Wairarapa Kennel Association (BENEFIT SHOW) (North Is, NZ)

Date of Show : 12-Nov-17 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Lucas (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Junior in Show: Keeshond
NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
New Zealand Bred in Show: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (Penny & Murray Brooks)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)

Baby in Group: Pug
Oasis Just So Sassy (Rose Elle)
Puppy in Group: Pug
Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)
Open in Group: Pekingese
NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Ashleigh & Dianne Rogers & Cath Tippett)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
R/UP BOB & Baby of Breed: Paycos foxy lady (Y Tester)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cubana's Cookie Monster (Lyn McLean)
R/UP BOB & Baby of Breed: Cubana's Red Sox Charm (Lyn McLean)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Ashleigh & Dianne Rogers & Cath Tippett)

Pug
R/UP BOB & Res Dog CC: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
Baby of Breed: Oasis Just So Sassy (Rose Elle)
Minor of Breed: Glomar I'm A Hot Shot (Mrs Penny Calman)
Puppy of Breed: Cosmique Teddy Bear (Judith Henderson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
NZ & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)
Baby in Group: Border Terrier
Glenbogle Just A Cracka (Imp AUST) (Alli McArthur)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)
Puppy in Group: Border Terrier
Mossrose Princess Gift of Moonridge (Alli McArthur/Amber Riley)
New Zealand Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Aldoushire Fairest Of Th Ball (Shannon & Paul Aldous)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)
R/UP BOB & Baby of Breed: Drycreek Hot Chocolate (Amanda Jamieson & Amanda Lucas)

Border Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Dewton Mister Fox at Moonridge (Imp AUST) (Alli McArthur/Amber Riley)
Res Dog CC & Baby of Breed: Glenbogle Just A Cracka (Imp AUST) (Alli McArthur)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mossrose Princess Gift of Moonridge (Alli McArthur/Amber Riley)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ & Am Ch Kallehan Lucire (Imp USA) (G & C Whitfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aldoushire Fairest Of Th Ball (Shannon & Paul Aldous)
Baby of Breed: Helsinge Rebel Force (Mark Andersen)
Junior of Breed: NZ Ch Rojeme Justa Sweet Dream (Darren & Tania Slade)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oasis Christmas Holly (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)
Runner Up in Group: Bracco Italiano
NZ Ch Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)
Puppy in Group: Labrador Retriever
AlpyneAir Double Exposure (Imp AUST) (Mrs S Grant & Mrs C Mc Donald)
Junior in Group: Irish Setter
Wynjill Fernando at Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)
Intermediate in Group: Bracco Italiano
NZ Ch Hipoint Brigitta (Imp AUST) (Michelle Williamson/ J & R Mirto)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Bracco Italiano
BOB & Open of Breed: NZ Ch Hipoint Aurelio (Imp AUST) (G Gulbransen / R & J Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Hipoint Brigitta (Imp AUST) (Michelle Williamson/ J & R Mirto)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Speyside Bon Chance (Angela Milsted)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Arctique Summer Rain (Liz Steed)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Spr Ch Lanascol Time After Time (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wynjill Fernando at Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Gwendariffs Comin To A Party At Fieldworthy (Imp UK) (Gayle Sheridan)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lanascol Upon A Star (Rosemarie Cavaney)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wildequest Liberata Angelina at Ushwyn (Imp AUST) (Raewyn Radich)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: AlpyneAir Double Exposure (Imp AUST) (Mrs S Grant & Mrs C Mc Donald)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Sarasota ya got it in one (Libby Henderson)
Intermediate of Breed: NZ Ch AlpyneAir Coast to Coast (Imp AUST) (Sharon Grant & Brooklyn McDonald)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Afonderi Lil' Scallywag (N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Jill Brooker)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Baby in Group: Basset Hound
Bayparque Bocconotto (Jill Brooker)
Puppy in Group: Whippet
Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Koruridge Dziva of the Shona's (Liz Cubley)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Longbay Yeoman Of The Guard (Imp AUST) (Jill Brooker)
R/UP BOB & Baby of Breed: Bayparque Bocconotto (Jill Brooker)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maxred Prince Siegfried (Elaine J Ingram)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stefara OK Will Be Our Always (Mikayla Mattock)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Stefara Don't Push My Buttons (Mikayla Mattock)
Dog CC & Baby of Breed: Essare Puttin' On The Ritz (Solitaire Robertson)
Puppy of Breed: Stefara Skyla's Star (M Mattock)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Koruridge Dziva of the Shona's (Liz Cubley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Mrs Mojo Rising (Debbie Johnston)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (Alli McArthur)
Intermediate of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
Intermediate (Dog) of Breed: Moonridge Jedz Proteus (Brenda Pender)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Rhosyn Whistle Blower (Imp AUST) (B & F Anderson)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (Penny & Murray Brooks)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Cuebiyar Powder Monkey (Imp AUST) (Diana Falconer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clandestine Illicit Affair (P Brungar and G Youdale)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Aubernee Be My Jo-Jo (Bruce & Faye Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rhosyn Whistle Blower (Imp AUST) (B & F Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
Intermediate of Breed: Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp AUST) (M Hasan)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kawera Dragonhunter (Wendy O'Callaghan)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Kawera Hunt The Dream With Rodwell (W O'Callaghan/B Smeeton)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sunnyhurst Reason Returns to Kelbryn (Imp AUST) (Anne Lacey)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kawera Bubbl'n Over With Kelbryn (W O'Callaghan/A Lacey)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Kelbryn Fizz'n Down The Track with Kawera (AI) (Anne Lacey & Wendy O'Callaghan)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs L Carleton (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
Runner Up in Group: St Bernard
Aust Ch Nyranda Rebel With A Cause (Imp Aust) (G Neal & S Jobey)
Baby in Group: Samoyed
Oscarbi Lorde It Over Kid (Helen Clark & Rob Barzey)
Junior in Group: Bullmastiff
NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
New Zealand Bred in Group: Boxer
NZ Ch Ronin Lost in Translation (Betty Parker & Helene Owen)
Open in Group: Dobermann
NZ Ch Martyn Big Bad Wolf @ Parima (M Armit)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Koolrunnings Summer Shadow (Johnson / Fraser / Loft / Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Baby of Breed: Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)

Boxer
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ronin Lost in Translation (Betty Parker & Helene Owen)
Res Dog CC: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Kadence Rock Your Socks Off (AI) (Aynsley Downie)
Puppy of Breed: Kadence Rebel Yell (Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea's Georgie Girl (V & W Mills)
Res Dog CC: Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Minor of Breed: Waterlea Gucci Made T Measure (Vicki & Wayne Mills / Sinead Senior)
Puppy of Breed: Waterlea Gucci Rush (Vicki and Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Big Bad Wolf @ Parima (M Armit)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Kalten's Gossip Girl (T Gempton)
Puppy of Breed: Kalten's Rhythm of the Reign (T Gempton)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr / Spl Gr Ch Oscarbi Everedi Boy (H Clark & R Barzey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oscarbi Just Like Ya (Helen Clark & Rob Barzey)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Oscarbi Lorde It Over Kid (Helen Clark & Rob Barzey)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour for Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nyranda Rebel With A Cause (Imp Aust) (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)
Bitch CC: NZ Ch Lusanne Ruff Diamond (G Neal & S Jobey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Puppy of Breed: Stefara King Arthur (Trudi Mattock)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
Minor in Group: French Bulldog
Warfare Vu Floki (R Dalglish & V Joyce)
Puppy in Group: French Bulldog
Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)

Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Doukraan Send Me A Dream (Michelle Corley & Trica van der Pauw Kraan)

Dalmatian
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cristabo Sweet Disposition (Carla Peck & Suzanne McKandry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Warfare Vu Floki (R Dalglish & V Joyce)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
Bitch CC & Puppy of Breed: Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
Res Bitch CC: Centaine Bam Ba Lam (Andria Gibson)
Junior of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clandara Quintessential at Clandestine (Pauline Brungar & Graeme Youdale)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kahnhond Thief of Hearts (Imp AUST) (P Brungar & G Youdale)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Inchcolm Te Taonga (Barbara Crocker & Terence Lomax)
Dog CC & Junior of Breed: Inchcolm Te Tiki (Barbara Crocker & Terence Lomax)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Jaztzu Mr Day Shar Woo at Amari (Nerolie Jones)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Rarest Vintage (Jane Burke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Khyisenge Gothica-Rose (Jane Burke)
Minor of Breed: Khyisenge Witching-Hour (Jane Burke)