South Taranaki Kennel Centre (North Is, NZ)

Date of Show : 1-Dec-13 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Show & Open in Show: Great Dane
NZ Gr Ch Congistador Rufus Bear (Rory & Pat Lowe)
Runner Up in Show: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Vevey Beowulf v Blassis (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
Puppy in Show: Pekingese
Tai Yuan Playing with Fire (C & D Rogers / C Tippett)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Neworder It's a Scream Baby (Imp AUST) (Rojeme Kennels)
Intermediate in Show: Akita
Am Ch Sondaisa Calling The Shots (Imp USA) (Karen Bell & Colleen Sullivan(USA))
New Zealand Bred in Show: Weimaraner
NZ Ch Graysville Art In Motion (Anne Porter)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Pekingese
NZ Ch Bridging The Gap At Barramba (C & D Rogers / C Tippett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Miniature Pinscher
Panache All Glitter And Glam At Pinquest (Aimee Hamlin)
Puppy in Group: Pekingese
Tai Yuan Playing with Fire (C & D Rogers / C Tippett)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Shandau Its All About Image (Mrs D Brown)

Chihuahua (Smooth Coat)
Junior of Breed: Salinacruz Miss Mcgee (Y Tester)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Nouveau Brideshead (Sue Tymkin)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Panache All Glitter And Glam At Pinquest (Aimee Hamlin)

Papillon
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Felcore Dora The Xplora (Philippa Hancock)
Puppy of Breed: Felcore Imascarlet Blitzen With Pillango (P Hancock, S & T Bottlik)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bridging The Gap At Barramba (C & D Rogers / C Tippett)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tai Yuan Playing with Fire (C & D Rogers / C Tippett)

Pug
BOB & Bitch CC: NZ Ch Glomar Ican Call The Shots (Mrs P Calman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Glomar Louis Vuitton (Mrs Penny Calman & Mr Roy Ward)
Baby of Breed: Clarevale Poker Face (Imp AUST) (Rose Elle)
Puppy of Breed: Oasis Just Precious N Black (Rose Elle)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Neworder It's a Scream Baby (Imp AUST) (Rojeme Kennels)
Intermediate in Group: Border Terrier
NZ Ch Mossrose Isabella at Moonridge (Alli McArthur & Amber Riley)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mossrose Isabella at Moonridge (Alli McArthur & Amber Riley)
R/UP BOB & Junior of Breed: Dunrobin Pops Over to Chytrugh (Cheryl Smith)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Chytrugh Lord Mangu Forest (Nicola Swan)

Jack Russell Terrier
Puppy of Breed: Zoendy Heza Blue Dynamo (Wendy and Graham Bugden)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Charizelle Eddie (Giselle Fletcher)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Neworder It's a Scream Baby (Imp AUST) (Rojeme Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Oasis Classical Courtney (Rose Elle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)

Best in Group & Junior in Group: American Cocker Spaniel
Parkavon Ribbons Nd Rainbows (Mr R Gray & Mrs C Whitfield)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
NZ Ch Penita Can U Feel The Magic (Imp AUST) (Mrs Amanda Calman)
Puppy in Group: Golden Retriever
Goldriver Georgie Girl (Marilyn Black)
Intermediate in Group: Weimaraner
NZ Ch Weissenberg Art Deco Doll (Anne Porter)
New Zealand Bred in Group: Weimaraner
NZ Ch Graysville Art In Motion (Anne Porter)

American Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Parkavon Ribbons Nd Rainbows (Mr R Gray & Mrs C Whitfield)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Penita Can U Feel The Magic (Imp AUST) (Mrs Amanda Calman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita All Fired Up (Imp AUST) (Mrs A Calman)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Taniwha Hinewhaitiri (Michelle Richardson)

Golden Retriever
R/UP BOB & Puppy of Breed: Goldriver Georgie Girl (Marilyn Black)
Dog CC & Junior of Breed: Goldriver Off the Radar (M Black & G Fletcher)
Baby of Breed: Glentreve Asset from the Past at Goldriver (M Black & G Fletcher)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kirkdell Bobby Dazzler (Imp AUST) (Sharon Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kirkdell Liberty (Imp AUST) (Sharon Grant)
Baby of Breed: Bon Ami Petite Beaute (Sharon Grant & Candace McDonald)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Graysville Art In Motion (Anne Porter)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg Art Deco Doll (Anne Porter)
Junior of Breed: Weisup Grand Performance (Weisup Weimaraners)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bryndoain Just Too Cool At Brynmor (Kelly Te Reo)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Brynmor Ivy League (Kelly Te Reo)
Junior of Breed: Brynmor Isabelle (Kelly Te Reo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Wendy Maxwell (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
NZ Ch Canoui Gee Golly Gumbo (Lynn Bevan & Louise Horrocks)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Dachsford Gold 'n' Bella (Imp NZ) (D W & K A Hardwick)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Shasdin Wyred Rocket Man (Pam Payne)
New Zealand Bred in Group: Borzoi
NZ Ch Hundale Cernunnos Charisma (Chris Holloway)

Black and Tan Coonhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Canoui Gee Golly Gumbo (Lynn Bevan & Louise Horrocks)

Borzoi
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Hundale Cernunnos Charisma (Chris Holloway)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Maxred Royal Successor (Elaine J Ingram)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maxred IXL In Charisma (Elaine J Ingram)
Puppy of Breed: Maxred Queenbee (Elaine J Ingram)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Maxred Dance for Success (Elaine J Ingram)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Dachsford Merlot (David W & Kathleen A Hardwick)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dachsford Black Caviar (D W & K A Hardwick)
Baby of Breed: Dachsford Gold 'n' Bella (Imp NZ) (D W & K A Hardwick)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shasdin Wyred Rocket Man (Pam Payne)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Puppy of Breed: PuririKnoll Rebel Yell at Moonridge (A McArthur)
Bitch CC & Junior of Breed: PuririKnoll Love Her Madly at Moonridge (Alli McArthur)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kelbryn Champagne Charlie (Diane Cooper & Anne Lacey)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Secret Agent (Mr A & Mrs D Falconer)
Junior in Group: Old English Sheepdog
NZ Ch Abbotthall Designed For Glory (Abbotthall Kennels)
Intermediate in Group: Border Collie
NZ Ch Clan-abby NZ One Love (Judy / Peter & Johanna Vos)
New Zealand Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Kelbryn Edge of Reason (Anne Lacey & Diane Dickinson)

Australian Shepherd
BOB and Dog CC: Am & NZ Ch Wyndcrest Tenacity (Imp USA) (Di Falconer)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ukulunga Secret Agent (Mr A & Mrs D Falconer)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Clan-abby NZ One Love (Judy / Peter & Johanna Vos)
R/UP BOB & Junior of Breed: Clan-Abby NZ-Royal-Dream (J C / P & J L Vos-Butler)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Sabaranburg Highlander (Imp AUST) (B & F Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Aubernee Be My Jo-Jo (Bruce and Faye Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Abbotthall Designed For Glory (Abbotthall Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp AUST) (Kelly Martin)
Dog CC & Puppy of Breed: Ronsa No Doubt (Kelly Martin)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Badagri Dance To The Beat (Wendy O'Callaghan)
Baby of Breed: Kawera The Beat Goes On (Wendy O' Callaghan)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Kelbryn Edge of Reason (Anne Lacey & Diane Dickinson)
Baby of Breed: Kelbryn Champagne Charlie (Diane Cooper & Anne Lacey)
Junior of Breed: Kelbryn Eternal Flame (Anne Lacey)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Vevey Beowulf v Blassis (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Akita
Am Ch Sondaisa Calling The Shots (Imp USA) (Karen Bell & Colleen Sullivan(USA))
Baby in Group: Bullmastiff
Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)
Junior in Group: Boxer
NZ Ch Tyeanbo Celtic Thunder (Imp AUST) (Kerol & Paul Goodwill)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Sondaisa Calling The Shots (Imp USA) (Karen Bell & Colleen Sullivan(USA))

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Vevey Beowulf v Blassis (Imp AUST) (Nathalie Sperling)
R/UP BOB & Bitch CC: Schallenberg Ive Got U Babe (Mrs Linda Jury)
Junior of Breed: Schallenberg Just Wild About (Linda Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Tyeanbo Celtic Thunder (Imp AUST) (Kerol & Paul Goodwill)
Baby of Breed: Bavaria Party With The Wolves (Mrs Lisa Couling)
Puppy of Breed: Glenmorne Circling The Globe (Betty Parker)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Anmenta Lady Freya at Waterlea (Imp AUST) (V & W Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Anmenta Thor the Thunderer at Waterlea (Imp AUST) (V & W Mills)
Baby of Breed: Waterlea Tickled Pink (Vicki and Wayne Mills)

Newfoundland
BOB and Dog CC: NZ Ch Summerford's Ever Ready (Imp CAN) (Sonia Nicholson)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alyeshka Pump Up The Volume (Alyeshka Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snowolf Golden Insignia (L Eksteen & R Scheepers)
Puppy of Breed: Melandar Heaven's Halo (Nardine Theodore)
Intermediate of Breed: NZ Ch Bannerbrite Badge of Honour (Imp AUST) (Lee Khan)

St Bernard
Junior of Breed: NZ Ch Tai Yuan Worth T'Wait (G N Sharp)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Open in Group: Great Dane
NZ Gr Ch Congistador Rufus Bear (Rory & Pat Lowe)
Runner Up in Group: Dalmatian
NZ Ch Cristabo Xmas Cracka (C Walsh)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Ampoter Fleur De Lotus (Christina Martin)
Junior in Group: French Bulldog
Gesundheit Just N Bibi (Errol D Tooth)
New Zealand Bred in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Helios Rhythm on the street (Lee Maynard)

Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Stonewall Lone Warrior (Frank Muncey)
Puppy of Breed: Mattbridge Little Marble (Amanda Rutherford)

Chow Chow
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Franghetti Babe Magnet (L Franghetti-Tupaea)
R/UP BOB & Baby of Breed: Franghetti I'm a Babe (L Franghetti-Tupaea)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Cristabo Xmas Cracka (C Walsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Audax Koh I Noor (Gillian Butcher)
Baby of Breed: Cristabo Golden Girl (Bronwen Munro)

French Bulldog
R/UP BOB & Junior of Breed: Gesundheit Just N Bibi (Errol D Tooth)
Puppy of Breed: Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Congistador Rufus Bear (Rory & Pat Lowe)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sachi Frozen N Time at Mondial (Lisa Robb & Sue Howard)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Starkenburgh Shimmer N Shine (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Starkenburgh Sole Survivor (Jeannette Wingels)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hillani Translantic Silvastar (Imp AUST) (Mrs Wendy Jellyman)
R/UP BOB and Dog CC: Inchcolm Ready To Rock 'N Roll (Barbara Crocker)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Helios Rhythm on the street (Lee Maynard)
R/UP BOB & Open of Breed: NZ Ch Kamsin Tangled Up In Blue (Kathy Grinter)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Magic (Julie Earnshaw)
Bitch CC & Junior of Breed: Lombaadi Xxcalibur's Gossip (J Earnshaw)
Baby of Breed: Sprague of DanH (Barbara Dinnington)

Shih Tzu
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: Caraglen's Licorice All Sorts (Carolyn Pemberton)
Junior of Breed: Caraglen's Can't Say No (C Pemberton)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Aztlon Yser Hu (Vivian Hartley)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aztlon Bailey (Vivian Hartley)
Bitch CC: Ferntrees Rosies Zena (Angela & Andrew O'Callaghan)
Baby of Breed: Ampoter Fleur De Lotus (Christina Martin)
Puppy of Breed: Ferntrees Harlequin (Angela & Andrew O'Callaghan)
Junior of Breed: Ampoter Luna (Christina Martin)
Open of Breed: NZ Ch Ferntrees Danpo Seba (A & A O'Callaghan)