Taupo Kennel Association (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Nov-13 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kerry Cannon (NSW)

Runner Up in Show & Open in Show: Keeshond
NZ Ch Starkenburgh Shimmer N Shine (Jeannette Wingels)
Baby in Show: Cocker Spaniel
Elspan Return to Sender (Imp AUST) (Carolyn Hogg)
Puppy in Show: French Bulldog
Frogwyck Matthias Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)
Intermediate in Show: Basset Hound
NZ Ch Earlingford Secret Squirrel (Imp AUST) (Lynn Bevan)
New Zealand Bred in Show: Borzoi
NZ Ch Mayvale's Regal Princess (Wendy Finlayson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Pug
NZ Ch Christabell Heeza Rocket (Pam & Karen Bell)
Baby in Group: Pug
Clarevale Poker Face (Imp AUST) (Rose Elle)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)
Junior in Group: Bichon Frise
NZ Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
NZ Ch Altmark American Exposure (AI) (Robyn Campbell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Altmark American Exposure (AI) (Robyn Campbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shado-Lans Flyin First Class at Altmark (Robyn Campbell/Denise Clark)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Espero Public Enemy (Imp AUST) (Gail Robson)
Puppy of Breed: Gemchi Tia Maria (Gail Robson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Baby of Breed: Salinacruz Lady Guicci (Y Tester)

Havanese
R/UP BOB & Puppy of Breed: Cubana's Pohutakawa Blush (Lyn McLean)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Imperial Prince Chiisana (Mrs C M Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Raksha Shilo Yuki (Patricia Ward)

Pug
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Christabell Heeza Rocket (Pam & Karen Bell)
Baby of Breed: Clarevale Poker Face (Imp AUST) (Rose Elle)
Puppy of Breed: Oasis Just Precious N Black (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Neworder It's a Scream Baby (Imp AUST) (Rojeme Kennels)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kaylajaz Justa Swagga (Natalie Valentic)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Isabella at Moonridge (Alli McArthur & Amber Riley)
New Zealand Bred in Group: Australian Terrier
NZ Ch Vanguard of Te Kopua (Mrs P L Rogers)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Vanguard of Te Kopua (Mrs P L Rogers)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Isabella at Moonridge (Alli McArthur & Amber Riley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bohunt Foreign Affair (Imp AUST) (Gloria Geraghty)
Baby of Breed: Carasway all that n bag o chips (I Price and C )
Puppy of Breed: Otterpond Full Throttle (Gloria Geraghty)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Charizelle Eddie (Giselle Fletcher)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Eirawen Izza Da Perat (G Rumpler & J Richards)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Neworder It's a Scream Baby (Imp AUST) (Rojeme Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Battleaxe Storm Invader At Kaylajaz (Natalie Valentic)
Baby of Breed: Kaylajaz Justa Swagga (Natalie Valentic)
Puppy of Breed: Takoda Mastermind (Mrs A Marett)
Intermediate of Breed: Dragonstone Faylinn (Mrs A Marett)
Open of Breed: NZ Ch Oakstaff Masterpiece CGC Gold (Alison Marett)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Slainte Yeoman of the Guard at Brackenburn (Mr R F Boulton and Mrs S Diggins)
R/UP BOB & Baby of Breed: Oasis Rhythm N Time (Rose Elle)
Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Oasis Classical Courtney (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
NZ Ch Lanascol Question Answered (Carolyn Cederman)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Elspan Return to Sender (Imp AUST) (Carolyn Hogg)

Clumber Spaniel
R/UP BOB & Junior of Breed: Bayparque Filius Flitwick (K Fleming)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Janan Chasing Rainbows (Carolyn Hogg)
Baby of Breed: Elspan Return to Sender (Imp AUST) (Carolyn Hogg)
Junior of Breed: NZ Ch Janan Wild Card (Carolyn Hogg)

English Springer Spaniel
BOB & Bitch CC: Taniwha Hinewhaitiri (Michelle Richardson)
Puppy of Breed: Taniwha Hinewhaitiri (Michelle Richardson)

Golden Retriever
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Arctique Fire-And-Rain (Liz Steed and Lyn Morris)
Puppy of Breed: Goldriver Georgie Girl (Marilyn Black)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Erdos Reign Ofire (Philippa Lintott)
R/UP BOB and Dog CC: Aust & NZ Ch Erdos Jessie James (Imp AUST) (V T Marsden & P Lintott)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lanascol Question Answered (Carolyn Cederman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Smoke And Mirrors (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Mistybrook Mr Bojangles (Peter and Jan Wallace)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Gr Ch Sarasota ya got it in one (Libby Henderson)
Baby of Breed: Mistybrook Mona Lisa (Peter and Jan Wallace)
Puppy of Breed: Wynstream Wishing on a Star (Imp AUST) (Mrs Ailsa Douglas)
Intermediate of Breed: NZ Ch Wynstream Wing Master (Imp AUST) (Mr & Mrs Richard / Ailsa Douglas)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Graysville Art In Motion (Anne Porter)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Weissenberg Art Deco Doll (Anne Porter)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brynmor Isabelle (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Borzoi
NZ Ch Count Rimski Of Mayvale (Wendy Finlayson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Borzoi
Mayvale's Super Star (Wendy Finlayson)
Intermediate in Group: Basset Hound
NZ Ch Earlingford Secret Squirrel (Imp AUST) (Lynn Bevan)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
NZ Ch Mayvale's Regal Princess (Wendy Finlayson)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Senjabi Russian Romance (Anita Henderson & Christine Small)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Earlingford Secret Squirrel (Imp AUST) (Lynn Bevan)
Dog CC & Puppy of Breed: Canoui Decidedly Dapper at Longfellow (Mrs Maree McKenzie)
Open of Breed: Aust & NZ Ch Swede Sun's Trinny (Imp AUST) (John Bink/L Bevan)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Count Rimski Of Mayvale (Wendy Finlayson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mayvale's Super Star (Wendy Finlayson)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mayvale's Regal Princess (Wendy Finlayson)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lochbrowan Blythe (Dr Jenny Nelson)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jomeja Tuskers In The Dust (Imp AUST) (Liz Cubley)
Baby of Breed: PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (A McArthur)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ronndal Keepsake at Arcon (Anita Henderson)
Dog CC & Junior of Breed: Arcon Keep To Ya Self (Anita Henderson and Lynette Smith)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Kelbryn Simply Fizzical (Anne Lacey)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kelbryn Fizz'n Up At Kawera (W O'Callaghan & A Lacey)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Furbo vom Volkerson (Barbara Glover)
Open in Group: German Shepherd Dog
NZ Ch Sabaranburg Highlander (Imp AUST) (B & F Anderson)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kalan Sky Ambassador (Imp AUST) (R W Meredith & J Wangler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalan Sky Limited Edition (Imp AUST) (Rob Meredith & Joy Wangler)

Border Collie
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kerrybrent NZ Judge Johnny at Arkadia (Julie Goodwin)
Bitch CC & Junior of Breed: Kerrybrent Burning Ember (Mrs T Baker/Smillie)
Puppy of Breed: Arkadia Black Magic Archer (Julie Goodwin)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Be My Jo-Jo (Bruce and Faye Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sabaranburg Highlander (Imp AUST) (B & F Anderson)
Puppy of Breed: Furbo vom Volkerson (Barbara Glover)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Abbotthall Designed For Glory (Abbotthall Kennels)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vallarity Foxtrot Bravo (Lynne Henry)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Vallarity Foxy-Fey (Lynne Henry)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB & Baby of Breed: Kawera Dance River Dance (Wendy O'Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kelbryn Simply Fizzical (Anne Lacey)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Kelbryn Eternal Flame (Anne Lacey)
Baby of Breed: Kelbryn Fizz'n Up At Kawera (W O'Callaghan & A Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
NZ Gr Ch Lusanne Just Deal with it (G Neal & S Jobey)
Runner Up in Group: Samoyed
NZ Ch Kalaska Astro Boy at Oscarbi (Helen Clark & Rob Barzey)
Baby in Group: Bullmastiff
Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)
Puppy in Group: St Bernard
NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (G N Sharp)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Sondaisa Calling The Shots (Imp USA) (Karen Bell & Colleen Sullivan(USA))
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Christabell Summer Blast (Karen Bell)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Anahera Noblesse Oblige (Nathalie Sperling)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust & NZ Ch Zollikon Foreign Exchange (Imp AUST) (Nathalie Sperling)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ronin Speak of The Devil (H Owen & B Parker)
Baby of Breed: Bavaria Party With The Wolves (Mrs Lisa Couling)
Puppy of Breed: Glenmorne Circling The Globe (Betty Parker)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ghostgum Jimmie James At Antulach (Meg Hamilton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Costog Fentons Treasured Miss (Imp AUST) (V & W Mills)
Baby of Breed: Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)
Puppy of Breed: Waterlea Helluva Bru (Vicki and Wayne Mills)
Junior of Breed: Kugel Etched in Ebony RN (C Lichtwark)

Leonberger
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Simtara Nickel and Dime (Jeff and Judy McRae)

Rottweiler
Puppy of Breed: Moya Black Zephyr (Mrs Anne-Marie Reid)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kalaska Astro Boy at Oscarbi (Helen Clark & Rob Barzey)
R/UP BOB: NZ Ch Oscarbi Everedi Boy (H Clark & R Barzey)
Puppy of Breed: Oscarbi Sew Wot Kid (Helen Clark & Rob Barzey)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snowolf Golden Insignia (L Eksteen & R Scheepers)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour (Imp AUST) (Lee Khan)
Baby of Breed: Adreenz Silver Strike (Mrs Gayleen Speeden)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lusanne Just Deal with it (G Neal & S Jobey)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Bernegardens Black Diamond (G Neal & S Jobey)
Puppy of Breed: NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (G N Sharp)
Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Battrys not included (G Neal & S Jobey)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lusanne Not a Tonka Toy (G Neal & S Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
NZ Ch Starkenburgh Shimmer N Shine (Jeannette Wingels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Great Dane
NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
Puppy in Group: French Bulldog
Frogwyck Matthias Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)

Chow Chow
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Woollybutts Weka Princeps (Tim and Margie Delaney)
R/UP BOB: NZ Ch Franghetti Babe Magnet (L Franghetti-Tupaea)
Baby of Breed: Franghetti I'm a Babe (L Franghetti-Tupaea)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Cristabo Xmas Cracka (C Walsh)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Cristabo Heavenz Wispa (C Walsh & B Munro)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Frogwyck Matthias Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Frogwyck Lefabien Warfare (Imp AUST) (Vannessa Joyce)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Warfare vu J'Adore (Vannessa Joyce)
Junior of Breed: NZ Ch Warfare vu Fahrenheit (V Mills and V Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Congistador Shelby Cobra (Rory & Pat Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Superlicious (Rory & Pat Lowe)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ & Aust Ch Drakon Damn Right I'm White (Anya Trainor)
R/UP BOB & Junior of Breed: Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
Bitch CC & Open of Breed: Razuree Christmas Lily (Mrs Susan George)
Baby of Breed: Cheraton Queen Of The Night (Mrs Virginia Barlow)
Puppy of Breed: NZ Ch Drakon Every Rose Has A Thorn (Anya Trainor)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Starkenburgh Shimmer N Shine (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Starkenburgh Sole Survivor (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hillani Translantic Silvastar (Imp AUST) (Mrs Wendy Jellyman)
Puppy of Breed: Look I'm Brown At Whitout (Wendy Jellyman)

Poodle (Standard)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Rebox Fire And Ice (Heather Morrison)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Junior of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Gossip (J Earnshaw)
Baby of Breed: Sprague of DanH (Barbara Dinnington)
Puppy of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Magic (Julie Earnshaw)