Auckland Exhibition Centre (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 11-Jun-17 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
Baby in Show: Alaskan Malamute
Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)
Puppy in Show: Boston Terrier
Rossdhu NoFashun FauxPas with Devine (Mrs T A Colquhoun)
Junior in Show: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Limit in Show: Cocker Spaniel
Ballyoran Follow That Dream (Carolyn Hogg)
New Zealand Bred in Show: Australian Shepherd
NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carolyn Cederman (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Ashleigh & Dianne Rogers & Cath Tippett)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Bichon Frise
NZ Sup Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)
Baby in Group: Pekingese
Alcazar Hi Firelite Dragon (Gloria Shepherd)
Puppy in Group: Pekingese
Mr McGoo Of Barramba (Ashleigh & Dianne Rogers / Cath Tippett)
Intermediate in Group: Pug
NZ Ch Tai Yuan Total Knock Out (Ashleigh & Dianne Rogers)
Limit in Group: Havanese
Cubana's Cookie Monster (Lyn McLean)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)

Chihuahua (Long Coat)
Open of Breed: Cheekychi Show Me The Money (Imp AUST) (G L Nielson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
Puppy of Breed: Salinacruz spark it up (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Juleko Renascence Queen (T Tribble)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Limit of Breed: Cubana's Cookie Monster (Lyn McLean)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Ashleigh & Dianne Rogers & Cath Tippett)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Return Of The Fire (Gloria Shepherd)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Alcazar Hi Firelite Dragon (Gloria Shepherd)
Puppy of Breed: Mr McGoo Of Barramba (Ashleigh & Dianne Rogers / Cath Tippett)
Junior of Breed: NZ Ch Barramba Ruby Red (Gloria Shepherd)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Limit of Breed: Te Pampas Apomic Bomb (Trish Tribble)

Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Fine Art (Ashleigh Rogers / Cath Tippett / Scott Sandford)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Moyvane Rockys Queen B at Christabell (Karen & Pam Bell)
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Total Knock Out (Ashleigh & Dianne Rogers)
Baby of Breed: Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
Baby (Bitch) of Breed: Renoir Dressed In Black (AI) (Judith Henderson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
NZ Ch Juscot Johnny Cash (J Sargent)
Baby in Group: Border Terrier
Otterpond Kiss My Grits (Gloria Geraghty)
Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat Zubeneschamali (Imp AUST) (Joanne & Matthew Day)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Rufdiamoz Ragnaroc (Imp AUST) (Catherine Turbitt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Otterpond Kiss My Grits (Gloria Geraghty)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Charizelle Imagine That (N Gadsdon)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Juscot Johnny Cash (J Sargent)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ozwheat Zubeneschamali (Imp AUST) (Joanne & Matthew Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB & Open of Breed: NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Paul Robinson BEM (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Lagotto Romagnolo
NZ Gr Ch Glenstar Dark-side-of-the-moon (D A Hanson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Baby in Group: American Cocker Spaniel
Ebonn Tis An Addiction (Debbie Hull)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
Limit in Group: Cocker Spaniel
Ballyoran Follow That Dream (Carolyn Hogg)

American Cocker Spaniel
Baby of Breed: Ebonn Tis An Addiction (Debbie Hull)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Janan Watch Me Shine (Carolyn Hogg)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Avila Believe in Magic (Mrs A Taylor)
Puppy of Breed: NZ Ch Janan Can't Hurry Love (Carolyn Hogg)
Limit of Breed: Ballyoran Follow That Dream (Carolyn Hogg)
New Zealand Bred of Breed: Avila Tried N' True (Anne Taylor)

Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arosa Ain't He Nice (AI) (Michele Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Arosa Ain't She Sweet (AI) (Michele Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Croftsway Cherry Ripe (AI) (Julie Bedford-Pope)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Glenstar Dark-side-of-the-moon (D A Hanson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg High Society (K White & A Porter)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Carnmellis Dakota Lil (Pip Simmons)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Lil' Scallywag (N McBurney & J McBurney)
Baby of Breed: Gwynne of Llanfair (Shane & Maxine Brannigan)
Puppy of Breed: Brynmor Kool Kash (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lavinia MacKenzie-Goodwin (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Ronndal Rabble Rouser (Eva Ekstam)
Junior in Group: Borzoi
NZ Ch Mayvale's Russian Dancer (Wendy Finlayson)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
NZ Ch Mayvale's X-Factor (Wendy Finlayson)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Russian Dancer (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's X-Factor (Wendy Finlayson)
Res Dog CC: NZ Ch Ulyanov The Truth is out there (C Holloway/W Goodin)
Res Bitch CC: NZ Ch Ulyanov Fire and Mist (C Holloway & W Goodin)
Baby of Breed: Mayvale's Warrior Princess (Wendy Finlayson)
Baby (Dog) of Breed: ShanClan A Reaped Oblivion (Sarahlee Shanly)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Ronndal Rabble Rouser (Eva Ekstam)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Arjuna Kapt'n Jack (Libby Clarke)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Arjuna She's The One (Libby Clarke)
Baby of Breed: Ronndal Solo Sally (Eva Ekstam)
Puppy of Breed: Kana-Ka Adjust My Halo Please (Jackie Newton-Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sonya Sloan (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Baby in Group: Border Collie
Tyinpi I'm A Starboy At Clan-Abby (Imp AUST) (Xiaogang Tang & Yi Jin)
Puppy in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Amercn Playboy (Danielle Schouten / Teresa Lawrence)

Australian Kelpie
BOB & Baby of Breed: Pretty Jynxed of Corindell (M Bennett & JA Corin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)

Border Collie
Baby of Breed: Tyinpi I'm A Starboy At Clan-Abby (Imp AUST) (Xiaogang Tang & Yi Jin)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Flandresfarm Amercn Playboy (Danielle Schouten / Teresa Lawrence)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Yvonne Metzger (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)
Puppy in Group: Bullmastiff
Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Limit in Group: Bernese Mountain Dog
Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)
New Zealand Bred in Group: Boxer
NZ Ch Roski Mercury Rising (R J Mihaka)
Open in Group: St Bernard
NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (Gail Sharp)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arvon's From the Hearth (Terry Newdick & Michelle Woods)
R/UP BOB & Puppy (Bitch) of Breed: Shaze Angel Eyes (Tina Franghetti)

Alaskan Malamute
BOB & Baby of Breed: Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Imagin Chivas Regal (M Gadsdon & A Patterson)
R/UP BOB, Bitch CC & Limit of Breed: Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Schallenberg I Am Giant (Mrs L Jury & Mrs J Walden)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Puppy of Breed: Imagin Mines A Jack Daniels (K Hine & M Gadsdon)
Junior of Breed: Edelman van Blassis (Nathalie Sperling)
Intermediate of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)

Boxer
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Roski Mercury Rising (R J Mihaka)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Baby of Breed: Kadence Rebel Yell (Aynsley Downie)
Puppy (Bitch) of Breed: Bavaria Twenty Four K Magic (Lisa Couling)
Junior of Breed: NZ Ch Kadence The Heartbreaker (AI) (Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Waterlea Excaliburs Magic (Vicki & Wayne Mills)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Waterlea's Pride And Joy (V & W Mills)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea's Georgie Girl (V & W Mills)
Baby of Breed: Waterlea Gucci Rush (Vicki and Wayne Mills)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aroar Tiptop - Pure Passion (Jeffery & Judith McRae)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Samoyed
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch / Sp Gr Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour for Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Le Baricaut Ring O'light Of Tai Yuan (Charmaine Kendrick / Ashleigh Rogers / Cath Tippett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (Gail Sharp)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Runner Up in Group: French Bulldog
NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
Puppy in Group: Boston Terrier
Rossdhu NoFashun FauxPas with Devine (Mrs T A Colquhoun)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aztlon Simply Gorgeous (Mrs Vivian Hartley)
Limit in Group: Tibetan Spaniel
Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)
New Zealand Bred in Group: Great Dane
NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rossdhu NoFashun FauxPas with Devine (Mrs T A Colquhoun)

Bulldog
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ngawhetu Cookie Lyons (T Hubbard)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Canute Black Widow (L Franghetti-Tupaea)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
R/UP BOB & Res Dog CC: Cristabo Street Hustler (Carla Peck & Suzanne McKandry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Baby of Breed: Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Starstruck Bowies Fame (Sandra Hutton)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Baby of Breed: Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lombaadi Pure Magic (J Earnshaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Lombaadi Magically Charmed (Jullia Earnshaw)
Dog CC & Puppy of Breed: Garwey Global Affair at Lombaabi (Imp AUST) (Jullia Earnshaw)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ashalars Sweet As Candy (Mr Steve Dick & Mrs Deanna Telford)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Hu (Vivian Hartley)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aztlon Hsi Hsing (Janet McAleer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aztlon Simply Gorgeous (Mrs Vivian Hartley)
Limit of Breed: Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)