Hauraki Canine Association (North Is, NZ)

Date of Show : 19-Jun-22 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robyn Williams (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Shiba Inu
Rus Gr Ch/ Jeuw/ J Rus Ch/ J Ua Ch/ J Cz Ch Shitonuba Vow To Win (Imp RUS) (Jennifer Nield & Anne Pavlovic)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Hot Property of Markwell (R Manning)
Puppy in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Redcrest Kasablanca with Serendipity (Lynn Fothergill)
Intermediate in Show: Great Dane
NZ Ch Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)
Best Neuter in Show & Neuter in Show: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Kalisa Moonlight (E Clausen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Redcrest Kasablanca with Serendipity (Lynn Fothergill)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
NZ Ch Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp) (Tanya Dowd)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Pug
NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)

Bichon Frise
Bitch CC & Baby of Breed: Joyau Talk of the Town (Anne Batiste)

Biewer Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ola De Gras Gucci (Judith Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Haus Black Bist Reda Da (Judith Henderson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Redcrest Kasablanca with Serendipity (Lynn Fothergill)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Chevalove Enchanted Lilly (S Walker & K Munro)
Puppy (Bitch) of Breed: Serendipity Kameo Appearnce (Lynn Fothergill)
New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill & Shelley Walker)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Warlaven Spiritus Hobo with El-toro (Fleur Collings)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch El-Toro Golden Boy (Fleur Collings & Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch El-Toro Snowy Riva (Fleur Collings & Bev Ward)
Bitch CC & Junior of Breed: El-toro Maravillosa at Warlaven (Lavinia Mackenzie Goodwin & Fleur Collings)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Khyisenge Crown Prince At Gangster (Tanya Dowd)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Paris Tailor Made (Sandie Meads)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Barramba Dark Invador (Melanie Burgess & Jessica Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Future Destiny Of Barramba (Melanie & Jessica Burgess)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Paradiz Ronado Rocky Balboa (Imp) (Tanya Dowd)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Asay Que Sera Sera (Ann van Gijs & Rene van Gijs)
Puppy of Breed: Cosmique Dark Rumours at Asay (Ann van Gijs & Judith Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

Baby in Group: Jack Russell Terrier
Llessur Just Drawn To It (Linda C Strongman)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Corkscrew Valkyrie at Westwood (Jo Croft)
Open in Group: West Highland White Terrier
Atomic Power Vixan (Imp Poland) (Rose Elle)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Border Terrier
NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: HeavyFuel Walk This Way (Catherine Turbitt)

Border Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Otterpond Beretta (Gloria Geraghty)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Llessur Just Drawn To It (Linda C Strongman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Gershopoin Just Drew It (Imp AUST) (Linda C Strongman)
Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Llessur Cezanne (Joanne Knighton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Corkscrew Valkyrie at Westwood (Jo Croft)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: NZ Ch Westwood Basileus (Jo Croft)
Res Bitch CC: Lidaby Let Her Rip Potato Chip (Lisa Martel)
Intermediate of Breed: Lidaby Unravelin The Mystery (Lisa Martel)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)

West Highland White Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Pol Ch Elvis Oasis Darlingwest (Imp Poland) (Rose Elle)
Res Bitch CC & Open of Breed: Atomic Power Vixan (Imp Poland) (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Giselle Jeannes (New Zealand)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
NZ Ch Carnmellis Texas Valley Girl (Pip Simmons)
Open in Group: Gordon Setter
NZ Gr Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Suedanka Received My Halo (Amanda Calman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goldridge Game-of-Thrones at CelticGold (T Sheehy & G Sheehy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Goldridge Gilmore Girl (K Dain / T Sheehy & G Sheehy)
Open of Breed: NZ Ch Rowangold Runnin' Down A Dream (B & S Paterson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Barat True Heart (Anja Borchardt & Jenny Hawthorn)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rhiannon Wings over Karamu (Imp AUST) (Kim Murray)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Carnmellis Texas Valley Girl (Pip Simmons)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Brynmor Isabelle (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (New Zealand)

Best in Group & Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Ujamaa Bucaneer (Imp AUST) (Deanna Pender)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Hot Property of Markwell (R Manning)
Junior in Group: Whippet
Arcon La Vie En Rose (Coral & Anita Henderson)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Puririknoll Wish U Were Here (D Johnston)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp AUST) (Karla Magnus & Leigh Gibson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Karakush Blood Sweat N Cheers (Imp AUST) (Karla Magnus)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Hot Property of Markwell (R Manning)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: True Colours Of Markwell (R Manning & E Lawrie)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ujamaa Bucaneer (Imp AUST) (Deanna Pender)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Usakose Devils Gatekeeper (Imp AUST) (Y Burroughs)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Jahari She’s Da Bomb (Yvette Burroughs)
Intermediate of Breed: Puririknoll Wish U Were Here (D Johnston)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arcon La Vie En Rose (Coral & Anita Henderson)
Res Dog CC & Baby of Breed: Dachlah Dont Stop Believin at Shenkhan (Imp AUST) (Merle Powley & Craig Powley)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Giselle Jeannes (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Puppy in Group: Bearded Collie
Edinglen Elegant Landing at Lyntree (AI) (Imp AUST) (Penny & Murray Brooks)
Intermediate in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Edinglen Elegant Landing at Lyntree (AI) (Imp AUST) (Penny & Murray Brooks)

Belgian Shepherd Dog - Tervueren
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Bellerouge Be Our Guest at Arjuna (Libby Clarke)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Osuno Battle Born (Andy Lawrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Osuno A Tolkien Tail (Andy Lawrie)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mandene Cymric Vargus At Copperleaf (Imp AUST) (Ms P J Hickey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Copperleaf Moment In Time (Mrs P J Hickey)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kelbryn Fizz'n Nova (Ngaire Kiernan & Anne Lacey)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Iron Will von King's Silbertal (Imp GER) (Nathalie Sperling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Pandorras Dragon-Hunter (Nathalie Sperling)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Rus Gr Ch/ Jeuw/ J Rus Ch/ J Ua Ch/ J Cz Ch Shitonuba Vow To Win (Imp RUS) (Jennifer Nield & Anne Pavlovic)
Runner Up in Group: Samoyed
NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Puppy in Group: Samoyed
Oscarbi Hell Yeh Im Redi Forya (Helen Clark / Rob Barzey)
Junior in Group: Boxer
Kadence Kiss It (Aynsley Downie)
Intermediate in Group: Boxer
NZ Ch Kadence Ace Ace Babe (AI) (Aynsley Downie)
New Zealand Bred in Group: Rottweiler
Amajah Come Reign Or Shine (S Storey & T Fenning)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Samoyed
Kalisa Moonlight (E Clausen)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Imagin It Only Takes One (R Gadson & M Cosgrove)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Tyeanbo Luck of the Irish (Imp AUST) (P & K Goodwill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kadence Kiss It (Aynsley Downie)
Intermediate of Breed: NZ Ch Kadence Ace Ace Babe (AI) (Aynsley Downie)
New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Gremlix Straight N True at Adhara (Carolyn Bassett)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Martyn Thru The Looking Glass To Idobe (Shirley Herbert)
Res Dog CC & Junior of Breed: Martyn Snitches Get Stitches (Miss Cassidy Slade & Mr Sam Kearins)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Doguewood Hann-a-Bull (Dallas Wood & Heather Wood)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Summerford’s All Fired Up Kelef (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Templegate Butter Me Up (Scott Sandford)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Moldova / Jnr Ch of Ukr Hancock vom Haus del Monte (Imp) (W Patterson/ D Harris/ W Te Tau)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Amajah Cause A stir (S Storey & S Maindonald)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Amajah Cover me n Candy (S Storey & S Maindonald)
New Zealand Bred of Breed: Amajah Come Reign Or Shine (S Storey & T Fenning)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Oscarbi Hell Yeh Im Redi Forya (Helen Clark / Rob Barzey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: Kalisa Moonlight (E Clausen)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Gr Ch/ Jeuw/ J Rus Ch/ J Ua Ch/ J Cz Ch Shitonuba Vow To Win (Imp RUS) (Jennifer Nield & Anne Pavlovic)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Meg Hamilton (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
NZ Ch Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)
Baby in Group: French Bulldog
Gesundheit The Gilded Lilly (Errol Tooth)
Puppy in Group: French Bulldog
Titans Just Keep on Swimming (S & L Lovell / A Walden)
Junior in Group: Chow Chow
Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Tibetan Spaniel
NZ Ch Dorje Tanzee Princess (J Croft)

Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Ngawhetu Days Like These (T Hubbard & T Uerata)
Res Dog CC: Ngawhetu Chevelle (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tsarjolan Bright Star Gazer (Janet Jenkins-Piggott)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Congistador Thomas The Tank (R & P Lowe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Titans Just Keep on Swimming (S & L Lovell / A Walden)
Baby of Breed: Gesundheit The Gilded Lilly (Errol Tooth)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lapsewood Jack Sparrow (Gary Withers)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Tai Yuan Hungry Like The Wolf (L Prendergast)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: AM & NZ Ch Hightide MacGillivray Magnifico (Imp USA) (Janet Squire)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Dare To Dream (Kathy Grinter)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jenang Oh So Dashing (Janet & Hayley McAleer)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aztlon Hsi Hsing (Janet McAleer)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ktrio Makers Mark (Jo Croft & K Crawford)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dorje Ba-Sha girl at Westwood (Jo Croft)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Dorje Tanzee Princess (J Croft)