Dogs NZ FCI All Breeds CACIB Show (South Is, NZ)

Date of Show : 10-Apr-23 (Monday)

Championship Show (FCI show)

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

Best in Show 1st & Champion in Show: Beagle
CIB Aust Sup NZ Gr Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp Aust) (Karla Magnus & L Gibson)
Best in Show 2nd & Open in Show: Bull Terrier
NZ Gr Ch & Spl Gr Ch Lobelia Gangsta Boo at Bramble ROM (P Graham)
Best in Show 3rd & Open in Show: Whippet
Triscole Winta's Princess (Trish Andrews)
Best in Show 4th: Lhasa Apso
NZ Ch Chic Choix Dream A Little Dream Of Me (Imp FIN) (Anna Ancell & Don Gilchrist)
Baby in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Dachsford So You Thought (KA Hardwick)
Puppy in Show: Bichon Frise
NZ Ch Zipadedoda Secret Agent (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)
Junior in Show: Lhasa Apso
Brynroi All Masked Up (A Ancell)
Veteran in Show: Border Collie
NZ Ch Clan-Abby NZ-Royal-Dream (P Vos & J L Vos-Butler /XG Tang & Y Jin)


Group 1 - Sheepdogs & Cattle Dogs

Specials Judge : Mrs Nicole Harrison (New Zealand)

Group 2nd: Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)
Group 4th: Hungarian Puli
NZ Ch Cordmaker Riding Rainbows (Stu Mintrom/Pip Graham/Kathryn Stewart)
Baby in Group: Border Collie
Kerrybrent Koha O Te Rupi (Eileen Garlick)
Junior in Group: Australian Kelpie
NZ Ch Corindale Phantom Meant To Be (Trevor Corin)
Veteran in Group: Border Collie
NZ Ch Clan-Abby NZ-Royal-Dream (P Vos & J L Vos-Butler /XG Tang & Y Jin)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: NZ Ch It is all bout me at corindell (Julie Corin)
R/UP BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Master Plan Of Corindell (Julie Corin)
Res Bitch CC & Junior of Breed [CACIB]: NZ Ch Corindale Phantom Meant To Be (Trevor Corin)

Border Collie
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)
Baby of Breed: Kerrybrent Koha O Te Rupi (Eileen Garlick)
Junior of Breed [CACIB]: Kerrybrent Abbys Kiwi (Eileen Garlick)
Veteran of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ-Royal-Dream (P Vos & J L Vos-Butler /XG Tang & Y Jin)

Collie (Rough)
BOB [CACIB]: NZ Ch Fairenvy Cutting Edge (Imp AUST) (Angela Sime)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Westfield Double Take (Jon Field)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Westfield Prima Donna (Jon Field)
Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Rahkantra Wolfgang (Candyce Orchard)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed [CACIB]: Westfield La Rumba (Amy & Jon Field)

Hungarian Puli
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Cordmaker Riding Rainbows (Stu Mintrom/Pip Graham/Kathryn Stewart)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Merthyr Wanda Wait A Minute (Lesley J Chalmers)


Group 2 - Pinschers, Schnauzers & Molossoid Breeds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (QLD)

Puppy in Group: Dobermann
NZ Ch Shadday Set Fire To The Rain At Debruk (H Street & S R Maguigan)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch We Will Rock U With Affitude (Kirsten Wylie)

Boxer
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Everglades Little Bit of Mojo (N E Swan)

Dobermann
Puppy of Breed: NZ Ch Shadday Set Fire To The Rain At Debruk (H Street & S R Maguigan)

Leonberger
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Leonrua-All-Havok-Lockdown (Kayla Herriott & Ronan Bass)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Leonz Yodel (S Chisnall)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: NZ Ch Ubersein Fair Dinkum (Imp AUST) (Ms Wiki Te Tau)
R/UP BOB & Champion (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Brookvale Million Dollar Bby At Kauriland (Janet Miller / T & J Marsh)
Junior (Bitch) of Breed [CACIB]: Tzarbayz Rhone Rouge At Royahl (Janet Miller)

Schnauzer (Miniature)
Puppy (Bitch) of Breed [CACIB]: Schnauzinn Black Velvet For Me (Jane Bailey & Dayle Olding)
Junior (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Sweet Dreams at Schnauzinn (Jane Bailey & Dayle Olding)
Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Schnauzinn Charms The Hearts (Jane Bailey & Dayle Olding)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: NZ Ch Lusanne Thats Right I Am (T Chesmar & S Jobey)


Group 3 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (QLD)

Group 1st & Open in Group: Bull Terrier
NZ Gr Ch & Spl Gr Ch Lobelia Gangsta Boo at Bramble ROM (P Graham)
Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)
Group 4th & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Selwor Spyforce (Imp Aust) (Anna Ancell/ Ashleigh & Stacy Donaldson-Rogers)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Champion (Dog) of Breed [CACIB]: NZ Ch Zaliamstaff The Pied Piper (C & A Pereira/ Z Jordan & J Klenner)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: NZ Gr Ch & Spl Gr Ch Lobelia Gangsta Boo at Bramble ROM (P Graham)

Fox Terrier (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Selwor Spyforce (Imp Aust) (Anna Ancell/ Ashleigh & Stacy Donaldson-Rogers)

Jack Russell Terrier
BOB & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Jacknthebox Rumours Run Riot (Jo & Gerard Price / Anita-Kaye Malby)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Champion (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Myrah Million Dollar Monster (Jorga Dixon & Bridgette Wadsworth)



Group 4 - Dachshunds

Specials Judge : Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

Group 1st: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
NZ Ch Treppenwitz Whos My Papa (L Bray / S Gilbert & A Bray)
Group 3rd: Dachshund (Smooth Haired)
Dachsford Penny Black (K Hardwick & S Van der Pol)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Dachsford So You Thought (KA Hardwick)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bonnie Lass of Pentaki (Martin Hewitt & Noelene Hughes)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Champion (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Treppenwitz Whos My Papa (L Bray / S Gilbert & A Bray)
R/UP BOB, Dog CC & Champion (Dog) of Breed [CACIB]: NZ Ch Treppenwitz Whos Ya Daddy At Malachi (Amy Bray)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bonnie Lass of Pentaki (Martin Hewitt & Noelene Hughes)
Open of Breed: NZ Ch Alicenwundarland Of Pentaki (Martin Hewitt & Margaret Osborne)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: Dachsford Penny Black (K Hardwick & S Van der Pol)
Dog CC [CACIB]: NZ Ch Nasus Eddie Murphy (Imp AUST) (K A Hardwick)
Baby of Breed: Dachsford So You Thought (KA Hardwick)


Group 5 - Spitz & Primitive Types

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)

Group 1st & Champion in Group: Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)
Group 2nd: Shiba Inu
NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Tralaur In Your Dreams (Imp Aust) (Trish Andrews)
R/UP BOB, Dog CC & Veteran of Breed [Res CACIB]: Aust & NZ Ch Mediaevalage Spread The Word (Imp AUST) (Trish Andrews)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)

Swedish Vallhund
R/UP BOB and Dog CC [Res CACIB]: Vanaheim Jessie James (Trish & Natalie Andrews)
Open of Breed [CACIB]: NZ Ch Rahkantra All Shook Up With Vanaheim (Candyce Orchard)
Champion of Breed [Res CACIB]: NZ Ch Rahkantra Limited Edition with Vanaheim (Candyce Orchard)


Group 6 - Scenthounds & Related Breeds

Specials Judge : Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

Group 1st & Champion in Group: Beagle
CIB Aust Sup NZ Gr Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp Aust) (Karla Magnus & L Gibson)
Group 2nd: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Group 3rd: Dalmatian
NZ Spr & NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
Junior in Group: Beagle
NZ Ch Karakush Blood Sweat N Cheers (Imp AUST) (Karla Magnus)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: NZ Ch Hunterspark Miss Maude (Martin & Wendy Hewitt)

Beagle
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: CIB Aust Sup NZ Gr Ch Karakush Happy Little Vegemite (AI) (Imp Aust) (Karla Magnus & L Gibson)
Junior of Breed: NZ Ch Karakush Blood Sweat N Cheers (Imp AUST) (Karla Magnus)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Spr & NZ Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: NZ Ch Zolandia Zenith (Pam Norman)


Group 7 - Pointing Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Group 1st & Champion in Group: Gordon Setter
NZ Spr Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)
Group 3rd: Hungarian Vizsla
NZ Ch Barat True Heart QC NA P2 (A Borchardt)
Group 4th: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Anyone Who Had A Heart (Hotwyr)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Starfire Of Gunpoint (Kim Burford)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: NZ Ch Gunpoint Sky Fire (Kim Burford)

German Wirehaired Pointer
BOB [CACIB]: Hotwyr Anyone Who Had A Heart (Hotwyr)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Spr Ch Settmore Stormy Night At Azzaro (Imp AUST) (Kim Atkinson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Champion (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Barat True Heart QC NA P2 (A Borchardt)



Group 8 - Retrievers, Flushing Dogs & Water Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Group 1st & Open in Group: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
Group 3rd: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood The Locksmith (G Nelson /P Gordon / Xiaogang Tang)
Group 4th: Cocker Spaniel
NZ Sup Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)
Baby in Group: Clumber Spaniel
NZ Ch Baswei Just A Smoking Gun (Helen Dupe)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Glenstar Backstage Pass (D A Hanson)

Clumber Spaniel
BOB & Open (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Erinveine Our Joyous Rose (Imp AUST) (Helen Dupe)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed [CACIB]: Taniwha Takahe (Imp Aust) (C Ross)
Baby of Breed: NZ Ch Baswei Just A Smoking Gun (Helen Dupe)
Baby (Bitch) of Breed: Baswei Joy Of A Rose (Helen Dupe)
Junior (Bitch) of Breed [CACIB]: Keltonhill Smidge Of Appintiki (Imp AUST) (C E Ross)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Sup Ch Suedanka Shined My Halo (A Calman)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)
R/UP BOB & Champion of Breed [CACIB]: NZ Grand Ch Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Arawhiti Ben De La Crme (K Clement)

Golden Retriever
BOB and Dog CC [CACIB]: NZ Ch Sandlewood The Locksmith (G Nelson /P Gordon / Xiaogang Tang)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed [CACIB]: NZ Ch Cowanheights Made To Master (Simon Monson)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Glenstar Rhythm of the Rain (D Hanson & A Price-Gosman)
Puppy of Breed: Glenstar Backstage Pass (D A Hanson)


Group 9 - Companion & Toy Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)

Group 1st & Champion in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Chic Choix Dream A Little Dream Of Me (Imp FIN) (Anna Ancell & Don Gilchrist)
Group 2nd: Pug
NZ Ch Tai Yuan Set The World On Fire (A Donaldson-Rogers/ C Tippett/ D Rogers/ A & F Ancell)
Group 4th: French Bulldog
NZ Ch Gesundheit Senor Maximus At Hagen (G Hagger / S Garrity / E Tooth)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
AmigoReal Voice of Echo with MadraChi (Bev Thompson)
Puppy in Group: Bichon Frise
NZ Ch Zipadedoda Secret Agent (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)
Junior in Group: Lhasa Apso
Brynroi All Masked Up (A Ancell)

Bichon Frise
BOB & Puppy of Breed: NZ Ch Zipadedoda Secret Agent (Jo & Gerard Price / Julia Jeffrey)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed [CACIB]: NZ Ch Kitaco Ben de la Crme (Dr Tracey Tonkin)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion (Bitch) of Breed [CACIB]: NZ Ch Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Baby of Breed: AmigoReal Voice of Echo with MadraChi (Bev Thompson)
Junior of Breed [CACIB]: NZ Ch AmigoReal Welcome To New York (Bev Thompson)

Chinese Crested Dog
Junior of Breed: NZ Ch Koreke Peaky Blinder (A Porter & C Holloway)

French Bulldog
R/UP BOB [CACIB]: NZ Ch Gesundheit Petite Polly at Hagen (AI) (Graham Hagger & Sherry Garrity)
Dog CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Gesundheit Senor Maximus At Hagen (G Hagger / S Garrity / E Tooth)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Champion of Breed [CACIB]: NZ Ch Chic Choix Dream A Little Dream Of Me (Imp FIN) (Anna Ancell & Don Gilchrist)
Junior of Breed: Brynroi All Masked Up (A Ancell)

Pug
BOB [CACIB]: NZ Ch Tai Yuan Set The World On Fire (A Donaldson-Rogers/ C Tippett/ D Rogers/ A & F Ancell)


Group 10 - Sighthounds

Specials Judge : Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

Group 1st & Open in Group: Whippet
Triscole Winta's Princess (Trish Andrews)
Group 2nd & Open in Group: Afghan Hound
Aust & NZ Ch Karakush On The Road Again (Imp AUST) (T Locke)
Baby in Group: Whippet
Kana-Ka Caught Hum'n In Church (Jackie Newton-Williams)
Puppy in Group: Whippet
Triscole Master Craftsman (Trish Andrews)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust & NZ Ch Karakush On The Road Again (Imp AUST) (T Locke)
Junior (Dog) of Breed [CACIB]: Tahkira Dreams Come True (AI) (Imp AUST) (L Goddard)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Triscole Winta's Princess (Trish Andrews)
Res Dog CC [Res CACIB]: NZ Ch Benbridge Eye Of The Tyger (Hank Faifua & Tony Fox)
Baby of Breed: Kana-Ka Caught Hum'n In Church (Jackie Newton-Williams)
Puppy of Breed: Triscole Master Craftsman (Trish Andrews)