Hutt Valley Kennel Centre (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 6-Jul-14 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Lucas (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Dalmatian
NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
NZ Gr Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Amanda Evans/Sandy Evans/Cathie Whitfield)
Baby in Show: Cocker Spaniel
Suedanka Causing Chaos (Amanda Calman)
Puppy in Show: Boxer
Ronin Fairy Nuff (Helene Owen)
Junior in Show: Bouvier des Flandres
Vanleighofs Calfornia-Crusn' (TD Lawrence and R Alcantara JR)
New Zealand Bred in Show: Beagle
NZ & Aust Ch Sarangrave Make A Memory (Amorine Ward)
Open in Show: Cocker Spaniel
NZ Ch Penita Can U Feel The Magic (Imp AUST) (Mrs Amanda Calman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Keith Simmons (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Pug
NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs Penny Calman & Mr Roy Ward)
Baby in Group: Pug
Glomar Turn Of The Cards (Mrs P Calman)
New Zealand Bred in Group: Pekingese
NZ Ch Parkavon Master -of-the-game (Mr K Brown & Miss A Ancell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Panache All Glitter And Glam At Pinquest (Aimee Hamlin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Pinquest On The Edge Of Glory (Aimee Hamlin)

Pekingese
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Parkavon Master -of-the-game (Mr K Brown & Miss A Ancell)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs Penny Calman & Mr Roy Ward)
R/UP BOB: NZ & Aust Ch Ehfi Ole Gunnar of Norway at Asay (Imp NOR) (Ann van Gijs)
Baby of Breed: Glomar Turn Of The Cards (Mrs P Calman)
Puppy of Breed: Kangala Mirander (Imp AUST) (Mrs Ann van Gijs)
Puppy (Dog) of Breed: Cantravieso Mr Grand (Imp POL) (Rose Elle)
Junior of Breed: Clarevale Poker Face (Imp AUST) (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Keith Simmons (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Gr Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Amanda Evans/Sandy Evans/Cathie Whitfield)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Rojeme Mr Onderful (Mark Andersen)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Shasta Aiyana (Shasta Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Shasta Namid (Shasta Kennels)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mossrose Isabella at Moonridge (Alli McArthur & Amber Riley)
R/UP BOB & Junior of Breed: Dunrobin Kiwi Flame at Chytrugh (Cheryl Smith)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Muterus Skywalker (Nadine Steele)
Baby of Breed: Muterus Queen Amidala (Mrs Nadine Steele)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Gr Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Amanda Evans/Sandy Evans/Cathie Whitfield)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ & Am Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Beleive It (Imp USA) (Amanda & Sandy Evans / Amy Booth/Geoff Whifield)

Lakeland Terrier
R/UP BOB & Baby of Breed: Kauricottage Antique Lace (Wendy Bugden)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Rojeme Mr Onderful (Mark Andersen)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Love Me Tender Vixan (Imp POL) (Rose Elle)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Oasis Sophie's My Choice (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Penita Can U Feel The Magic (Imp AUST) (Mrs Amanda Calman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Gordon Setter
NZ Ch Azzaro All Black Knight (K & E Leslie)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Suedanka Causing Chaos (Amanda Calman)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)
Junior in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Liberty (Imp AUST) (Sharon Grant)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Penita Can U Feel The Magic (Imp AUST) (Mrs Amanda Calman)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Suedanka Dnt Dream Its Over (Amanda Calman)
Baby of Breed: Suedanka Causing Chaos (Amanda Calman)

Golden Retriever
Baby of Breed: Arctique Summer Rain (Liz Steed)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Azzaro All Black Knight (K & E Leslie)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Erdos Reign Ofire (Philippa Lintott)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Sarasota ya got it in one (Libby Henderson)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kirkdell Liberty (Imp AUST) (Sharon Grant)
Intermediate of Breed: NZ Ch Kirkdell Bobby Dazzler (Imp AUST) (Sharon Grant)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Waldwieze Downunder at Weizwaze (Julie Rumsey)
R/UP BOB & Baby of Breed: Weissenberg Juan Lopez (AI) (Kathy White)
Baby (Bitch) of Breed: Weissenberg La Corona (Kathy White)
Junior of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Brynmor Hello Sunny (Kelly Te Reo)
Junior of Breed: NZ Ch Brynmor Isabelle (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Beagle
NZ & Aust Ch Sarangrave Make A Memory (Amorine Ward)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Gr & NZ Gr Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)
Baby in Group: Basset Hound
Earlingford Sammy at Canoui (Lynn Bevan)
Intermediate in Group: Basenji
NZ Ch Jillayla Tiggalicious (Roz Cooper)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jillayla Tiggalicious (Roz Cooper)

Basset Hound
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Earlingford Secret Squirrel (Imp AUST) (Lynn Bevan)
Baby of Breed: Earlingford Sammy at Canoui (Lynn Bevan)
Puppy of Breed: Canoui Make A Plan Stan (Lynn Bevan)

Beagle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ & Aust Ch Sarangrave Make A Memory (Amorine Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Karakush Dora The Explorer (Imp AUST) (Amorine Ward)
Puppy of Breed: Sarangrave Cry Me A River (Amorine Ward)
Junior of Breed: NZ Ch Cemac Itz A Bugs-Life (Chelsea Macklin)

Black and Tan Coonhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Canoui Gee Golly Gumbo (Lynn Bevan & Louise Horrocks)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Mayvale's Regal Image at Valentina (W Finlayson / G and M Stewart)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Grace and Glamour at Valentina (Georgette and Micheal Stewart)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & NZ Gr Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Misty Dale Money's What Ya Got (Ms D Scragg)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Laechelon Chummy Are We (Ms D Scragg)
Baby of Breed: Laechelon What I Call Sexy Lex (Ms D Scragg)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daxford Dreamz Ruby (D & K Hardwick)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Elphyn Indomitus (Imp AUST) (Yvonne Everett)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cerberus Clio's Laughter At Dachsford (David W & Kathleen A Hardwick)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Wolfox A Hunting We Will Go At Sarangrave (A Ward & A Sherwin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Nambala Aamiri (Louise Horrocks)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (A McArthur)

Whippet
Open of Breed: NZ Ch Ronndal Naughty But Nice (Tui Cherry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Hyde (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
Runner Up in Group: Bouvier des Flandres
NZ Gr Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)
Junior in Group: Bouvier des Flandres
Vanleighofs Calfornia-Crusn' (TD Lawrence and R Alcantara JR)

Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kerrybrent NZ Judge Johnny at Arkadia RN (Julie Goodwin)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vanleighofs Calfornia-Crusn' (TD Lawrence and R Alcantara JR)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Image vom Volkerson (B A Glover)
Intermediate of Breed: Zauberreich At Last Ianto (Jackie Maru)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Heiki vom Volkerson (B A Glover)
Baby of Breed: Xena vom Volkerson (B A Glover)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Torvall Sloane Ranger (Kathy & Greg Sloane)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Soverenpark Aurick (Imp AUST) (Tanya Omlo-van Geffen)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Samoyed
NZ Sup Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)
Runner Up in Group & Open in Group: St Bernard
NZ Sup Ch Lusanne Just Deal with it (G Neal & S Jobey)
Baby in Group: Siberian Husky
Subahka Aurora Hues of Jade (S O'Hara / D & H Wald)
Puppy in Group: Boxer
Ronin Fairy Nuff (Helene Owen)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & NZ Ch Sondaisa Calling The Shots (Imp USA) (Karen Bell & Colleen Sullivan)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Nui Inu Suka Aurora of Light (Shayne & Vivien Douglas)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Corbern Geordie Lass (Imp AUST) (Dr J Bryce & Mrs M Davies)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Valeska Big Wraps (Lloyd Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ronin Fairy Nuff (Helene Owen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Waterlea Always And Forever (Vicki & Wayne Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)
Puppy of Breed: Blackmask Whisper of Hope (Rebecca Dalglish)

Mastiff
R/UP BOB & Junior of Breed: Toadhall Girl On Fire (Justine Dyer & Karen Dyer-Huria)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: NZ Ch Moya Black Zephyr (Anne-Marie Reid)
Baby of Breed: Moya Hot n spicy (Anne-Marie reid)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Sup Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)
Puppy of Breed: Sunshine True Colours (Ken & Anita Shugg)

Siberian Husky
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Snowolf DaVinci's Dream (Giselle Fletcher)
Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
Baby of Breed: Subahka Aurora Hues of Jade (S O'Hara / D & H Wald)
Intermediate of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour for Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Lusanne Just Deal with it (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lusanne Battrys not included (G Neal & S Jobey)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Crime of Passion (G Neal & S Jobey)
Baby of Breed: Lusanne Kaptin Solo (G Neal & S Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr J Patchett (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)
Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
Puppy in Group: Dalmatian
Cristabo Tails By Candlelite (C Walsh)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Ferntrees Harlequin (Angela & Andrew O'Callaghan)
New Zealand Bred in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare vu J'Adore (Vannessa Joyce)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rossdhu Kissed bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)

Bulldog
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Doukraan Goldzilla (John Lacey)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)
Puppy of Breed: Cristabo Tails By Candlelite (C Walsh)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Warfare vu J'Adore (Vannessa Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Frogwyck Matthias Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)
Baby of Breed: Warfare Vu La Noir (Vannessa Joyce)
Junior of Breed: Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Superlicious (Rory & Pat Lowe)
Baby of Breed: Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Namaste Sierra at Manjuri (Mr E & Mrs J Hooker)
Puppy of Breed: Mufassa Pretty Good Excuse (W K & K J Hicks)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gai Gamin White Linen (R T & A E Udy)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ferntrees Rosies Zena (Angela & Andrew O'Callaghan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Ferntrees Harlequin (Angela & Andrew O'Callaghan)
Puppy of Breed: Khyisenge Zoh-Wat (Jane Burke)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Thais Iphedes (Jane Burke)