Huntly & District Kennel Association (Show 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 8-Sep-19 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Show: Pointer
NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)
Baby in Show: Beagle
Sarangrave Mustang Boss (Amorine Ward)
Junior in Show: Pug
Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)
Intermediate in Show: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
New Zealand Bred in Show: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Daryl Brookes (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pug
Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Juleko Kildare Fine Style (A Porter & C Holloway)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)
Bitch CC: Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)
Puppy of Breed: Alcazar Hi Magic N Wild Fire (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Glomar Rhythm Of The Rain (Penny Calman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anevay King of Kings (Darren & Tania Slade)
Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)
Junior in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Topshelf Crush (A Greaves)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch & Spn Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas (Imp ITY) (Denise Clark)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Briongloid D'nt Push M Buttons (Joanne & Matt Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Anevay King of Kings (Darren & Tania Slade)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Takoda Leather 'n' Lace (A Marett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)

Baby in Group: Gordon Setter
Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Croftsway Foolish Rumour (Julie Bedford-Pope)
Intermediate in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Open in Group: Pointer
NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Tesoro Evening Star (Michelle Williamson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tesoro Autumn Leaves (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Janan The Marksman (Carolyn Hogg)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jedaka Ginger On Tinder (Imp AUST) (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ponsonby Sgt Pepper (Kath Lodge)

Golden Retriever
Baby of Breed: Sandlewood Belgium Bisquite (G Nelson / S Fleming / P Gordon)

Gordon Setter
BOB & Baby of Breed: Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ponsonby Pinball Wizard (Kath Lodge)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: NZ Ch Yarramo Song of Ice and Fire (Imp AUST) (Michelle Williamson)
Junior of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Croftsway Tommee (AI) (Julie Bedford-Pope)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Croftsway VIVA LAS Vegas (Julie Bedford-Pope)
Puppy of Breed: Croftsway Foolish Rumour (Julie Bedford-Pope)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Grand Ch Kanix Mario At Robwyn (Imp UK) (P Robinson & K Wilberg)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Baby of Breed: Carnmellis Errol Flynn (Pip Simmons)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bryndoain Uptown Girl (Sue Lawless)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
Baby of Breed: Alclare Never Enough (Imp AUST) (Sue Lawless)
Puppy of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Melissa Richards)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Daryl Brookes (QLD)

Best in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Runner Up in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Baby in Group: Beagle
Sarangrave Mustang Boss (Amorine Ward)
Puppy in Group: Basset Fauve de Bretagne
Bayparque One Of These Nights (Jill Brooker)
Junior in Group: Basset Hound
NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bayparque One Of These Nights (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Bayparque Lapis Lazuli (Jill Brooker)

Basset Hound
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Bayparque Ammo Galore (Jill Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bayparque Dragon Heart (Jill Brooker)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarangrave Buckle Up (Amorine Ward)
Baby of Breed: Sarangrave Mustang Boss (Amorine Ward)
Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)

Borzoi
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Californian-Dreamin (Wendy Finlayson)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Big Bad Wolf (Amorine Ward)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arcon Poker Face (Anita Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ukulunga So What (B Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Northbay's LA Love X'Sells (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Am Gr Ch B Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ukulunga Just Like Fire (B Falconer)
Puppy of Breed: Ukulunga So What (B Falconer)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Beaucourt Warning Shock (Cheryl Aalen)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Newfoundland
NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
Junior in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Koolrunnings Summer-Shadow SD (Johnson / Fraser / Loft / Whangapirita)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Bernese Mountain Dog
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Alpinstolz Gorgeous Gabi (L A Hardegger)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Puppy of Breed: Gremlix Precious Gem (P Goodwill)
Junior (Dog) of Breed: Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Samoyed
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Oscarbi It's Best Served Cold (Helen Clark & Rob Barzey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Oscarbi Just Like Ya (Helen Clark & Rob Barzey)
Puppy of Breed: Oscarbi Astro-naut Boy (Helen Clark/Rob Barzey)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Spr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lusanne Thanx For Coming (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lusanne Down the Rabbit Hole (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
Baby in Group: French Bulldog
Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)
Junior in Group: Bulldog
Izabull King Louis (Beverly Dudeck)

Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull My Iron Man (Beverly Ann Dudeck)
Baby (Dog) of Breed: Izabull Lord of the Manor (Beverly Dudeck)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hagen Chiamami Jaq at Gesundheit (Graham Hagger & Errol Tooth)
Baby of Breed: Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)
Bitch CC & Puppy of Breed: Chelshar Dancin In The Moonlite at Lapsewood (Imp AUST) (Gary Withers)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mondial Out of the Shadows (Sue Howard)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Mondial Save the Best for Last (Sue Howard)
Res Bitch CC: Talbothights Tiz Juliet (Mrs Susan George)
Baby of Breed: Arashi Shimo Storm (Susan George)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Zakiya Guiding Light (Christine & Tony Healy)

Schipperke
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sanlyn In My Dreams (Sharon McKandry)