Upper Hutt Kennel Association (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 7-Aug-16 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Show & Open in Show: Australian Silky Terrier
NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Runner Up in Show: Pointer
NZ Ch Chesterhope Master of T Arts (D & J O'Neill)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Yovohei Glam A Girl Libbi Wire (Mrs Yvonne Everett)
Puppy in Show: Schipperke
Sanlyn Now Would Be Good (Mrs S Macklin)
Junior in Show: Bouvier des Flandres
Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Pekingese
NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Clyde & Dianne Rogers / Cath Tippett)
Baby in Group: Pug
Christabell Float Like A Bfly (Karen & Pam Bell)
Puppy in Group: Pug
NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Junior in Group: Lowchen
Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Chinese Crested Dog
BOB & Puppy of Breed: Templeofoz Prince Wallace (Imp AUST) (L Gibson/ G & C Whitfield)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
R/UP BOB & Baby of Breed: Secret Affair of Cheraton (Virginia Barlow)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Panache for Enzo (Solitaire Robertson)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Felcore Skys The Limit With Pillango (Pip Hancock/ Stephen & Tania Bottlik)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Felcore Hayleys Comet (Pip Hancock)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Clyde & Dianne Rogers / Cath Tippett)

Pug
Baby of Breed: Christabell Float Like A Bfly (Karen & Pam Bell)
Puppy of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ & Am Ch Kallehan Lucire (imp USA) (G & C Whitfield)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle I Only Date Models (Amanda & Sandy Evans)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Kaylajaz Ace of Spades (N Valentic)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hotashell Picture Me (Imp AUST) (Amanda Lucas & Julia Martiniello)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shasta First Lady (Amanda Lucas & Sonya Kooiman)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Dewton Mister Fox at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur/Amber Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Willbeauette Ejade of Thaxmead (Imp AUST) (Rob & Rosemary Weaver)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Pinnacle I Only Date Models (Amanda & Sandy Evans)

Kerry Blue Terrier
BOB & Open of Breed: NZ & Am Ch Kallehan Lucire (imp USA) (G & C Whitfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kaylajaz Ace of Spades (N Valentic)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Kaylajaz will she Echo (Natalie valentic)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pointer
NZ Ch Chesterhope Master of T Arts (D & J O'Neill)
Runner Up in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hipoint Brigitta (Imp AUST) (Michelle Williamson/ J & R Mirto)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Suedanka Can U Feel The Heat (A Calman)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arosa Ur Upperclass (M L Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Arosa Ain't She Sweet (AI) (Michele Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Speyside Bon Chance (Angela Milsted)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
Res Dog CC & Junior of Breed: Goldsmith Worth His Salt (Kirsten Price)
Res Bitch CC: Goldsmith Just a Mo (Kirsten Price)
Baby of Breed: Goldsmith Pass the Salt (Kirsten Price)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Freeman Too Much Heaven at Folkvangr (Folkvangr Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ponsonby Step Aside Boys (Kath Lodge)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Chesterhope Master of T Arts (D & J O'Neill)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Silvastorm Eye's On Me (AI) (Andrea McInroe)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Afonderi Shiver Me Timbers (R Schilling/ N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch Marula Natsu Slayer (Duncan & Suzie Schilling)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Beagle
Cemac Forever Young (Chelsea Macklin)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Yovohei Glam A Girl Libbi Wire (Mrs Yvonne Everett)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
NZ Ch Ez Goins Lusi At Yovohei (Imp USA) (Mrs Y Everett)
New Zealand Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cemac Forever Young (Chelsea Macklin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Treeview Show No Mercy At Sarangrave (Imp AUST) (Amorine Ward)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Baby of Breed: All About Design of Markwell (Solitaire Robertson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Yovohei Glam A Girl Libbi Wire (Mrs Yvonne Everett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ez Goins Lusi At Yovohei (Imp USA) (Mrs Y Everett)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena Louis Roederer (Imp AUST) (K White/S Marshall/R Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Marula Natsu Slayer (Duncan & Suzie Schilling)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Moonridge Hope-Sprngs Etrnal (Lee Gradwell)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shenace On Ya High Horse at Roxhunters (Louise Horrocks)
Res Dog CC & Baby of Breed: Beesholme Platinum Reign at Roxhunters (Louise Horrocks & Jackie Howell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John W Thompson (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Bouvier des Flandres
NZ Sup Ch Vanleighofs Calfornia-Crusn' (T D Lawrence & R Alcantara JR)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Black Magic (Bronwyn Falconer)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Kawera Forging Ahead (W O' Callaghan)
Junior in Group: Bouvier des Flandres
Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mysql Vice Versa at Ellagant (Imp AUST) (Mrs D Falconer)
Res Dog CC & Baby of Breed: Ukulunga Black Magic (Bronwyn Falconer)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ukulunga Gone With The Wind (Bronwyn Falconer)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Vanleighofs Calfornia-Crusn' (T D Lawrence & R Alcantara JR)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Deringolsta Christmas Magic (G & D Ingham)
Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch DerIngolsta Rikki (G & D Ingham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Delgarda Golly Gosh (Mr T Bray)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Forging Ahead (W O' Callaghan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Black Iced Rivergirl (W O'Callaghan & Mrs D B Cooper)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
NZ Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
Baby in Group: Boxer
Ronin First Impressions Last (Helene Owen)
Puppy in Group: Boxer
Ronin Runs With Scissors (Helene Owen and Betty Parker)
Junior in Group: Rottweiler
NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Intermediate in Group: Samoyed
Sunshine True Colours (Ken & Anita Shugg)
New Zealand Bred in Group: Dobermann
NZ Ch Shadday Diamond Star of Desyred (Helene Street / I T & S R Maguigan)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Schallenberg Just Wild About (Linda Jury)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Schallenberg I Am Giant (Mrs L Jury & Mrs J Walden)
Puppy of Breed: Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)

Boxer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ronin Runs With Scissors (Helene Owen and Betty Parker)
Baby of Breed: Ronin First Impressions Last (Helene Owen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea Excaliburs Magic (Vicki & Wayne Mills)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Kugel Etched in Black (Sharron Mischefski)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shadday Diamond Star of Desyred (Helene Street / I T & S R Maguigan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Idobe Shoulda Coulda Woulda (Shirley Herbert)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (Sharron Mischefski)

Mastiff
BOB & Baby of Breed: Cyndyers Night At The Opera (J Dyer)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ubersein Out of The Balou (Imp AUST) (Steve Greer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sunshine True Colours (Ken & Anita Shugg)
Junior of Breed: Oscarbi It's Best Served Cold (Helen Clark & Rob Barzey)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aeukanumanuva All Star at Adreenz (Imp AUST) (Mrs Gayleen Speeden)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Adreenz Definitely A Darling (Mrs Gayleen Speeden)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Ruff Diamond (G Neal & S Jobey)
Res Bitch CC: NZ Ch Tai Yuan Full O Influence (Julie McRae)
Baby of Breed: Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Puppy of Breed: Lusanne Age of Ultron (G Neal & S Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
NZ Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chow Chow
NZ Gr Ch Esorchows Scream And Shout (Reuben W Dixon)
Puppy in Group: Schipperke
Sanlyn Now Would Be Good (Mrs S Macklin)
Open in Group: French Bulldog
NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)

Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Mattbridge Sparks Will Fly (Amanda Rutherford)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Mattbridge Simply Salt (Amanda Rutherford)
Puppy of Breed: Canute Acheron (T Hubbard)
Junior of Breed: Ngawhetu Empire Edition (T Hubbard)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mattbridge River Horse (Amanda Rutherford)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Esorchows Scream And Shout (Reuben W Dixon)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cristabo Heavenz Wispa (C Walsh & B Munro)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cristabo Golden Girl (Bronwen Munro)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Gefion Imagine Dragons (C & M S Chrisstoffels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Titans Cool Beauty (S & L Lovell)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amahl Django Unchained (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kateisha The Guy N'PJamas (J F Stanton/ Y Smith/ B Crocker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Inchcolm La Vida Loca (Barbara Crocker)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)

Poodle (Toy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Gai Gamin ck after shock (R T & A E Udy)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sanlyn Now Would Be Good (Mrs S Macklin)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (S Macklin)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Its Me Time at Amari (Nerolie Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jaztzu Mr Day Shar Woo at Amari (Nerolie Jones)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Hel-ter Skel-ter (Jane Burke)
Baby of Breed: Khyisenge Dah-Lah Rouge (Jane Burke)
Puppy of Breed: Zynagi The Tallisman (Imp AUST) (Jane Burke)