Wairarapa Kennel Association (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 11-Nov-17 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Esther Joseph (VIC)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Baby in Show: Border Terrier
Glenbogle Just A Cracka (Imp AUST) (Alli McArthur)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Junior in Show: Keeshond
NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Baby in Group: Pug
Oasis Just So Sassy (Rose Elle)
Puppy in Group: Pug
Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Baby of Breed: Paycos foxy lady (Y Tester)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cubana's Cookie Monster (Lyn McLean)
R/UP BOB & Baby of Breed: Cubana's Red Sox Charm (Lyn McLean)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Ashleigh & Dianne Rogers & Cath Tippett)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Bitch CC & Baby of Breed: Oasis Just So Sassy (Rose Elle)
Minor of Breed: Glomar I'm A Hot Shot (Mrs Penny Calman)
Junior of Breed: Akudans King Of The Mountain (Lisa & Kristina Allan)
Intermediate of Breed: NZ Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
Baby in Group: Border Terrier
Glenbogle Just A Cracka (Imp AUST) (Alli McArthur)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Drycreek Hot Chocolate (Amanda Jamieson & Amanda Lucas)

Border Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mossrose Princess Gift of Moonridge (Alli McArthur/Amber Riley)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dewton Mister Fox at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur/Amber Riley)
Res Dog CC & Baby of Breed: Glenbogle Just A Cracka (Imp AUST) (Alli McArthur)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Rojeme Justa Sweet Dream (Darren & Tania Slade)
Baby of Breed: Helsinge Rebel Force (Mark Andersen)
Puppy of Breed: Usherin Glitz N Glamour (Imp AUST) (Shannon & Paul Aldous)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oasis Christmas Holly (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs L Carleton (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
Junior in Group: Golden Retriever
NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
NZ Ch AlpyneAir Coast to Coast (Imp AUST) (Sharon Grant & Brooklyn McDonald)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hipoint Brigitta (Imp AUST) (Michelle Williamson/ J & R Mirto)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Arctique Let The Thunda Roll (Liz Steed)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wynjill Fernando at Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Gwendariffs Comin To A Party At Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch AlpyneAir Coast to Coast (Imp AUST) (Sharon Grant & Brooklyn McDonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: AlpyneAir Double Exposure (Imp AUST) (Mrs S Grant & Mrs C Mc Donald)
Baby of Breed: Sarasota raise an eyebrow (Libby Henderson)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Weissenberg My Fair Lady (Kathy White/Rowena Radich)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Afonderi Lil' Scallywag (N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Runner Up in Group: Basset Hound
NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Jill Brooker)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Janarki Page Major Wolfe At LaEchelon (Donna Scragg)
Minor in Group: Beagle
Sarangrave Pandora's Box (Amorine Ward)
Puppy in Group: Basset Fauve de Bretagne
Bayparque Omega Centauri (Jill Brooker)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bayparque Omega Centauri (Jill Brooker)

Basset Hound
BOB & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Bayparque Ricciarelli (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sarangrave Pandora's Box (Amorine Ward)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)
Res Dog CC & Baby of Breed: Janarki Page Major Wolfe At LaEchelon (Donna Scragg)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Secret Addiction (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stefara OK Will Be Our Always (Mikayla Mattock)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Essare Puttin' On The Ritz (Solitaire Robertson)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
Junior of Breed: Koruridge Dziva of the Shona's (Liz Cubley)
Intermediate (Dog) of Breed: Moonridge Jedz Proteus (Brenda Pender)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Rhosyn Whistle Blower (Imp AUST) (B & F Anderson)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (Penny & Murray Brooks)
Open in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Cuebiyar Powder Monkey (Imp AUST) (Diana Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cuebiyar Powder Monkey (Imp AUST) (Diana Falconer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clandestine Illicit Affair (P Brungar and G Youdale)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rhosyn Whistle Blower (Imp AUST) (B & F Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Aubernee Be My Jo-Jo (Bruce & Faye Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
Intermediate of Breed: Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Dragonhunter (Wendy O'Callaghan)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Kawera Hunt The Dream With Rodwell (W O'Callaghan/B Smeeton)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Bubbl'n Over With Kelbryn (W O'Callaghan/A Lacey)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sunnyhurst Reason Returns to Kelbryn (Imp AUST) (Anne Lacey)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Kelbryn Fizz'n Down The Track with Kawera (AI) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
Baby in Group: Samoyed
Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)
New Zealand Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Bernese Mountain Dog
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Baby of Breed: Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)
New Zealand Bred of Breed: Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Kadence Rock Your Socks Off (AI) (Aynsley Downie)
Res Dog CC: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kadence The Heartbreaker (AI) (Aynsley Downie)
Puppy of Breed: Kadence Rebel Yell (Aynsley Downie)
Junior of Breed: Ronin Sinners are Grinners (AI) (Helene Owen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea's Georgie Girl (V & W Mills)
Res Dog CC & Minor of Breed: Waterlea Gucci Made T Measure (Vicki & Wayne Mills / Sinead Senior)
Res Bitch CC: Numoda Striped Temptation (Sharron Mischefski)
Puppy of Breed: Waterlea Gucci Rush (Vicki and Wayne Mills)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Martyn Big Bad Wolf @ Parima (M Armit)

Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cyndyers Night At The Opera (J Dyer)

Newfoundland
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kalten's Gossip Girl (T Gempton)
Puppy of Breed: Kalten's Rhythm of the Reign (T Gempton)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Oscarbi Rap-it Up-daddy (Helen Clark & Rob Barzey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oscarbi Just Like Ya (Helen Clark & Rob Barzey)
Res Dog CC & Baby of Breed: Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Subahka Gemz Onyx SDCH (Deane & Heather Wald)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour for Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Subahka Luna Eclipse (Deane & Heather Wald)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nyranda Rebel With A Cause (Imp Aust) (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lusanne Ruff Diamond (G Neal & S Jobey)
Res Dog CC: NZ Gr Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
Puppy of Breed: Stefara King Arthur (Trudi Mattock)
Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
Minor in Group: French Bulldog
Warfare Vu Floki (R Dalglish & V Joyce)
Puppy in Group: French Bulldog
Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
New Zealand Bred in Group: Great Dane
NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Seabright Silver Strong At Trimbull (Imp NETH) (Mr T Rimene)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ngawhetu The Game (T Hubbard & T Uerata)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
Res Dog CC & Minor of Breed: Warfare Vu Floki (R Dalglish & V Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kahnhond Thief of Hearts (Imp AUST) (P Brungar & G Youdale)

Poodle (Miniature)
Res Dog CC & Junior of Breed: Inchcolm Te Tiki (Barbara Crocker & Terence Lomax)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Jaztzu Mr Day Shar Woo at Amari (Nerolie Jones)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Res Dog CC: NZ Ch Khyisenge Rarest Vintage (Jane Burke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Khyisenge Gothica-Rose (Jane Burke)
Minor of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)