New Plymouth Kennel Centre (North Is, NZ)

Date of Show : 18-Mar-18 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Show & Open in Show: Boxer
NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)
Runner Up in Show: Samoyed
NZ Sup Ch / Sp Gr Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)
Baby in Show: Beagle
Sarangrave Ur Cake N Eat It Too (Amorine Ward)
Puppy in Show: Chow Chow
NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
New Zealand Bred in Show: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Heather Tee (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Runner Up in Group: Pug
NZ Ch Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)
Open in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Viewlands Gentleman Jim (Lois Strickett)
Res Dog CC & Baby of Breed: Thistlebrook Scrumdiddly (Nadine Bisset-Berkahn)
Res Bitch CC: Thistlebrook Titania (Nadine Bisset-Berkahn)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cubana's Cookie Monster (Lyn McLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cubana's Red Sox Charm (Lyn McLean)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Frostqueen Vanity Fair at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Frostqueen Courtesan at Kino (Imp AUST) (Cathy Garvey-Webb)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Pinquest Valar Morghulis (Aimee Hamlin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Pinquest The North Remembers (Aimee Hamlin)

Papillon
Res Dog CC: NZ Ch Ohawe Master Yoda at Ferntrees (Angela & Andrew O'Callaghan)
Intermediate of Breed: Princess Zena of Ohawe (Angela O'Callaghan)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alcazar Hi Mystical Fire Dust (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Christabell Super Bee (Karen & Pam Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Glomar Rock On (Mrs Penny Calman)


Group 2 Results

Specials Judge : Dr Elizardo Valadez Franco (Mexico)

Best in Group & Baby in Group: Smooth Fox Terrier
Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
Runner Up in Group: Border Terrier
Mossrose Shady Knight (S McKandry/A McArthur/A Logan)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Helsinge Rebel Force (Mark Andersen)
New Zealand Bred in Group: Smooth Fox Terrier
NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Mossrose Shady Knight (S McKandry/A McArthur/A Logan)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dunrobin I'm-just-a Toby Jug (Nicola Swan)
Bitch CC: Mossrose In Vouge (Sharon McKandry/Alli McArthur/Amber Logan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bordour Kick The Dust Up (Nicola Swan)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bulltanica Winter Flame (P McVicar)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Baby of Breed: Pinnacle Oh Fur Pete's Sake (Sandy & Manda Evans)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Pinnacle Eye For The Ladies (Sandy & Amanda Evans)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Pinnacle PS Eye Love You (Sandy & Amanda Evans)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Helsinge Rebel Force (Mark Andersen)


Group 3 Results

Specials Judge : Dr Elizardo Valadez Franco (Mexico)

Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Acijay Wannabe An All Black (Imp AUST) (A Calman & D Heays)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Kokleone Caravaggio (Imp AUST) (A Calman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Glentreve A-Moment-In-Time at Goldenkiwi (Mrs Deborah Edwards)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Goldriver Leader of the Pack (Marilyn Black & Angela Sharp)
Baby of Breed: Mistymoor See You Again (J Cook)
Junior of Breed: Mistymoor Kingsman (J Cook)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Willowspring Summer Breeze (Kathleen Wynyard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
Bitch CC: Greyflyte Good For A Giggle (Cyd Welsh)
Baby of Breed: Greyflyte Good Enuf For Meeee (Cyd Welsh)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB & Baby: Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Res Dog CC & Junior of Breed: Brynmor Kool Kash (Kelly Te Reo)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Group & Open in Group: Beagle
NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
Baby in Group: Beagle
Sarangrave Ur Cake N Eat It Too (Amorine Ward)
Puppy in Group: Basset Hound
Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)
Intermediate in Group: Basset Hound
NZ Ch Earlingford Pecan Pie At Canoui (Lynn Bevan)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Earlingford Pecan Pie At Canoui (Lynn Bevan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Canoui Jinni Ginsing (Lynn Bevan)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
R/UP BOB & Baby: Sarangrave Ur Cake N Eat It Too (Amorine Ward)
Puppy of Breed: Sarangrave Shut Th Front Door (Amorine Ward)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)
Baby in Group: Swedish Vallhund
Vallarity Miss Demenor (Lynne Henry)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
NZ Ch Kawera Hunter's River Dance (David Taylor & Wendy O'Callaghan)
New Zealand Bred in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dreamstreets American Pharoah (Imp USA) (B Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lyntree Circle The World (AI) (Penny & Murray Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Lyntree Cirque Du Reve (Penny & Murray Brooks)
Res Bitch CC: NZ Ch Llanddona Angel In Disguise of UKulunga (Bronwyn Falconer)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talita Of Amor (Jackie Maru)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ita & NZ Sup Ch Shaggybark American Lover of Aryakas at Snodragon (Imp USA) (Rob Ellis)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Junior of Breed: Beaucourt Warning Shock (Cheryl Aalen)
Puppy of Breed: Beaucourt Dskyz W'Diamonds (Cheryl Aalen)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Vallarity Miss Demenor (Lynne Henry)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Kawera Hunter's River Dance (David Taylor & Wendy O'Callaghan)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Group & Open in Group: Boxer
NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)
Runner Up in Group: Samoyed
NZ Sup Ch / Sp Gr Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)
Puppy in Group: Boxer
Valeska Maybe Magic (Lloyd & Dorothy Harrison)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
New Zealand Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Alpinstolz Eyes to Envy (L Hardegger)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Can Ch Belnois Patriots Pride (Imp CAN) (Linda & Chris Jury)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Alpinstolz Eyes to Envy (L Hardegger)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg One Lucky Lady (Mrs Linda Jury)
Puppy of Breed: Schallenberg Pride and Joy (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gremlix Lighting Bolt (P & K Goodwill)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Roski Mercury Rising (R J Mihaka)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Valeska Maybe Magic (Lloyd & Dorothy Harrison)
Junior of Breed: Bavaria Lock It In (L A Couling)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Numoda Striped Revolution (Sharron Mischefski)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Numoda Striped Temptation (Sharron Mischefski)

Italian Corso Dog
BOB & Baby of Breed: Nakoa Caught in the Act (J Ruttley / S Mischefski)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Revell Hollaback At Bararia (Mrs Lisa A Couling & Mrs Amy Nicholson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch / Sp Gr Ch Zaminka King Of Rock (G & L Carleton / Jess bello)

St Bernard
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tai Yuan Out O' The Woods (Mrs Lynn Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tai Yuan Just For You (Mrs Lynn Miller)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Heather Tee (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Miniature Poodle
NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Chow Chow
NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
Baby in Group: Shih Tzu
Amari Litle Miss I Luv Woo (Nerolie Jones)
Intermediate in Group: Schipperke
NZ Ch Sanlyn Now Would Be Good (Sandra Macklin)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust & NZ Ch Drakon Damn Right I'm White (Anya Trainor)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Rossdhu Kissed Bya Prince Of Devine (Mrs Penny Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glomar Royal Kiss (Penny Calman)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ngawhetu The Game (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
Res Bitch CC & Baby of Breed: Charizelle Pink Potion (B Falconer & T Gould)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Labohrem Guardian's Nebula at LeChien (S Tahere)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Drakon Damn Right I'm White (Anya Trainor)

Miniature Poodle
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Miss E L Jellyman & Mrs W E Jellyman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Laudie Miss Claudie Of Taff (Maxine Ransom & Mrs Wendy Jellyman)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Sanlyn Now Would Be Good (Sandra Macklin)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Jaztzu Mr Day Shar Woo at Amari (Nerolie Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Amari Litle Miss I Luv Woo (Nerolie Jones)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ferntrees Harlequin (Angela & Andrew O'Callaghan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ampoter Karma Princess (Christina Martin)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Ferntrees Heres Lucy (A & A O'Callaghan)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dorje Madison at Ferntrees (Angela & Andrew O'Callaghan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Caerlaverock Iva - Mission (Mal & Victoria Jacques)