Auckland Exhibition Centre (SHOW 1) (North Is, NZ)

Date of Show : 10-Jun-17 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Shelley Walker (New Zealand)

Runner Up in Show & New Zealand Bred in Show: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Puppy in Show: American Staffordshire Terrier
Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)
Junior in Show: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Limit in Show: Cocker Spaniel
Ballyoran Follow That Dream (Carolyn Hogg)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Bichon Frise
NZ Sup Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)
Runner Up in Group: Pug
NZ Ch Moyvane Rockys Queen B at Christabell (Karen & Pam Bell)
Baby in Group: Pug
Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
Puppy in Group: Pekingese
Mr McGoo Of Barramba (Ashleigh & Dianne Rogers / Cath Tippett)
Junior in Group: Bichon Frise
NZ CH / J CH Serbia & Montenegro Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Darilance Chipotle (Jan Eatock)
Limit in Group: Pomeranian
Te Pampas Apomic Bomb (Trish Tribble)
Open in Group: Australian Silky Terrier
NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Karlyermai Kawznkaos At Altmark (Imp AUST) (Robyn Campbell)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ CH / J CH Serbia & Montenegro Luxury Love Avero (Imp RUS) (Anne Batiste)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Darilance Chipotle (Jan Eatock)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Darilance Cayenne (Jan Eatock)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cheekychi Show Me The Money (Imp AUST) (G L Nielson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Salinacruz Jack Flash (Y Tester)
Puppy of Breed: Salinacruz spark it up (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Juleko Renascence Queen (T Tribble)

Havanese
Dog CC & Limit of Breed: Cubana's Cookie Monster (Lyn McLean)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Playing with Fire (Ashleigh & Dianne Rogers & Cath Tippett)
Baby of Breed: Alcazar Hi Firelite Dragon (Gloria Shepherd)
Puppy of Breed: Mr McGoo Of Barramba (Ashleigh & Dianne Rogers / Cath Tippett)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Limit of Breed: Te Pampas Apomic Bomb (Trish Tribble)

Pug
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Moyvane Rockys Queen B at Christabell (Karen & Pam Bell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Tai Yuan Fine Art (Ashleigh Rogers / Cath Tippett / Scott Sandford)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Yuan Total Knock Out (Ashleigh & Dianne Rogers)
Baby of Breed: Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
Junior of Breed: Sweetess I Have A Dream (Imp AUST) (Ashleigh Rogers / Anna Ancell / Kristy De Freitas)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Shelley Walker (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
NZ Ch Juscot Johnny Cash (J Sargent)
Baby in Group: Border Terrier
Otterpond Kiss My Grits (Gloria Geraghty)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amstarfx Mission Complete (Imp AUST) (S Dennis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaliamstaff Party After Dark at Arcon (AI) (Anita Henderson)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Otterpond Kiss My Grits (Gloria Geraghty)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lynmar A Rivers Whisper (Linda C Strongman)
R/UP BOB, Dog CC & Baby of Breed: Lynmar Snow's Final Fall (Linda C Strongman)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Charizelle Imagine That (N Gadsdon)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Juscot Johnny Cash (J Sargent)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (Imp AUST) (Darren & Tania Slade / Shane Avery &Tiffany Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Gr Ch Rojeme Baby It's A Screamer (S & G Meredith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lavinia MacKenzie-Goodwin (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Springer Spaniel
NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
Puppy in Group: American Cocker Spaniel
Ebonn Tis Walk'n On Ice (Debbie Hull)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
NZ Ch Sarasota No Bones About It (Libby Henderson)
Limit in Group: Cocker Spaniel
Ballyoran Follow That Dream (Carolyn Hogg)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

American Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ebonn Tis Walk'n On Ice (Debbie Hull)
Baby of Breed: Ebonn Tis An Addiction (Debbie Hull)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Avila Limited Edition (Anne Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Avila Mischief Maker (Mrs A Taylor)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Avila Tried N' True (Anne Taylor)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Janan Can't Hurry Love (Carolyn Hogg)
Limit of Breed: Ballyoran Follow That Dream (Carolyn Hogg)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kiwiline Deja Vu (V & A Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Spl Gr Ch Arosa Ur Upperclass (M L Reichmuth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Arosa Ain't He Nice (AI) (Michele Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming, G Nelson & P Gordon)

Irish Setter
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pineridge Making Moves (Shona Sherrard)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Mistybrook Matthais (Peter & Jan Wallace)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sarasota No Bones About It (Libby Henderson)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mistybrook Mona Lisa (Peter & Jan Wallace)
Junior of Breed: Mistybrook Mirabella (Peter & Jan Wallace)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnmellis Dakota Lil (Pip Simmons)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg High Society (K White & A Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Afonderi Lil' Scallywag (N McBurney & J McBurney)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)
Baby of Breed: Gwynne of Llanfair (Shane & Maxine Brannigan)
Puppy of Breed: Brynmor Kool Kash (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Paul Robinson BEM (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
Aust Sup & NZ Gr Ch Kenibea Murphys Law (AI) (Imp AUST) (Mr Shannon Barden)
Puppy in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
Junior in Group: Whippet
NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Kenibea Murphys Law (AI) (Imp AUST) (Mr Shannon Barden)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's X-Factor (Wendy Finlayson)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Mayvale's Russian Dancer (Wendy Finlayson)
Res Bitch CC: NZ Ch Ulyanov Fire and Mist (C Holloway & W Goodin)
Baby of Breed: ShanClan A Reaped Oblivion (Sarahlee Shanly)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arcon Blue Suit N Tie (Coral Henderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Shenace Pasch'n It Kiss (Lynda Watson)
Baby of Breed: Ronndal Solo Sally (Eva Ekstam)
Intermediate of Breed: NZ Ch Ch Rushndol Laughing Cavalier at Kenalis (K & A Jackson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Sutter So It's-Karma (AI) (M Harvey / L Lynch & L Dawkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Fleming)

Border Collie
Baby of Breed: Tyinpi I'm A Starboy At Clan-Abby (Imp AUST) (Xiaogang Tang & Yi Jin)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sonya Sloan (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: St Bernard
NZ Ch Lusanne Battrys not included (G Neal & S Jobey)
Runner Up in Group: Samoyed
NZ Sup Ch / Sp Gr Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)
Puppy in Group: Akita
Arvon's From the Hearth (Terry Newdick & Michelle Woods)
Junior in Group: Bullmastiff
NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
Intermediate in Group: Samoyed
NZ Ch Samonarch Wings of Gold (AI) (Karla Magnus)
Limit in Group: Bernese Mountain Dog
Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)
Open in Group: Rottweiler
NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arvon's From the Hearth (Terry Newdick & Michelle Woods)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Arvon's Out of the Ashes (Terry Newdick & Michelle Woods)

Alaskan Malamute
R/UP BOB & Baby of Breed: Koolrunnings Smooth Crimnal (L Johnson/ D Fraser/ C Loft/ M Hamilton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Schallenberg I Am Giant (Mrs L Jury & Mrs J Walden)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Res Bitch CC & Limit of Breed: Schallenberg Name In Lights (Linda Jury)
Puppy of Breed: Imagin Mines A Jack Daniels (K Hine & M Gadsdon)
Junior of Breed: Edelman van Blassis (Nathalie Sperling)

Boxer
Baby of Breed: Kadence Rebel Yell (Aynsley Downie)
Puppy of Breed: Bavaria Twenty Four K Magic (Lisa Couling)
Junior of Breed: NZ Ch Kadence The Heartbreaker (AI) (Aynsley Downie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Waterlea's Mad About The Boy (V & W Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Waterlea's Georgie Girl (V & W Mills)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
Baby of Breed: Waterlea Gucci Rush (Vicki and Wayne Mills)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aroar Tiptop - Pure Passion (Jeffery & Judith McRae)

Newfoundland
Res Dog CC: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (Steve Greer/ Bill & Denise Smith)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Waitiro Clevedon Cool As Ice (Ethan Clarke / Chris & Cathy Duder)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Revell Hollaback At Bararia (Mrs Lisa A Couling & Mrs Amy Nicholson)

Samoyed
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch / Sp Gr Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Samonarch Wings of Gold (AI) (Karla Magnus)
Bitch CC & Puppy of Breed: Wytekloud Kissed With Frost (Stephanie Thorpe)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Snowolf Hot 'n Spicy (Giselle Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour for Snowolf (Imp AUST) (Giselle Fletcher)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lusanne Battrys not included (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Shelley Walker (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Shih Tzu
NZ Ch Ashalars Sweet As Candy (Mr Steve Dick & Mrs Deanna Telford)
Puppy in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
Limit in Group: Tibetan Spaniel
Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rossdhu NoFashun FauxPas with Devine (Mrs T A Colquhoun)

Bulldog
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ngawhetu Cookie Lyons (T Hubbard)
New Zealand Bred of Breed: Canute Jack Daniels (T Hubbard)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Canute Black Widow (L Franghetti-Tupaea)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Warfare Vu Rakesha (Vannessa Joyce)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint Bilbo Baggins at Congistador (Imp AUST) (R & P Lowe)
Baby of Breed: Centaine Bam Ba Lam (Andria Gibson)

Great Dane
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Uncorked (R & P Lowe)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alvalen Solar Blanco (Mrs Elena Stechik)
Baby of Breed: Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lombaadi Pure Magic (J Earnshaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Lombaadi Magically Charmed (Jullia Earnshaw)
Dog CC & Puppy of Breed: Garwey Global Affair at Lombaabi (Imp AUST) (Jullia Earnshaw)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ashalars Sweet As Candy (Mr Steve Dick & Mrs Deanna Telford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Caraglens when JoJo runs (Carolyn Pemberton)
Puppy of Breed: Caraglen's Heartbreaker (Mrs C Pemberton)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aztlon Yser Rgyal-Bu (Janet McAleer)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Hu (Vivian Hartley)
Res Bitch CC & Limit of Breed: Baiya A Hearts Choice (Hayley McAleer)