealand Bred in Show: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Marama of Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)


Group 1 Results

Specials Judge : Ms Astrid Lundava (Estonia)

Best in Group & Junior in Group: Pug
NZ Ch Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
El-Toro Golden Boy (Bev Ward)
Open in Group: Australian Silky Terrier
NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: El-Toro Golden Boy (Bev Ward)

Japanese Chin
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Frostqueen Courtesan at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)
Minor of Breed: Frostqueen Imperial Navigator at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb & Kevin Burgess)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Pinquest The North Remembers CGCB (Aimee Hamlin)

Papillon
Res Bitch CC: Princess Zena of Ohawe (Angela O'Callaghan)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Christabell Rocky's Delight (Karen & Pam Bell)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Runner Up in Group: Smooth Fox Terrier
Am / NZ Spr & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp USA) (Amanda & Sandy Evans/ Geoff Whitfield/ Amy Booth/ John & Lianne Rowles)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anevay Return Of The King (Cara Gill)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sladestaff Wild Card (Darren & Tania Slade)
Junior in Group: Border Terrier
Glenbogle Just A Cracka at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur)
New Zealand Bred in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Marama of Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hotashell Picture Me (Imp AUST) (Amanda Lucas & Julia Martiniello)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shasta First Lady (Amanda Lucas & Sonya Kooiman)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mossrose Marama of Moonridge (Alli McArthur/Amber Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dewton Mister Fox at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur & Amber Riley)
Puppy of Breed: Mossrose Shady Knight (S McKandry/A McArthur/A Logan)
Junior of Breed: Glenbogle Just A Cracka at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Spr & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp USA) (Amanda & Sandy Evans/ Geoff Whitfield/ Amy Booth/ John & Lianne Rowles)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sladestaff Wild Card (Darren & Tania Slade)
Minor of Breed: Anevay Return Of The King (Cara Gill)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
Minor in Group: Golden Retriever
Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Glenbriar Royal Affair (Imp AUST) (Amanda Calman)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Itsgottabe Forever On My Mind (Shaun Ireland)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glenbriar Royal Affair (Imp AUST) (Amanda Calman)
Res Dog CC & Baby of Breed: Janan The Night Watchman (C Hogg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Itsgottabe Forever On My Mind (Shaun Ireland)

Golden Retriever
Minor of Breed: Mistymoor Fly Me To The Moon (J Cook)

Gordon Setter
Puppy of Breed: Azzaro Lil Trooper (AI) (G Collier/ K & E Leslie)

Irish Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Gwendariffs Comin To A Party At Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)
Res Dog CC: NZ Ch Wynjill Fernando at Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blackhills Calm The Farm (AI) (Trisha Hallmond)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Weissenberg Havana Legasie (Kathy White)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Lyn King (VIC)

Best in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Ronndal Naughty But Nice (Tui Cherry)
Minor in Group: Basset Fauve de Bretagne
Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)
Puppy in Group: Beagle
Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)
Junior in Group: Whippet
Bindura Rockefeller (Tui Cherry)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch Koruridge Storm of Shango (Liz Cubley)
New Zealand Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Farrah Hello my name is human (T G Locke)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zandeena Reds Alwys In Fashion (Imp AUST) (Mrs Julie Goodwin)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Erika Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave Peach For Th Stars (Amorine Ward)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Stefara Dont push my Buttons (M Mattock)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Stefara Ticket To Fame (Mikayla Mattock)
Dog CC & Puppy of Breed: Stefara In A Nut Shell (Mikayla Mattock)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Koruridge Dziva of the Shonas (Liz Cubley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koruridge Storm of Shango (Liz Cubley)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Ronndal Naughty But Nice (Tui Cherry)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bindura Rockefeller (Tui Cherry)


Group 5 Results

Specials Judge : Ms Astrid Lundava (Estonia)

Best in Group & Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Kawera Black Iced Sunrise At Pinemist (W O'Callaghan/D Cooper)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lochburn Silva Moonlite (M Palmer)
Dog CC: NZ Ch Tacbrave Star N TheKnight (Imp AUST) (M Palmer)

German Shepherd Dog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Reidhaus Matchmaker At Kulak (L Hastings)
Res Bitch CC & Open of Breed: Galina Von Gavarol (Leeann Hastings)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC: NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kawera Black Iced Sunrise At Pinemist (W O'Callaghan/D Cooper)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Knight Hawk (W O'Callaghan/H Wald)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Hunt The Dream With Rodwell (W O'Callaghan/B Smeeton)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kawera Dragonhunter (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kelbryn Daddy Was A Railrd Man (AI) (Anne Lacey)
Res Bitch CC: Kelbryn Choo Choo Mama (AI) (Leigh Craw)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Ros Bacich (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Rottweiler
NZ Ch Sambonnie wish me luck (Helen harris)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
NZ Ch Zaminka Cat Amongst Pigeons (Jessica Bello / L & G Carleton)
Puppy in Group: St Bernard
Lusanne thanx for coming (Gary Neal & Sue Jobey)
Intermediate in Group: Boxer
NZ Ch Ronin Sinner Takes All (AI) (Helene Owen)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ronin Sinner Takes All (AI) (Helene Owen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ronin Lima Oscar Lima (Mrs P Stewart & Miss H L Owen)

Portuguese Water Dog
BOB & Junior of Breed: Uptrend Only Need One Shot (Imp AUST) (Scott Sandford / R & S Beaman)
R/UP BOB & Bitch CC: Newport Lollypop (Shaun Ireland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sambonnie wish me luck (Helen harris)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Zaminka Cat Amongst Pigeons (Jessica Bello / L & G Carleton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sunshine Rem'ber Jalee (Anita & Ken Shugg)
Baby of Breed: Kalisa Shining-Light of Sunshine (Ken & Anita Shugg)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koolmove Current Asset (Imp AUST) (Desrae Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Heaven's Halo SDX (Nardine Theodore)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Melandar Lacee (Desrae Beckett / Shona Prebble)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lusanne thanx for coming (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)

Best in Group & Open in Group: Miniature Poodle
NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
Baby in Group: French Bulldog
Warfare Vu Pepe Le Pew (Vannessa Joyce)
Minor in Group: Dalmatian
Cristabo Elusive Dreamz (Carla Peck)
Puppy in Group: French Bulldog
Hagen Call Me Alakazam (G Hagger/ S Garrity/ E Tooth)
Junior in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo River of Dreamz (C Peck)
New Zealand Bred in Group: French Bulldog
Centaine Up N Atom Ant (Andria Gibson)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Santeria Eye Candy For Trimbull (Trimbull Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Corcols Jackknife Johnny (Michelle Corley)
Res Dog CC: NZ Ch Izabull myironman (Beverly Ann Dudeck)
Baby of Breed: Trimbull I'm From The Past (Trimbull Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cristabo River of Dreamz (C Peck)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cristabo Elusive Dreamz (Carla Peck)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hagen Call Me Alakazam (G Hagger/ S Garrity/ E Tooth)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Centaine Up N Atom Ant (Andria Gibson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Baby of Breed: Warfare Vu Pepe Le Pew (Vannessa Joyce)
Junior of Breed: Labohrem Guardian's Kismet (Andria Gibson & P Rollo)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Fanza National Pride (Rose Krammer & Sean Walton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sooquan The Rose (Imp AUST) (Wendy Hicks)

Miniature Poodle
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Fancy That At Whitout (Miss Erica Jellyman & Mrs Wendy Jellyman)

Standard Poodle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rebox Summer Romance (Mrs Wendy Jellyman)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Czamac White Sambucca At Lysandra (Imp AUST) (Barbara Hunter)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Shilan Thank Me Later (Melanie Burgess)