Hamilton Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 24-Apr-21 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Caroline Matheson (New Zealand)

Puppy in Show: Akita
Centaine TNT Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
Junior in Show: Cocker Spaniel
NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
Best Neuter in Show & Neuter in Show: Pug
NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Runner Up in Group: Japanese Chin
NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Salinacruz dressed by Zara (Y Tester)
Intermediate in Group: Pekingese
NZ Ch Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)
New Zealand Bred in Group: Pomeranian
NZ Gr Ch Tepampas Felix At Pomkin (G Landon)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Pug
NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: J CH Serb/Mont Bul & Rom Ch Yanviol Eiko ( Imp BELARUS) (Anne Batiste)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Salinacruz smokin joe (Y Tester)
R/UP BOB & Baby of Breed: Salinacruz dressed by Zara (Y Tester)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chiisana Toyo Hi Faluchin (Christine Potts)

Papillon
BOB & Baby of Breed: Ferntrees Fabulous Sapphire (Angela Dryden)
R/UP BOB & Baby (Dog) of Breed: Ferntrees Avenging Steel (Angela Dryden)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Magic N Witch Fire (Gloria Shepherd)

Pomeranian
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Tepampas Felix At Pomkin (G Landon)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ SPL Gr Ch, NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Nigel Trainor (New Zealand)

Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Renegade Flash for Takoda (A Marett)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Takoda Dream Weaver (Alison Marett)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zaliamstaff Gudbye Pork Pied (Z Jordan / J Klenner / R O'Donnell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaliamstaff Diamond In Th Ruf (R O'Donnell/ Z Jordan & J Klenner)
Res Bitch CC & Baby of Breed: HeavyFuel Walk This Way (Catherine Turbitt)

Border Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Mossrose Sassenach of Moonridge (Alli McArthur)
Res Dog CC & Baby of Breed: Mossrose Raphael (Amber Logan)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Renegade Flash for Takoda (A Marett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Takoda Fraggle Rock (Alison Marett)
Baby (Dog) of Breed: Soverenstaff Red Rock at Stafflands (Imp AUST) (Niki Nicholson)
Puppy of Breed: Soverenstaff Red Rose at Stafflands (Imp AUST) (Niki Nicholson)
New Zealand Bred of Breed: Stafflands Tiny Dancer (Niki Nicholson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Takoda Dream Weaver (Alison Marett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Sarah Abrey (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Spr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
Puppy in Group: Irish Setter
Lanascol Fashion Statement (Carolyn Cederman)
Intermediate in Group: Gordon Setter
NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
New Zealand Bred in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take A Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Suedanka Received My Halo (Amanda Calman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Wybourne Choc Ginger Royal (K Clement)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Wybourne Ginger Kisses Tiara (K Clement)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take A Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sandlewood Peppermint Patty (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Baby of Breed: Sandlewood Let's Chance It (Mrs G Nelson & Miss P Gordon)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pineridge Destiny By Design (Shona Sherrard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lanascol Fashion Statement (Carolyn Cederman)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Pride Makes The Man (Jo Clough)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Greyflyte Drama Queen (Jo Clough)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Puppy of Breed: Brynmor Miss Mabel (Kelly Te Reo)
Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Upper Class (B Gibbons & S Gibbons)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Caroline Matheson (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Basset Fauve de Bretagne
NZ Ch Bayparque Cruncheroo (Jill Brooker)
Puppy in Group: Whippet
Kana-Ka Kick Up Ya Heels at Arjuna (Libby Clarke)
Junior in Group: Basset Hound
Bayparque Choc Bar (Jill Brooker)
Open in Group: Beagle
Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Farrah Hello my name is human (Tracy Locke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Leap of faith at farrah (Tracy Locke)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Bayparque Cruncheroo (Jill Brooker)
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Bayparque Dapper Dan (D & B Pender)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bayparque Choc Bar (Jill Brooker)
R/UP BOB & Res Dog CC: Bayparque Kall Me Kaitlyn (Jill Brooker)
Puppy of Breed: Ngawhetu Harp On About It (Jill Brooker)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Fire Lake (Sue Laywood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Puririknoll Wish U Were Here (D Johnston)
Intermediate of Breed: NZ Ch Puririknoll Roll Me Away (Miss Brenda Pender)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kana-Ka Kick Up Ya Heels at Arjuna (Libby Clarke)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Taylords Lockdown Merlin (Jane Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Taylords Stella In Blue (Bayley Taylor-Law)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Collievale Tiana's Gold (Kathryn Debenham)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Levendale Beau's Belle (M Palmer)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aubernee High Society (B & F Anderson)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kelbryn Sweet Reason (Ngaire Kiernan)
Puppy of Breed: Kelbryn Fizz'n Nova (Ngaire Kiernan & Anne Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Craig Scott (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
NZ Ch Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Templegate Butter Me Up (Scott Sandford)
Puppy in Group: Akita
Centaine TNT Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
Snowolf Obsidian Malt SDX (G Jeannes & L Simpson)
Neuter in Group: Samoyed
NZ & NZ Neut Ch Belaia Love Affair at Bentara (Imp AUST) (Karen Bell)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Centaine TNT Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)
Baby (Dog) of Breed: Schallenberg U Got The Look (Linda & Chris Jury)
Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
New Zealand Bred of Breed: Schallenberg Rebel Pride (B J Smythe)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kadence Ace Ace Babe (AI) (Aynsley Downie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Tyeanbo Luck of the Irish (Imp AUST) (P & K Goodwill)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kadence Slam It (AI) (Aynsley Downie)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kadence Kiss It (Aynsley Downie)
Baby of Breed: Kadence Slam Dunk My Heart (Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gameguard Wicked Ways (Imp AUST) (Rebecca Dalglish)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Doguewood Fatboy (Dallas Wood & Heather Wood)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Templegate Ferdinand (Sharlene Storey & Scott Sandford)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Templegate Butter Me Up (Scott Sandford)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te TaU)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Bentara Silver Lining (Karen Bell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & NZ Neut Ch Belaia Love Affair at Bentara (Imp AUST) (Karen Bell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rakurai Ena's Gold To Shado-Lans (Denise & John Clark)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Snowolf Obsidian Malt SDX (G Jeannes & L Simpson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Great Dane
NZ Ch Monteral Music Man at Lapsewood (Gary Withers)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W E Jellyman)
Baby in Group: French Bulldog
Gesundheit Mi Amigo (Errol Tooth)
Puppy in Group: Schipperke
Monterrez Game Changer (Imp AUST) (S G McKandry)
Junior in Group: Dalmatian
Cristabo Tomb Raider (Carla Peck & Suzanne McKandry)
New Zealand Bred in Group: Bulldog
NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)

Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Ngawhetu Stay With Me (T Hubbard & T Uerata)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)
Junior of Breed: Cristabo Tomb Raider (Carla Peck & Suzanne McKandry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Frodo Baggins (R & P Lowe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Baby of Breed: Gesundheit Mi Amigo (Errol Tooth)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Gesundheit Bewitched (Errol Tooth)
Res Bitch CC: Congistador Pepper Pig (R & P Lowe)
Intermediate of Breed: NZ Ch Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Monteral Music Man at Lapsewood (Gary Withers)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arashi Shimo Storm (Susan George)
R/UP BOB & Bitch CC: Drakon Covid Stay At Home (Anya Trainor)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W E Jellyman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bryhur Firenze (Sandra Hutton)

Poodle (Standard)
BOB & Junior of Breed: Kamsin Dare To Dream (Kathy Grinter)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tannah Fire and Rain (Imp AUST) (Wendy Jellyman)

Schipperke
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sanlyn In My Dreams (S G McKandry)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Monterrez Game Changer (Imp AUST) (S G McKandry)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jenang Oh So Dashing (Janet & Hayley McAleer)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Khyisenge Throwing Copper (Jane Burke)
Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Khyisenge za-cara at Ferntrees (Angela Dryden (O’Callaghan))
Res Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Aztlon Hsi Hsing (Janet McAleer)
Baby of Breed: Khyisenge Rise Of The Jackal (Jane Burke)
Intermediate of Breed: Khyisenge I Dreamz Of Jeannie (Jane Burke)
Intermediate (Dog) of Breed: NZ Ch Tuscamada Kiwi Crusin (Imp AUST) (Angela Dryden)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Ferntrees Sum Nag Po Dawa (Angela Dryden (O'Callaghan))