Geraldine County Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 7-Apr-13 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Show & New Zealand Bred in Show: Bullmastiff
NZ Ch Little Ridge Dockryl (Jan Torkington)
Runner Up in Show: Whippet
NZ Ch Beesholme Kiss N Run (Hank Faifua & Tony Fox)
Baby in Show: French Bulldog
Titan's Im A Bond Girl (L & S Lovell)
Junior in Show: Siberian Husky
Melandar Design Special (B Morris)
Intermediate in Show: Lhasa Apso
NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)
Open in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Gr Ch & NZ Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Cavtrivar Mystery Eko (Helen-Mary Sorensen)
Runner Up in Group: Papillon
NZ Ch Mondesir Jumping Jack Flash (Cathy Thornley)
Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch Eldivino Seville (Tracy Pearce & Savannah Gwatkin)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Cavtrivar Mystery Eko (Helen-Mary Sorensen)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Eldivino Seville (Tracy Pearce & Savannah Gwatkin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lilly of Okauia (Stuart & Leeann Wilkinson)
Junior of Breed: El-Toro Shining Knight (Stuart & Leeann Wilkinson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gloria Of Dunfermline (Margaret Osborne)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Cresthaven Nutn But - Twuble (L Humphrey)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Goolarabang Trick Or Treat (imp Aust) (Ms Sonja Marden)
Bitch CC: Cresthaven Norty But Nice (L Humphrey)
Junior of Breed: TeReiroa Moho (Kevin & Sandy Wesley)
Intermediate of Breed: NZ Ch Mohawk Cute Inme Birthday Suit (Imp AUST) (Rose Paget)
Open of Breed: Cresthaven Double-Twuble (L Humphrey)

Papillon
BOB and Dog CC: NZ Ch Mondesir Jumping Jack Flash (Cathy Thornley)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: MonDesir King Maker with Pillango (Mrs Cathy Thornley)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch MonDesir Purple Reine (Cathy Thornley)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Jenarlie Footprints-For-Lara (Mary Leslie)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Jenarlie Seal of Royalty (Mary Leslie and Michelle Thomas)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pirfic Rjays Pic (W S Stanley)
Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Bull Terrier
NZ Ch Brixton Outragous Fortune (Gail O'keefe)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pirfic Black Rod (Mr W S Stanley)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
NZ Ch Amseraphs Raise The Stakes (Imp AUST) (Z Jordan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Amseraphs Raise The Stakes (Imp AUST) (Z Jordan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Concise Black Rain (Imp AUST) (Zeta Jordan)

Australian Terrier
BOB & Baby of Breed: Tasdale Whoopty Do (Diane Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tasdale Glad Rags (Diane Riley)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Brixton Outragous Fortune (Gail O'keefe)

Cesky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Chalan Just Czeched In (Imp AUST) (Lynne Marie Tuhou)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pirfic Rjays Pic (W S Stanley)
R/UP BOB & Baby of Breed: Pirfic Black Rod (Mr W S Stanley)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Norwester Burn Time (Jill Watson)
R/UP BOB and Dog CC: Norwester Havin A Swell Time (Jill Watson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Norwester Time and Trouble (Jill Watson)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Takoda Master-Blaster (Sian Vermeer)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: English Springer Spaniel
NZ Ch Arawhiti Wot u lookn at (Nigel and Robynne Trainor)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
NZ Ch Trevalley be Your Hero (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Corsair Storm Warning (Mr Trevor & Miss Beth Warman)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Baswei Wunandonly (Helen Dupe)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Baswei U Been Here Before (Helen Dupe)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Corsair Storm Warning (Mr Trevor & Miss Beth Warman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Arawhiti Wot u lookn at (Nigel and Robynne Trainor)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Woodcrafts Paparazzi (Nigel / Robynne & Amylee Trainor)
Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ngaruru Fat Bottomed Girl at Arawhiti (N / R & A Trainor)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Trevalley be Your Hero (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Madison Walking On Sunshine to Trevalley (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
Puppy of Breed: Trevalley Sunny-Side-Up (Amyas / Claire & Alice Trevelyan)
Junior of Breed: Trevalley Take Me To The River (Mr & Mrs A & C / Miss A Trevelyan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Winterlea Lord O The Manor (Judith Hyslop)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Azzaro Storm Trooper (Mark Lawrence / Catherine McManus & Karen Leslie)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hubertus Keep The Money Honey (Imp AUST) (C & B Taylorr)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Freeman Coming At Ya (C & B Taylor)
Puppy of Breed: Shaunuff Nikita (Imp AUST) (Chris & Belinda Taylor)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Martinridge Blarney Kiss (Imp AUST) (Mark Lawrence & Catherine McManus)
Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Winterlea Bohemian Rhapsody (Mark Lawrence & Catherine McManus)
Junior of Breed: Gwyndara Leave Me Breathless (Mark Lawrence / Catherine McManus / Trevor & Leeanne Jones)

Weimaraner
BOB & Baby of Breed: Weisup Copy N Paste (D Meyrick & A McInroe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weisup On Fire At Silvastorm (Andrea McInroe)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Beesholme Kiss N Run (Hank Faifua & Tony Fox)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Gr Ch & NZ Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)
Puppy in Group: Basenji
Jillayla Tiggalicious (Roz Cooper)
Junior in Group: Basset Hound
Hunterspark Mr Webster (Martin and Wendy Hewitt)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zandeena A Twist In The Story For Senjabi (Imp AUST) (Christine Small)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Jillayla Tiggalicious (Roz Cooper)
Bitch CC: Khensu of Jillayla (Roz Cooper)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunterspark Mr Webster (Martin and Wendy Hewitt)
R/UP BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Hunterspark Mr Bertie (Telana Cloete & Anna Combrink)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch & NZ Ch Keaton Kosciosko (Imp AUST) (Beth Warman / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Puppy of Breed: Lucy Locket Of Pentaki (Martin Hewitt)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tirowen Hermes (Imp AUST) (Erik & Yvonne Oostendorp)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Eaglestone Craskin (A Sherwin & M Cowley)
Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Glenfels Waltzing Matilda (Imp AUST) (Mrs Jenny Benjamin)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Tormod Skade at Grahden (W P van Rooden)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beauvoir Picot (Martin and Wendy Hewitt)

Whippet
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Beesholme Kiss N Run (Hank Faifua & Tony Fox)
Puppy of Breed: NZ Ch Benbridge I Will Survive (Tony Fox & Hank Faifua)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bouvier des Flandres
NZ Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
NZ Gr Ch Packardia Lord Othedance (Imp AUST) (Judy Frater)
Baby in Group: Border Collie
Flair Total Eclipse N Black (Mr D R and Mrs A N G Ross)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
NZ & Aust Ch Fairenvy Shake N Rattle NZ (Imp AUST) (Angela Findlay and Donna Abernethy)
New Zealand Bred in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Trogun Coopers Creek (Trudy Gallavin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Trogun Coopers Creek (Trudy Gallavin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sharell Ex Quisit Blue (Cherie Hill)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Fairenvy I Am X Quisit (Imp AUST) (Mrs Cherie Hill & Miss Angela Findlay)
Baby of Breed: Flair Total Eclipse N Black (Mr D R and Mrs A N G Ross)
Puppy of Breed: Flair Blue Lagoon (Mr David R Ross & Mrs A N G Ross)
Open of Breed: Kerrybrent Pennys Frm Heaven (Tracey Mcintosh)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Vanleighofs Kiss The Girls (Imp USA) (T D Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Basara Captain Richie Mccaw (Tracey Mcintosh)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Fairenvy Shake N Rattle NZ (Imp AUST) (Angela Findlay and Donna Abernethy)
Puppy of Breed: Roselane Tri to keep a secret (Tracey Mcintosh)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Packardia Lord Othedance (Imp AUST) (Judy Frater)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Keith Brown (New Zealand)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Bullmastiff
NZ Ch Little Ridge Dockryl (Jan Torkington)
Runner Up in Group & Open in Group: Boxer
NZ Ch Boxton Oh Me Oh My (Gail O'keefe)
Puppy in Group: Rottweiler
NZ Ch Belzand Captiva (M Bell & C Anderson)
Junior in Group: Siberian Husky
Melandar Design Special (B Morris)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Schallenberg Just Reeved Up (Glenda & Graeme Savage)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Boxton Oh Me Oh My (Gail O'keefe)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Little Ridge Dockryl (Jan Torkington)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Hessenfield Believe N Dreams (Norma Shelley)

Newfoundland
BOB & Baby of Breed: NZ Ch Baswei Xtra-Special (Helen Dupe)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Opalnera Making It Happen (M E Lane & K R Box)
R/UP BOB & Junior of Breed: NZ Ch Straumburg Black Caviar At Marqee (M & K Bell / C & R Anderson)
Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Belzand Captiva (M Bell & C Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lealsam Just Dance (Andrew & Denise Reeve)
Dog CC & Open of Breed: NZ Gr Ch Lealsam Hugo Boss (Andy & Denise Reeve)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Melandar Design Special (B Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Simply Deevyne (Rebecca Stewart & Shona Prebble)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Taff Devils Crusade-N-Black (E Case / A Peters / W & S Morris)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)
Baby in Group: French Bulldog
Titan's Im A Bond Girl (L & S Lovell)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
I Had A Dream Of Taff (Taff Kennels)
New Zealand Bred in Group: Dalmatian
NZ Ch Dalzeal Scandal Vandal (Lisa Guy)
Open in Group: Bulldog
NZ Ch Bratrice Billabong (Imp AUST) (Mr L R & Mrs R B Taylor)

Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bratrice Billabong (Imp AUST) (Mr L R & Mrs R B Taylor)
Puppy of Breed: Longlands A Little Enchanter (M Parker)
New Zealand Bred of Breed: Landara's Miss Moneypenny (Mr L R & Mrs R B Taylor)

Dalmatian
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dalzeal Scandal Vandal (Lisa Guy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dalspotz Oops What An Erra (Alison Robertson)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Gefion war machine (M & A Chrisstoffels)
R/UP BOB: Southbull Hez High N Mighty (A J & V F Botherway)
Bitch CC & Puppy of Breed: Gefion Spellbound (Pat Webb)
Baby of Breed: Titan's Im A Bond Girl (L & S Lovell)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kashmeerkees Lady Minka (Glenda & Graeme Savage)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Babanga Destined For Amahl (Imp AUST) (Mrs Christine Nash & Miss Georgia Nash)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taff Devils Crusade-N-Black (E Case / A Peters / W & S Morris)
R/UP BOB & Puppy of Breed: I Had A Dream Of Taff (Taff Kennels)

Poodle (Toy)
Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Silverbank Carbon Copy (Mrs Betty Roberts)
Puppy of Breed: Silverbank Angel Renee (Betty Roberts)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ferntrees Amber Rose (C Simpson)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Caerlaverock Danpa Popo (Judy Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Caerlaverock Emaho-Dorje (Brian & Louise Harris)