Pencarrow Kennel Association (PM SHOW) (North Is, NZ)

Date of Show : 6-Aug-16 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John W Thompson (VIC)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Runner Up in Show: St Bernard
NZ Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
Baby in Show: Beagle
Sarangrave Fifty Shadz O'Grey (Amorine Ward)
Puppy in Show: Pug
NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Junior in Show: Bouvier des Flandres
Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Lowchen
Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Bichon Frise
NZ Sup Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)
Puppy in Group: Pug
NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Intermediate in Group: Pug
NZ Ch Moyvane Rocky's Queen B at Christabell (Karen Bell & Pamela Bell)
Open in Group: Pekingese
NZ Gr Ch Alcazar Hi Magical Firelite (Gloria Shepherd)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Bichon Frise
BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
R/UP BOB & Baby of Breed: Secret Affair of Cheraton (Virginia Barlow)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Panache for Enzo (Solitaire Robertson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Alcazar Hi Magical Firelite (Gloria Shepherd)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Clyde & Dianne Rogers / Cath Tippett)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Moyvane Rocky's Queen B at Christabell (Karen Bell & Pamela Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Tai Yuan Total Knock Out (Ashleigh Rogers)
Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Lakeland Terrier
NZ Ch Ryandos Midnght Sun (Robert Alcantara JR /T Lawrence / R & J Styles)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle I Only Date Models (Amanda & Sandy Evans)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Kaylajaz Ace of Spades (N Valentic)
Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ & Am Ch Kallehan Lucire (imp USA) (G & C Whitfield)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shasta First Lady (Amanda Lucas & Sonya Kooiman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hotashell Picture Me (Imp AUST) (Amanda Lucas & Julia Martiniello)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Dewton Mister Fox at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur/Amber Riley)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Willbeauette Ejade of Thaxmead (Imp AUST) (Rob & Rosemary Weaver)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Pinnacle I Only Date Models (Amanda & Sandy Evans)

Kerry Blue Terrier
BOB & Open of Breed: NZ & Am Ch Kallehan Lucire (imp USA) (G & C Whitfield)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ryandos Midnght Sun (Robert Alcantara JR /T Lawrence / R & J Styles)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kaylajaz Ace of Spades (N Valentic)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
Baby of Breed: Kaylajaz will she Echo (Natalie valentic)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John W Thompson (VIC)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Runner Up in Group: Pointer
NZ Ch Chesterhope Master of T Arts (D & J O'Neill)
Baby in Group: Golden Retriever
Goldsmith Pass the Salt (Kirsten Price)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hipoint Brigitta (Imp AUST) (Michelle Williamson/ J & R Mirto)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arosa Ur Upperclass (M L Reichmuth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Arosa Ain't He Nice (AI) (Michele Reichmuth)

Golden Retriever
BOB & Junior of Breed: Goldsmith Worth His Salt (Kirsten Price)
Res Bitch CC: Autumn Light at Salhouse (Carole McNie)
Baby of Breed: Goldsmith Pass the Salt (Kirsten Price)
Intermediate of Breed: Goldsmith Just a Mo (Kirsten Price)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Freeman Too Much Heaven at Folkvangr (Folkvangr Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Sarasota Ya Got It In One (Libby Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarasota No Bones About It (Libby Henderson)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Chesterhope Master of T Arts (D & J O'Neill)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Silvastorm Eye's On Me (AI) (Andrea McInroe)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Afonderi Shiver Me Timbers (R Schilling/ N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Open in Group: Borzoi
Aust Sup & NZ Ch Kenibea Murphys Law (AI) (Imp AUST) (Mr Shannon Barden)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Foxhound
NZ Ch Wolfox A Hunting We Will Go At Sarangrave (A Ward & A Sherwin)
Baby in Group: Beagle
Sarangrave Fifty Shadz O'Grey (Amorine Ward)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Louis Roederer (Imp AUST) (K White/S Marshall/R Wallis)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)
Intermediate in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cemac Forever Young (Chelsea Macklin)
Baby of Breed: Sarangrave Fifty Shadz O'Grey (Amorine Ward)

Borzoi
BOB & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Kenibea Murphys Law (AI) (Imp AUST) (Mr Shannon Barden)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Sweet-Addiction (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Baby of Breed: All About Design of Markwell (Solitaire Robertson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ez Goins Lusi At Yovohei (Imp USA) (Mrs Y Everett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Yovohei Glam A Girl Libbi Wire (Mrs Yvonne Everett)

Foxhound
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Wolfox A Hunting We Will Go At Sarangrave (A Ward & A Sherwin)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena Louis Roederer (Imp AUST) (K White/S Marshall/R Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Pl / NZ & Aust Gr Ch Janusz von der Burg Litermont (Coolavin Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Moonridge Hope-Sprngs Etrnal (Lee Gradwell)
Junior of Breed: Moonridge Jedz Calypso (Deanna Pender)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ronndal Rabble Rouser (Eva Ekstam)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Shenace On Ya High Horse at Roxhunters (Louise Horrocks)
Res Dog CC & Baby of Breed: Beesholme Platinum Reign at Roxhunters (Louise Horrocks & Jackie Howell)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ronndal Pretty In Pink (Eva Ekstam)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bouvier des Flandres
Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Black Swan (Bronwyn Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mysql Vice Versa at Ellagant (Imp AUST) (Mrs D Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ukulunga Gone With The Wind (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Ukulunga Black Swan (Bronwyn Falconer)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Deringolsta Christmas Magic (G & D Ingham)
Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch DerIngolsta Rikki (G & D Ingham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Delgarda Golly Gosh (Mr T Bray)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Forging Ahead (W O' Callaghan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Black Iced Rivergirl (W O'Callaghan & Mrs D B Cooper)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
NZ Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Nui-Inu Monteiths Clasic Gold (Shayne & Vivien Douglas)
Baby in Group: Boxer
Ronin Lost in Translation (Helene Owen & Betty Parker)
Puppy in Group: Dobermann
Ostara Your Royal Highness (Kim & Simon Roberts)
Junior in Group: Rottweiler
NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Nui-Inu Monteiths Clasic Gold (Shayne & Vivien Douglas)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Schallenberg I Am Giant (Mrs L Jury & Mrs J Walden)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Schallenberg Just Wild About (Linda Jury)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ronin Dangerous Curves (Jan Lynch & Helene Owen)
Baby of Breed: Ronin Lost in Translation (Helene Owen & Betty Parker)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea Excaliburs Magic (Vicki & Wayne Mills)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Kugel Etched in Black (Sharron Mischefski)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Idobe Shoulda Coulda Woulda (Shirley Herbert)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Shadday Diamond Star of Desyred (Helene Street / I T & S R Maguigan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ostara Your Royal Highness (Kim & Simon Roberts)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (Sharron Mischefski)

Mastiff
BOB & Baby of Breed: Cyndyers Night At The Opera (J Dyer)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ubersein Out of The Balou (Imp AUST) (Steve Greer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Zaminka Shine Like A Diamond (Jess Bello / L & G Carleton)
Junior of Breed: Oscarbi It's Best Served Cold (Helen Clark & Rob Barzey)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Adreenz Definitely A Darling (Mrs Gayleen Speeden)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aeukanumanuva All Star at Adreenz (Imp AUST) (Mrs Gayleen Speeden)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (Gail Sharp)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Ruff Diamond (G Neal & S Jobey)
Baby of Breed: Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Puppy of Breed: Lusanne Age of Ultron (G Neal & S Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Poodle (Miniature)
NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
Runner Up in Group: Schipperke
NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (S Macklin)
Puppy in Group: Shih Tzu
NZ Ch Its Me Time at Amari (Nerolie Jones)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)

Bulldog
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Seabright Silver Strong At Trimbull (Imp NETH) (Mr T Rimene)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ngawhetu Empire Edition (T Hubbard)
Puppy of Breed: Canute Acheron (T Hubbard)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Walsh)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cristabo Golden Girl (Bronwen Munro)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cristabo Heavenz Wispa (C Walsh & B Munro)
Junior of Breed: NZ Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)

French Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Astre Man O War (Mirrilay Andrews)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Titans Cool Beauty (S & L Lovell)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amahl Django Unchained (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Inchcolm La Vida Loca (Barbara Crocker)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kateisha The Guy N'PJamas (J F Stanton/ Y Smith/ B Crocker)

Poodle (Toy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Gai Gamin ck after shock (R T & A E Udy)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sanlyn Pickapocket (S Macklin)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jaztzu Mr Day Shar Woo at Amari (Nerolie Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Its Me Time at Amari (Nerolie Jones)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Hel-ter Skel-ter (Jane Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Baby of Breed: Khyisenge Dah-Lah Rouge (Jane Burke)
Puppy of Breed: Zynagi The Tallisman (Imp AUST) (Jane Burke)