Nelson Ladies Kennel Association (South Is, NZ)

Date of Show : 15-May-21 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robyn Williams (New Zealand)

Best in Show & Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
Runner Up in Show & Open in Show: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Junior in Show: Whippet
NZ Ch Kana-Ka He's My Hummer (Jackie Newton-Williams)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Diane Riley (New Zealand)

Runner Up in Group & New Zealand Bred in Group: Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Rainforest Lover Boy (Charlysa Houtos)
Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch Eldivino Senorita Nikita (Dr Tracey Tonkin)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Rainforest Lover Boy (Charlysa Houtos)
Puppy (Bitch) of Breed: Rainforest Athena (Charlysa Houtos)

Chihuahua (Long Coat)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Bramver's Twilight (Imp Japan) (Dr Tracey Tonkin)
Bitch CC & Junior of Breed: Kitaco Smashed Avacado (Dr Tracey Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Eldivino Senorita Nikita (Dr Tracey Tonkin)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Misty Meadows Boston Pc (Imp ITY) (Y Tester)
R/UP BOB & Baby of Breed: Salinacruz dressed by Zara (Y Tester)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Showbiz We'll Never Be Royals (A Limmer)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Showbiz She's The Bees Knees (A Fearn-Fowlie & A Limmer)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch I Em Ma Duchess Of Tribble (Dr Tracey Tonkin)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cosmique Hubba Bubba (Ann Van Gijs / Judith Henderson)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Asay Ace's High (Sian Vermeer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ & NZ Neut Ch Asay In It To Win It (Ann van Gijs)

Russian Toy
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Nightwood Tsarina at Alucard (Imp AUST) (Amba Waghorn & Dr Tracey Tonkin)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diane Riley (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier
NZ Ch Lobelia Gangsta Boo at Bramble (P Graham & A Straight)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sladestaff Bring The Noise (Teresa Treweek)
Best Neuter in Group & Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Whitestaff Top Gun (Teresa Treweek)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Zaliamstaff Who Ate Al T Pieds (Z Jordan & J Klenner)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Lobelia Gangsta Boo at Bramble (P Graham & A Straight)
Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lobelia Gangstas Paradise at Bramble (P Graham & L Prendergast)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Zoendy Harliquinn (Wendy O'More)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Zoendy Whatastar I Am (Wendy O'More)

Norwich Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Norwester All In The Same Boat (Jill Watson)
Junior of Breed: Norwester Irresistible (Jill Watson)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Draganbeag Rawiri Of Torrin (Richelle Hayton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Rojeme Scream Out Loud (Teresa Treweek)
Res Dog CC & New Zealand Bred (Dog) of Breed: NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer)
Intermediate of Breed: Sladestaff Bring The Noise (Teresa Treweek)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Neuter of Breed: NZ Ch Whitestaff Top Gun (Teresa Treweek)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Nicole Harrison (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Erinveine Our Joyous Rose(Imp AUST) (Helen Dupe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Erinveine Jacinth Rose (Imp AUST) (Helen Dupe)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Te Kianga Hes My True Blue (Hayley Lang)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Corsair Reason To Believe (Miss Beth Warman & Mrs Hayley Lang)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Ballymore Class Act (K Parnell/ J James & D Gibson)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arawhiti Unique Eugene (N & R Trainor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Princess Ofth Universe (Imp AUST) (N & R Trainor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Ponsonby SGT pepper (Pete Gillott)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Starfire Of Gunpoint (Kim Burford)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Gunpoint Sky Fire (Kim Burford)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ponsonby Sparkling Crystal (Pete Gillott)
Baby of Breed: Jazzcreek Kruzzing By (Anna Hawthorn)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
Junior in Group: Whippet
NZ Ch Kana-Ka He's My Hummer (Jackie Newton-Williams)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush on the road again (Imp AUST) (T Locke & L Gibson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Farrah Hello my name is human (Tracy Locke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush on the road again (Imp AUST) (T Locke & L Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Hunterspark Here's Mr Harry (Martin & Wendy Hewitt)
R/UP BOB & Baby of Breed: Hunterspark Our Miss Nellie (Martin & Wendy Hewitt)

Beagle
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Wheatlands Imo George (Emma Riley & Gwen Hindmarsh)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Wheatlands Imo Lloyd (Gwen Hindmarsh)
New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Wheatlands Imo Coco (Gwen Hindmarsh)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Stevie Wunda of Pentaki (Martin Hewitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tilly of Pentaki (Martin Hewitt)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Creena Frankie At Fleetwood (Imp AUST) (J Benjamin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Fleetwood Lucca at Culmore (D J & C D Wylie / J Benjamin)

Whippet
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Sup Ch Benbridge Have I Told U Lately (Hank Faifua & Tony Fox)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kana-Ka He's My Hummer (Jackie Newton-Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Tipler (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Stormwey Black Caviar (Mrs Barbara Hyde)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bearded Collie
NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)
Open in Group: Australian Shepherd
Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & NZ Ch Dreamstreets Where's Wally (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ukulunga's Reason To Believe (B Falconer)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lyntree Cosmic Hallelujah (Penny & Murray Brooks)

Border Collie
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clan-Abby NZ Captain McCaw (P Vos & J L Vos-Butler)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & NZ Ch Bon Idees Qaught You Lookin at Bouvpilot (Imp USA) (T D Lawrence & A Motta)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Flandresfarm Shake It Up Baby (T D Lawrence)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lavenham The Power Of Love (Judith Madeley)
Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lavenham Love Is All Around (Judith Madeley)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Aubernee Hallelujah (B & F Anderson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Stormwey Black Caviar (Mrs Barbara Hyde)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Stormwey Madame Butterfly (Mrs Barbara Hyde)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Lavina Diamanti (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Shiba Inu
NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Schallenberg U Got The Look (Linda & Chris Jury)
Puppy in Group: Akita
Centaine TNT Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
Junior in Group: Boxer
Tyeanbo Dot Matrix (Imp AUST) (P & K Goodwill)
New Zealand Bred in Group: Siberian Husky
NZ Ch Melandar Lacee (Desrae Beckett & Shona Prebble)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
NZ Ch Kugel Myfanwy Fernackerpan (Sean Deery)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Centaine TNT Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Schallenberg Quiet Riot (Linda Jury)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Schallenberg Thunder Bolt (Linda Jury)
Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Schallenberg Taylor Made (Linda Jury)
Baby of Breed: Schallenberg U Got The Look (Linda & Chris Jury)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Tyeanbo Luck of the Irish (Imp AUST) (P & K Goodwill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyeanbo Dot Matrix (Imp AUST) (P & K Goodwill)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mountainbear Grylls (Sean Deery)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Almastem Barney Rubble (Sean Deery)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Neuter of Breed: NZ Ch Kugel Myfanwy Fernackerpan (Sean Deery)

Dobermann
Res Dog CC: NZ Ch Debruk A Star Is Born At Shadday (Helene Street & IT and SR Maguigan)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Debruk At The Leading Edge At Shadday (Helene Street / I T & S R Maguigan)

Samoyed
BOB & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Oscarbi Lorde It Over Kid (Helen Clark & Rob Barzey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Oscarbi Hell Yeh I'm A Rediboy (Helen Clark & Rob Barzey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Oscarbi Just Like Ya B N Nauti (Helen Clark & Rob Barzey)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Spr & Aust Ch Rakurai Pretty Fly For A Red Guy (IID UK) (Imp AUST) (Jennifer Nield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rakurai Ena's Gold To Shado-Lans (Denise & John Clark)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Melandar Lacee (Desrae Beckett & Shona Prebble)
R/UP BOB & Res Bitch CC: NZ Ch Alpine As You Wish (Melanie Quinn)
Puppy of Breed: Alpine Memories Strike Bak (Melanie Quinn)
Junior of Breed: Alpine Edge Of Dreams (Melanie Quinn)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Lavina Diamanti (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
NZ Ch Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
Baby in Group: Dalmatian
Cristabo A Starswept Land (Bronwen Munro)
Puppy in Group: Bulldog
Ngawhetu Stay With Me (T Hubbard & T Uerata)
Open in Group: Shar Pei
NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)

Bulldog
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Izabull King Louis (T Hubbard & T Uerata)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ngawhetu Stay With Me (T Hubbard & T Uerata)
Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)

Dalmatian
R/UP BOB & Baby of Breed: Cristabo A Starswept Land (Bronwen Munro)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lechien Te Mauri Ora Ki Ngawhetu (T Hubbard & T Uerata)
Baby of Breed: Ngawhetu Korero Mai (T Harrison & T Hubbard)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Tamataki All Heart 'n' Soul (Claire Brooks)

Keeshond
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Clandara Satan Shadow (Rose Northway)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Clandara Count Lucifer (Rose Northway)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wuyu On Xmas Eve (P Jamieson)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keania Show my True Colours (R Chesmar)